02 listopada 2018

Problem w Chorwacji? Ambasada RP w Zagrzebiu

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Chorwacji mieści się w stolicy kraju Zagrzebiu przy ulicy Miramarska 23 (10000 Zagreb). Do polskiej ambasady warto zwrócić się o pomoc w razie problemów.

Polska ambasada w Zagrzebiu

Ambasadorem RP w Chorwacji jest Andrzej Jasionowski. Konsulem była przez lata Dagmara Luković, która zmarła 2 września 2022 r. Pełniła funkcję I Radcy, Konsula RP i kierownika Referatu ds. Konsularnych. Wicekonsulem jest Paulina Bielska - II Sekretarz. Jacek Zimolzak to attaché i wicekonsul. Starszym referentem ds. konsularnych jest Violetta Szmyt-Radošević.
Tel.: (+385 1) 4899444
Fax. (+385 1) 4899420
W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: (+385 1) 3000945.

Czytaj więcej: Kuterevo. Azyl dla dzikich niedźwiedzi

E-mail: hrzagamb@msz.gov.pl, veleposlanstvo.poljske@msz.gov.pl.
Strona internetowa ambasady: gov.pl/web/chorwacja/ambasada.
Godziny otwarcia ambasady RP w Zagrzebiu: poniedziałek-piątek, godz. 8:30-16:00 (urząd jest nieczynny podczas polskich i chorwackich świąt publicznych).
Przyjmowanie interesantów: poniedziałek-piątek godz. 9:00-13:00.

Paszport zgubiony w Chorwacji

W razie utraty dokumentów konsul sprawdza tożsamość poszkodowanej osoby i może wystawić paszport tymczasowy na powrót do Polski.
W razie utraty pieniędzy polski konsul w Chorwacji tylko wyjątkowo udziela pomocy finansowej. Jeżeli utrata pieniędzy nastąpiła w wyniku napadu rabunkowego lub kradzieży, potwierdzonego raportem z policji, konsul w uzasadnionych przypadkach może wypłacić drobną kwotę pieniężną (podlegającą zwrotowi lub zwolnioną od zwrotu), na czas oczekiwania na przekaz pieniężny z Polski. Polski konsul w Zagrzebiu może pośredniczyć w skontaktowaniu się z rodziną lub znajomymi, udzielić pomocy finansowej w kwocie równowartości wpłaconej przez rodzinę lub znajomych na konto MSZ, udzielić pomocy finansowej niezbędnej na powrót do Rzeczypospolitej Polskiej najtańszym środkiem transportu, o ile wnioskodawca zobowiąże się do jej zwrotu po powrocie. Konsulat RP w Zagrzebiu nie udziela pomocy finansowej na przejazd do kraju innego niż Polska.

Czytaj więcej:  Park Marjana w Splicie

Najszybszym sposobem przekazywania pieniędzy z Polski w wypadkach losowych jest skorzystanie z usług firm zajmujących się międzynarodowymi przekazami pieniężnymi, np. Western Union.
Areszt lub zatrzymanie na terenie Chorwacji - konsul może powiadomić rodzinę o aresztowaniu, ustalić przyczyny zatrzymania, czas trwania procedury sądowej, może także dowiedzieć się o ewentualnych możliwościach zwolnienia, dostarczyć listę adwokatów (wyboru dokonuje wyłącznie osoba zatrzymana) oraz odwiedzać w więzieniu lub utrzymywać kontakt z obywatelem RP pozbawionym wolności w inny sposób.

Śmierć Polaka w Chorwacji

Śmierć Polaka na terenie Chorwacji - konsul RP w Zagrzebiu może za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego właściwego dla miejsca zamieszkania zmarłego powiadomić rodzinę w kraju o zgonie osoby bliskiej. Służy także pomocą w załatwieniu wszelkich formalności na miejscu. 


Przy sprowadzaniu ciała lub prochów do kraju koszty z tym związane ponosi ubezpieczyciel, w sytuacji braku odpowiedniego ubezpieczenia - może je pokryć wyłącznie rodzina.
Więcej szczegółowych informacji na stronie Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Zagrzebiu.
W szczególności warto zobaczyć zakładkę "Informacje konsularne".

Nad jaką rzeką leży Zagrzeb? 

Zagrzeb to największe miasto w Chorwacji i jej stolica, jest też siedzibą żupanii, czyli lokalnego samorządu terytorialnego. Ma 641 km kwadratowych powierzchni, zaliczane jest ze względu na położenie do Europy Środkowej. Sam Zagrzeb zamieszkuje w siedemnastu dzielnicach 790 tys. mieszkańców, w aglomeracji jest ich łącznie 1,1 mln. Jest różnorodny, większość mieszkańców stanowią Chorwaci, ale mieszkają tu Serbowie, Bośniacy, Albańczycy, Romowie i Słoweńcy. Dominuje katolicyzm, ale są także wyznawcy prawosławia, islamu czy protestantyzmu. Stolica Chorwacji Zagrzeb leży nad rzeką Sawą. Miasto jest położone na wysokości 122 m n.p.m. na rozległym płaskim terenie u stóp gór Medvednica. Jest politycznym, administracyjnym, kulturalnym, naukowym i gospodarczym centrum Chorwacji. Dominuje przemysł produkcji urządzeń elektrycznych, chemiczny, farmaceutyczny, tekstylny i spożywczy. Ważna jest też turystyka. 


