10 października 2019

Jakie zwierzęta można spotkać w Skansenie w Sierpcu?

Uwielbiamy skanseny. Niemal zawsze wywołują w nas ciepłe uczucia. To przecież lekcja etnografii na żywo, niemalże zajęcia praktyczne. Taka też była wycieczka do skansenu w Sierpcu. Skansen - Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozciąga się na rozległym terenie, dlatego warto przygotować się na długie zwiedzanie. Można je połączyć z piknikiem. Najmłodszym spodobają się z pewnością zwierzęta, które można tutaj spotkać.

Mazowiecka wieś w najlepszym wydaniu

Skansen w Sierpcu został założony 24 marca 1971 r. w Sierpcu. Park Entograficzny powołano w 1975 roku na terenie resztówki dworskiej Bojanowo. Pierwsze obiekty małej i dużej architektury sprowadzono w latach 1977-1978. Jest ich dziś ponad 80. Powyżej zrekonstruowana kapliczka z XIX wieku, pochodząca ze wsi Umienino Łubki koło Płocka. We wnętrzu drewniana figurka Matki Boskiej Łąkowskiej, wykonana przez Jana Krajewskiego z Zawidza Kościelnego.


Skansen ma 60,5 hektara powierzchni i leży w pobliżu rzek Sierpienica i Skrwa. Dziś jest tam jedenaście zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku. W skansenie zrekonstruowano dworek szlachecki, XVIII-wieczny kościół drewniany z miejscowości Drążdżewo, drewniany wiatrak typu koźlak. Skansen - Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu ma dziś ponad 13 tys. eksponatów. Poniżej charakterystycznie pomalowana na niebiesko chałupa ze Skansenu w Sierpcu o konstrukcji sumikowo-łątkowej, kryta słomianą strzechą. Okno zostało umieszczone między sumikami, nakryte jest drewnianą łątką. Prześliczne ma okiennice ta chata.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Skansen w Sierpcu jest bez dwóch zdań wyjątkowy. Na znacznej powierzchni można zobaczyć kilka wiejskich założeń, które dokumentują dla przyszłych pokoleń, to co było najbardziej charakterystyczne dla wsi mazowieckiej.
Są zatem całe zagrody, kuźnia, olejarnia, lamusy, zabudowania dworskie, kościół, wiatrak, spichlerz, karczma.
Skansen wsi mazowieckiej w Sierpcu jest pod bezpośrednim zarządem marszałka województwa, dlatego też środki przeznaczone na zagospodarowanie kolekcji są znaczne. Zabudowania są zadbane, otacza je starannie utrzymana roślinność. 


Zagony upraw umożliwiają regularne prowadzenie pokazowych zbiorów z użyciem archaicznych technik. Można się przyjrzeć w Skansenie - Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu sianokosom, żniwom i wykopkom ziemniaków. Tutaj ciągle coś się dzieje!
W muzeum odtwarzane są także zwyczaje ludowe z Mazowsza takie jak wesela czy obrzędy świąteczne. Nierzadko można spotkać osoby wykonujące tradycyjne prace. Na przykład kowala, który zajmuje się wytarzaniem niezbędnych mieszkańcom wsi przedmiotów w kuźni. Można się także natknąć na panie wyrabiające masło w maselnicach. Przy odrobinie szczęścia można nawet takiego świeżego masła spróbować.

Zwiedzanie skansenu w Sierpcu

My zwiedzaliśmy ogromny teren skansenu przez dobrych kilka godzin. Jest tutaj wiele różnych zakamarków. Chodziliśmy sami, bez przewodnika. Ale ostatnio się to zmieniło i trzeba wynająć przewodnika za 10 zł od osoby.
Wnętrza chat są odtworzone pieczołowicie, w środku znajduje się wiele oryginalnych sprzętów, którymi przed laty ludzie posługiwali się na co dzień. Dziś większość ludzi miałaby problem, aby znaleźć dla niektórych z tych przedmiotów prawidłowe zastosowanie.
Domostwa otaczają zadbane ogródki. Można przyjrzeć się klasycznym wiejskim płotom z dawnych czasów.

