20 września 2019

Chorwackie uliczne muzeum gratów. Te auta znikają coraz szybciej

Gdy się jeździ samochodem po Bałkanach, podróżuje autem do Chorwacji, nie sposób nie natrafić na chorwackie graty. Jedne są jeszcze na chodzie, inne drzemią w pełnym słońcu prażąc się aż do momentu, w którym od blachy odejdzie łupież z lakieru. Rozglądajcie się, można spotkać różne cacka i relikty. Niektóre pięknie komponują się w porcie lub obok targowiska. Inne ubarwiają jałowy krajobraz przerywany zielenią gaju oliwnego. Częstokroć wydają się jakby czekały, że ktoś je dostrzeże i w końcu odpali.

Ulice pełne gratów rajem dla konesera

Ostatnimi laty Chorwacja bardzo się zmienia, produkuje się tam nawet supersamochody Rimac, a gratów regularnie, w coraz szybszym tempie ubywa. Ale bez obaw, wciąż można je znaleźć... Wciąż latem grzeją się czerpiąc z najlepszego co oferuje chorwacki upał. Wciąż jest ich sporo. Tylko trzeba dobrze poszukać. 


Czasem wystarczy wioska czy miasteczko schowane daleko za grzbietem ze słabym dojazdem, by się przekonać, że lata 60. i 70. ubiegłego wieku tutaj wciąż są obecne na szosie. Jakiś drobny murek poukładany z kamienia, jakiś mały gaj oliwny, jakiś daszek w z winorośli, by dostrzec porzucone tam Yugo... Trafić się może Zastava, albo bus IMV. Może być tak, że nadjedzie ciężarówka bądź autobus FAP lub wywrotka TAM. To wszystko jest prawdziwa Jugosławia. Trzeba się tylko rozglądać.

Wakacje w Chorwacji, urlop w Chorwacji

Chorwacja to kraj położony w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Adriatyckim. Państwa sąsiedzkie to: SłoweniaWęgrySerbiaCzarnogóra oraz Bośnia i HercegowinaStolicą Chorwacji jest Zagrzeb, a językiem urzędowym jest chorwacki.
Chorwacja jest popularnym celem turystycznym ze względu na piękne plaże, krystalicznie czystą wodę w Morzu Adriatyckim, malownicze krajobrazy i bogatą kulturę. 


W Chorwacji znajduje się wiele historycznych miast, w tym: DubrownikSplitRovinj i Zadar, a także liczne parki narodowe, takie jak Park Narodowy Jezior PlitwickichPark Narodowy Krka i Park Narodowy Brijuni.
Chorwacja jest także znana z piłki nożnej, a jej narodowa reprezentacja piłkarska osiągała sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając m.in. wicemistrzostwo świata w 2018 roku.W sierpniu 2023 r. na wyspie Korčula spotkaliśmy takie auto marki Renault 5. Za szybą chyba był mandat, gratów już się niemal nie widuje, a jeśli już, to są to już nowsze generacje pojazdów.Była też na Korčuli taka dość antyczna vespa.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!