Historia Zagrzebia liczy około 2 tys. lat. W 1094 roku erygowana została katedra i biskupstwo na Kaptolu. A zatem już wcześniej wiele musiało się tutaj dziać. Gdy około 1240 roku Kaptol najechali Tatarzy, powstało bliźniacze i rywalizujące miasto Gradec. Od 1557 roku Zagrzeb był z przerwami stolicą kraju. Dopiero około 1862 roku oba miasta zostały połączone.  W czasach cesarstwa austro-węgierskiego Zagrzeb był stolicą Królestwa Dalmacji, Chorwacji i Slawonii. W czasie drugiej wojny świwatowej była tu stolica faszystowskiego Niezależnego Państwa Chorwackiego. Od 1991 roku miasto Zagrzeb jest stolicą niepodległej Chorwacji po latach funkcjonowania w ramach Jugosławii
Od niedawna walutą Chorwacji jest euro (przyjęte 1 stycznia 2023 roku).

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu?

Warto zobaczyć założone w średniowieczu stare miasto Gornji Grad ("Górne Miasto") lub inaczej Gradec, czyli historyczne centrum starego Zagrzebia. Wart wizyty jest Plac św. Marka w Zagrzebiu, gdzie stoją budynki rządowe. Jest też jedyna brama, która pozostała po zburzonych murach miejsckich - Kamienna Brama, gdzie mieści się obserwatorium astronomiczne. Ciekawa jest Wieża Lotrščak (kula Lotrščak), na którą warto wejść ze względu na punkt widokowy.


Trzeba zwiedzić Kaptol, historyczną dzielnicę wyrosłą wokół katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W zakrystii katedry znajduje się obraz Golgota Albrechta Dürera. Jest tam także skarbiec z peleryną króla Ladislava. Warto obejrzeć klasztor franciszkanów. Donji Grad w Zagrzebiu, to inaczej "Dolne Miasto". Zostało wzniesione w XIX i XX wieku. Wart uwagi jest plac bana Josipa Jelačicia i pomnik Josipa Jelačicia, który zniknął za komuny, a powrócił po upadku Jugosławii. Fontanna Manduševac ma związek z legendą o powstaniu miasta. Deptak i najbardzie reprezentacyjna ulica to Ilica. Watych odwiedzenia jest wiele tutejszych muzeów, pałaców, parków i ogrodów. Można pójść na mecz pierwszoligowego klubu NK Dinamo Zgreb, który gra w pierwszj lidze. Kto lubi koszykóœkę, może obejrzeć grę KK Zagreb. Mozna jest też drużyna piłki ręcznej RK Zagreb. W Polsce miastem partnerskim Zagrzebia jest Kraków.

Wakacje w Chorwacji, urlop w Chorwacji

Chorwacja to kraj położony w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Adriatyckim. Państwa sąsiedzkie to: SłoweniaWęgrySerbiaCzarnogóra oraz Bośnia i HercegowinaStolicą Chorwacji jest Zagrzeb, a językiem urzędowym jest chorwacki.
Chorwacja jest popularnym celem turystycznym ze względu na piękne plaże, krystalicznie czystą wodę w Morzu Adriatyckim, malownicze krajobrazy i bogatą kulturę. 


W Chorwacji znajduje się wiele historycznych miast, w tym: DubrownikSplitRovinj i Zadar, a także liczne parki narodowe, takie jak Park Narodowy Jezior PlitwickichPark Narodowy Krka i Park Narodowy Brijuni.
Chorwacja jest także znana z piłki nożnej, a jej narodowa reprezentacja piłkarska osiągała sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając m.in. wicemistrzostwo świata w 2018 roku.

Dojazd do ambasady RP w Zagrzebiu

Dojazd do ambasady RP w Zagrzebiu: ulica Miramarska 23. Wcześniej należy się telefonicznie umówić na spotkanie.
Każdy obywatel polski przebywający za granicą i znajdujący się w nagłej sytuacji losowej (wypadek, aresztowanie, nagłe zachorowanie, itp.) może zwrócić się do Konsula RP z prośbą o pomoc konsularną. 

Czytaj więcej: Pogoda w Chorwacji

Konsul RP w Chorwacji zawsze może powiadomić o zaistniałych zdarzeniach rodzinę w Polsce oraz wystąpić do władz miejscowych z prośbą o informacje. Konsul może jednak wykonywać swoje funkcje jedynie w ramach określonych umowami międzynarodowymi oraz prawem i zwyczajami państwa urzędowania. Konsulat RP w Chorwacji nie ma możliwości domagania się, aby miejscowe władze traktowały polskich obywateli lepiej niż traktują obywateli własnego państwa. Konsul może podjąć interwencję tylko po uzyskaniu przez niego informacji o zaistniałym zdarzeniu.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!