Czytaj więcej: Park Potulickich w Pruszkowie

W niektórych są sztachety z gałęzi, inne są plecione z wikliny. Jeszcze inne to proste ogrodzenia z drewnianych żerdek.
Niestety do wnętrza chałup nie wchodziliśmy, bo turysta indywidualny mógł do środka zajrzeć jedynie przez szybę z pleksi.
W skansenie można się zapoznać z różnymi rzemiosłami, warto także mieć na względzie zmienność związaną z porami roku. Co innego robiło się na wsi wiosną, inne rzeczy należało wykonać latem, a jeszcze inne jesienią czy zimą. Ten prastary rytm był opoką, tym na czym w ubogiej egzystencji człowiek opierał swoje życie. Trzeba było się trzymać tego, co było przekazywane z pokolenia na pokolenie, aby przeżyć i utrzymać całą wielopokoleniową rodzinę. 

Rozrywki dla dzieci

Dla dzieci jednak najciekawszym elementem wycieczki do skansenu w Sierpcu będą zwierzęta. Jest tu stado kóz, z którymi można się zaprzyjaźnić i trochę pobawić, bo są szalenie ciekawskie i od razu wystawiają mordki przez płot. Szczególnie słodkie są małe kózki. My spotkaliśmy indora i... bociana. Bocian zamieszkał w skansenie ze względu na złamane skrzydło.
Lepiej jednak do niego nie podchodzić zbyt blisko. Gdy zbliżyła się do niego nasza odważna kilkulatka, aby go pogłaskać, bocian znieruchomiał. Czujnie patrząc jednym okiem z przechyloną na bok głową, błyskawicznie zaczął gonić intruza, chcąc wskoczyć mu na głowę, by zacząć dziobać gdzie popadnie. 

Czytaj więcej: Murale Warszawy

Na szczęście udało się czmychnąć przez furtkę, za którą bocianowi wybiegać się już nie chciało.
Są tu też kury i perliczki. Można także spotkać konie.
Uroczy jest plac zabaw, na którym można pobawić się w chodzenie na szczudłach czy bieganie z patykiem za obręczą koła od roweru. Są to stare gry i zabawy, które wypełniały dzieciom czas, gdy nikt jeszcze nawet nie wyobrażał sobie smartfonów, tabletów i czegoś takiego jak internet.
Dzieciom - i nie tylko - spodobają się także kręgle i basen w Hotel Skansen Conference & Spa, który powstał w ostatnich latach przy skansenie.

Bilety do skansenu w Sierpcu

W dni powszednie bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 40 zł (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci do lat 16).  W niedziele bilety są droższe. Są także bilety specjalne na wyjątkowe okazje, jak np. Noc Muzeów w skansenie w Sierpcu, Niedziela Palmowa w skansenie w Sierpcu itp. Dzieci do 7 lat otrzymują bilet bezpłatny.

Czytaj więcej: zwiedzanie Powązek Wojskowych

W poniedziałki na teren skansenu jest wejście bezpłatne, ale bez możliwości zwiedzania wnętrz.
Warto rozważyć zwiedzanie z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Możliwe jest zwiedzanie z bryczki konnej. Skansen Sierpc wymaga jednak za te atrakcje dopłaty. Bilety, także na imprezy, można kupić on line - oferuje to strona internetowa skansenu w Sierpcu.

Noclegi w skansenie w Sierpcu

Obok skansenu w Sierpcu powstało nowoczesne centrum konferencyjne. W sali koncertowej regularnie odbywają się imprezy muzyczne, w sali kinowej - projekcje (skansen był plenerem dla wielu produkcji kinowych i telewizyjnych), miejscami noclegowymi dysponuje hotel skansen Sierpc spa, można się także tutaj uczyć jazdy konnej w szkółce jeździeckiej.

