30 września 2019

Sikorki z Łazienek Królewskich. Sprawdź, jak nakarmić je z ręki

Wizyta w Łazienkach Królewskich nie musi być typowo "łazienkowska" - w sztywnym gorsecie i na koturnach. Może być zupełnie nadzwyczajna i emocjonująca. Dlatego od jesieni, jeżdżąc do tego zabytkowego parku dość często mamy ze sobą garść posiekanych orzechów, aby móc poczęstować nimi tutejsze ptactwo "z ręki".

Na dłoń ptaki siadają po kolei. Jest przy tym sporo hałasu i kłótni o to, komu należy się pierwszeństwo. Uważny obserwator od razu zauważy hierarchię, ale i porządek. Awantur tutaj tylko pozornie nie ma. Od czasu do czasu trafia się chętny, który chciałby zmienić kolejkę.

Garść siekanych orzechów

Wcześniej trzeba przygotować sobie łuskane orzechy włoskie potłuczone bądź posiekane na całkiem małe kawałki. Najlepiej schować je do poręcznego plastikowego pojemnika. Z takim wyposażeniem można ruszać na poszukiwania niecodziennych wrażeń w Łazienkach Królewskich


Nie ma na co czekać! Nawet jeśli sikorki nie będą chciały usiąść na ludzkiej dłoni i skubnąć orzeszków, warto spróbować je przyzwyczaić. Trzeba wybrać stałe miejsce, nie wykonywać gwałtownych ruchów i czekać. W końcu się uda!

W poszukiwaniu bandy sikorek

W Łazienkach Królewskich należy się udać na uważny spacer, podczas którego trzeba nasłuchiwać, czy gdzieś w pobliżu nie grasuje banda sikorek. Na dźwięk krzątającego się w zaroślach gangu bogatek, trzeba powolnym krokiem podejść bliżej, nasypać na dłoń trochę orzechów, wyciągnąć rękę i czekać nieruchomo. Reszta dzieje się sama...

Czytaj więcej: Park Potulickich w Pruszkowie

Do orzechów przyleci sikora bogatka, o wiele rzadziej modraszka, nie spodziewajmy się sosnówki. Może odważyć się kowalik, pełzacz, albo mały dzięcioł. Warto być cierpliwym. Przydaje się sztuka "znikania" i zamiany w drzewo.
Dobrze karmi się "z ręki" sikorki w Łazienkach Królewskich, bo są już nauczone, że człowiek ma na dłoni przysmaki i można je bez strachu skubać. W innych miejscach może nie być tak łatwo. Ale warto próbować.

Ziemniak i kukurydza dla kaczki i łabędzia

Czym dokarmiać ptaki? Gdyby ktoś chciał karmić ptactwo wodne, na przykład kolorowe kaczki mandarynki o egzotycznym wyglądzie, których tutaj nie brakuje, powinien mieć ze sobą odpowiednią karmę. Nie można rzucać ptakom chleba, bo im szkodzi. Skład dobrej paszy łatwo znaleźć w internecie i przygotować ją w domu, można także kupić gotową karmę dla ptaków. Jeśli nie wiadomo, co kupić, można kliknąć w link.


Co jedzą kaczki i łabędzie? Ptaki takie jak kaczki i łabędzie jedzą ziarno kukurydzy, gotowane ziemniaki. Buraki pastewne, marchewka i kapusta mogą być gotowane lub surowe. Z kolei płatki zbożowe, otręby, ziarna zbóż - mogą być gotowane i osuszone. Lepiej takiej karmy nie solić. Przyda się też orzeszek dla wiewiórki - włoski albo laskowy. Może być w skorupce, albo bez.

Poznaj historię Łazienek Królewskich

Łazienki Królewskie to ogromny kompleks pałacowo-parkowy niemal w centrum Warszawy, w dzielnicy Śródmieście. Zabytkowy park zajmuje powierzchnię około 76 hektarów. Można tam znaleźć liczne mosty, fontanny, kanały, stawy, a także pięknie utrzymane ogrody: Ogród KrólewskiOgród RomantycznyOgród ModernistycznyOgród Chiński oraz niewielki Ogród Holenderski. Są tam także liczne budynki: AmfiteatrBiały DomDom NarutowiczaErmitażNowa KordegardaPałac na WyspiePałac MyślewickiNowa AusteriaNowa PomarańczarniaStajnie KubickiegoStara PomarańczarniaŚwiątynia SybilliŚwiątynia EgipskaWielka OficynaWodozbiór. Do Łazienek zaliczany jest także Belweder. Jest też kilka innych obiektów. Od 1960 roku Łazienki Królewskie są muzeum.
Muzeum Łazienki Królewskie znajdziemy między innymi pomniki: pomnik Fryderyka Chopinapomnik Jana III Sobieskiego i pomnik Henryka Sienkiewicza oraz liczne popiersia, a także rzeźbę psa Asa
Obecnie w Łazienkach Królewskich organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, artystyczne i edukacyjne. Najbardziej znane są koncerty szopenowskie (koncerty chopinowskie). Jest też ogród łazienkowski celem spacerów turystów i warszawiaków. 


Ale w czasach średniowiecznych Łazienki były lasem przeznaczonym do polowań, w których uczestniczyli książęta mazowieccy. W 1764 Ujazdów kupił Stanisław August Poniatowski, który zażyczył sobie, by powstała tam rezydencja na miarę królewską. Stopniowo powstawały kolejne obiekty godne króla i jego rodziny. Po dwudziestu latach było tam już coś podobnego do tego, co mamy dziś. A król przebywał w Łazienkach od końca maja do końca września. Kolejnym właścicielem Łazienek był książę Józef Poniatowski, bratanek królewski, następnie przejęła je po jego śmierci jego siostra Maria Teresa z Poniatowskich Tyszkiewiczowa, która w 1817 roku sprzedała park, a nabył go car Aleksander. Carat wybudował w Łazienkach Królewskich wiele obiektów w tym pomarańczarnię, wydzielono także Ogród Botaniczny w Łazienkach Królewskich. W drugiej Rzeczpospolitej majątek ten został przejęty przez państwo. W czasie drugiej wojny światowej Łazienki Królewskie były dostępne tylko dla Niemców. W grudniu 1944 roku Niemcy zamierzali zniszczyć zabytkowe obiekty, ale udało się to jedynie częściowo. Po wojnie majątek przejęło państwo, powstało muzeum, najpierw jako oddział Muzeum Narodowego. Rozpoczęły się także koncerty chopinowskie, a sam park został odrestaurowany i dzięki nowoczesnym metodom pełniej udostępniony turystom.

Jak dojechać do Łazienek Królewskich?

Do warszawskich Łazienek Królewskich w Warszawie (woj. mazowieckie) najprościej jest dojechać ul. Czerniakowską do ul. Szwoleżerów i Myśliwieckiej. Trzeba znaleźć sobie miejsce do zaparkowania. Można dojechać autobusem Trasą Łazienkowską do przystanku Plac na Rozdrożu i podejść spacerem do bramy parku.

Dogodną trasę wskaże kierowcom, rowerzystom i pieszym Mapa Google. Kliknij w dojazd do Łazienek Królewskich w serwisie Mapy Google i ruszaj!Sikorki w Łazienkach Królewskich czekają na odważnych!Zobacz Łazienki Królewskie w Warszawie w usłudze Google Street View. To jedno z dobrych miejsc na karmienie sikorek:Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!