Czytaj więcej: azyl dla niedźwiedzi w Chorwacji czyli Kuterevo

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się, co go czeka, to może skorzystać z wirtualnej wycieczki.
Można sprawdzić bieżącą ofertę na dobrej stronie internetowej Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Skansen Sierpc - godziny otwarcia:

Skansen - Muzeum Wsi Mazowieckiej godziny otwarcia. Skansen w Sierpcu jest otwarty od kwietnia do czerwca: wtorek - piątek: 9:00 - 17:00, sobota - niedziela: 10:00 - 18:00.
Od lipca do sierpnia: wtorek - piątek: 10:00 - 18:00, sobota - niedziela: 10:00 - 18:00.

Czytaj więcej: Muzeum Osteologiczne SGGW w Warszawie

We wrześniu: wtorek - piątek: 9:00 - 17:00, sobota - niedziela: 10:00 - 18:00.
W październiku: wtorek - piątek: 8:00 - 16:00, sobota - niedziela: 9:00 - 17:00.
Od listopada do marca: wtorek-niedziela: 9:00 - 15:00.

Jedzenie w skansenie w Sierpcu

Zjeść w skansenie w Sierpcu można w karczmie "Pohulanka" zlokalizowanej zresztą w drewnianej karczmie. Można tu zjeść:
  • bigos,
  • żurek na białej kiełbasie,
  • zupę grzybową na kwasie z kapusty,
  • kluchy kartoflane ze skwarkami i twarogiem,
  • pierogi z kapustą i grzybami, z mięsem, serem i ruskie,
  • kiełbaskę na ciepło,
  • kaszankę na ciepło.

Ceny dość wysokie. Minusem jest podawanie posiłków na papierowych talerzach lub w plastikowych miseczkach z plastikowymi sztućcami. Napoje są w papierowych kubkach. Goście jednak chwalą domowe jedzenie. Jeśli jednak komuś nie odpowiada taka kuchnia, to może skorzystać z trzech restauracji w Hotel Skansen Conference and Spa na terenie skansenu w Sierpcu : "Trzy żywioły", "Regionalnej" i "Pizzerii".

Sierpc. Mazowieckie miasto

Siedziba Muzeum Wsi Mazowieckiej znajduje się w pobliskim mieście Sierpc w klasycystycznym ratuszu z 1841 r. na rynku. Odbywają się tam czasowe ekspozycje Skansenu - Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Sierpc to niespełna 18-tysięczne miasto położone około 40 kilomerów na północ od Płocka w pobliżu ujścia rzeki Skrwy do Sierpienicy na wysoczyźnie Płońskiej. Przed reformą administracyjną w latach 1975-1998 miasto Sierpc należało do województwa Płockiego.     


Miasto Sierpc zostało założone w 1322 roku. W latach 1530, 1630 i 1794 miały tam miejsce wielkie pożary. W czasie drugiej wojny światowej mieszkańców pochodzenia żydowskiego deportowano do getta w Legionowie. Obecnie miasto jest siedzibą powiatu, który obejmuje gminy: Gozdowo, Mochowo, Sierpc, Rościszewo, Szczutowo i Zawidz. W mieście można obejrzeć trzy gotyckie kościoły, barokowy zespół klasztorny, drewniany dom Kasztelanka z przełomu XVII i XVIII w. z łamanym dachem i drewnianą zabudowę najstarszej części Sierpca.

Skansen w Sierpcu. Jak dojechać?

Jak dojechać do skansenu w SIerpcu? Do skansenu w Sierpcu (woj. mazowieckie) można wygodnie dojechać drogą krajową nr 10. Jest możliwość zaparkowania i wejścia od tej strony. Ale znacznie wygodniej jest wybrać wejście od strony miasta Sierpc. Jest tam m.in. wygodny parking.


Jeśli pojawią się problemy z dotarciem, można kliknąć w Mapy Google. Sztuczna inteligencja doprowadzi do celu.Zobacz zdjęcia i przekonaj się, że skansen w Sierpcu jest wart odwiedzenia, a wrażenia zostają na długo.


Zobacz wjazd do Skansenu w Sierpcu w usłudze Google Street View:Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!