04 marca 2019

Ile wyciągają chorwackie supersamochody spod Zagrzebia?

Chorwacja ma od 2020 roku swój elektryczny supersamochód o nazwie Rimac - od nazwiska założyciela i pomysłodawcy tego interesu. Mate Rimac ma doświadczenie jako konstruktor sportowych aut.


Wóz z napędem elektrycznym Rimac C_Two ma zostać wyprodukowany w liczbie 150 egzemplarzy, a do Polski ma trafić pięć z nich - informowano przed rozpoczęciem produkcji.

Materiały producenta

Cacko o mocy stada koni

Rimac C-Two to cacko ma w założeniu moc 1914 koni mechanicznych, moment obrotowy 2300 Nm, a rozwija prędkość maksymalną 412 km/h. Zasięg na jednym ładowaniu to 650 kilometrów. A akumulator od zera do 80 proc. można będzie naładować już w pół godziny dzięki szybkiej ładowarce. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Dla turysty z Polski najciekawsza jednak jest informacja, że supernowoczesną fabrykę można zwiedzać. Na stronie fabryki można znaleźć informację o wycieczkach dla odwiedzających. Uczniowie płacą 10 euro za wejście, 30 euro płaci się za standardowe oprowadzenie, zaś 50 euro to koszt wycieczki "premium". W czasie wycieczki można zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi projektowania, procesem produkcyjnym i zrobić sobie fotkę przy samochodzie w showroomie.

Jest też Rimac Nevera, hipersamochód produkowany od 2021 roku. Była to zapowiedź następcy projektu Rimac Concept One, pierwszej seryjnej produkcji chorwackiej firmy.

Nad jaką rzeką leży Zagrzeb?

Fabryka Rimac leży niedaleko Zagrzebia, to zaledwie około 20 km, pół godziny jazdy. Dlatego warto najpierw zaplanować zwiedzanie Zagrzebia, a potem zrobić sobie dzień w fabryce RimacZagrzeb to największe miasto w Chorwacji i jej stolica, jest też siedzibą żupanii, czyli lokalnego samorządu terytorialnego. Ma 641 km kwadratowych powierzchni, zaliczane jest ze względu na położenie do Europy Środkowej. Sam Zagrzeb zamieszkuje w siedemnastu dzielnicach 790 tys. mieszkańców, w aglomeracji jest ich łącznie 1,1 mln. Jest różnorodny, większość mieszkańców stanowią Chorwaci, ale mieszkają tu Serbowie, Bośniacy, Albańczycy, Romowie i Słoweńcy. Dominuje katolicyzm, ale są także wyznawcy prawosławia, islamu czy protestantyzmu. Stolica Chorwacji Zagrzeb leży nad rzeką Sawą. Miasto jest położone na wysokości 122 m n.p.m. na rozległym płaskim terenie u stóp gór Medvednica. Jest politycznym, administracyjnym, kulturalnym, naukowym i gospodarczym centrum Chorwacji. Dominuje przemysł produkcji urządzeń elektrycznych, chemiczny, farmaceutyczny, tekstylny i spożywczy. Ważna jest też turystyka. 


Historia Zagrzebia liczy około 2 tys. lat. W 1094 roku erygowana została katedra i biskupstwo na Kaptolu. A zatem już wcześniej wiele musiało się tutaj dziać. Gdy około 1240 roku Kaptol najechali Tatarzy, powstało bliźniacze i rywalizujące miasto Gradec. Od 1557 roku Zagrzeb był z przerwami stolicą kraju. Dopiero około 1862 roku oba miasta zostały połączone.  W czasach cesarstwa austro-węgierskiego Zagrzeb był stolicą Królestwa Dalmacji, Chorwacji i Slawonii. W czasie drugiej wojny świwatowej była tu stolica faszystowskiego Niezależnego Państwa Chorwackiego. Od 1991 roku miasto Zagrzeb to stolica niepodległej Chorwacji po latach funkcjonowania w ramach Jugosławii
Od niedawna walutą Chorwacji jest euro (przyjęte 1 stycznia 2023 roku).

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu?

W Zagrzebiu warto zobaczyć założone w średniowieczu stare miasto Gornji Grad ("Górne Miasto") lub inaczej Gradec, czyli historyczne centrum starego Zagrzebia. Wart wizyty jest Plac św. Marka w Zagrzebiu, gdzie stoją budynki rządowe. Jest też jedyna brama, która pozostała po zburzonych murach miejsckich - Kamienna Brama, gdzie mieści się obserwatorium astronomiczne. Ciekawa jest Wieża Lotrščak (kula Lotrščak), na którą warto wejść ze względu na punkt widokowy.


Trzeba zwiedzić Kaptol, historyczną dzielnicę wyrosłą wokół katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W zakrystii katedry znajduje się obraz "Golgota" Albrechta Dürera. Jest tam także skarbiec z peleryną króla Ladislava. Warto obejrzeć klasztor franciszkanów. Donji Grad w Zagrzebiu, to inaczej "Dolne Miasto". Zostało wzniesione w XIX i XX wieku. Wart uwagi jest plac bana Josipa Jelačicia pomnik Josipa Jelačicia, który zniknął za komuny, a powrócił po upadku Jugosławii. Fontanna Manduševac ma związek z legendą o powstaniu miasta. Deptak i najbardzie reprezentacyjna ulica to Ilica. Wartych odwiedzenia jest wiele tutejszych muzeów, pałaców, parków i ogrodów. Można pójść na mecz pierwszoligowego klubu NK Dinamo Zgreb, który gra w pierwszj lidze. Kto lubi koszykóœkę, może obejrzeć grę KK Zagreb. Mozna jest też drużyna piłki ręcznej RK Zagreb. W Polsce miastem partnerskim Zagrzebia jest Kraków.

Wakacje w Chorwacji, urlop w Chorwacji

Chorwacja to kraj położony w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Adriatyckim. Państwa sąsiedzkie to: SłoweniaWęgrySerbiaCzarnogóra oraz Bośnia i HercegowinaStolicą Chorwacji jest Zagrzeb, a językiem urzędowym jest chorwacki.
Chorwacja jest popularnym celem turystycznym ze względu na piękne plaże, krystalicznie czystą wodę w Morzu Adriatyckim, malownicze krajobrazy i bogatą kulturę. 


W Chorwacji znajduje się wiele historycznych miast, w tym: DubrownikSplitRovinj i Zadar, a także liczne parki narodowe, takie jak Park Narodowy Jezior PlitwickichPark Narodowy Krka i Park Narodowy Brijuni.
Chorwacja jest także znana z piłki nożnej, a jej narodowa reprezentacja piłkarska osiągała sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając m.in. wicemistrzostwo świata w 2018 roku.

Jak dojechać do fabryki Rimaca?

Dojazd z Zagrzebia zajmuje zaledwie poł godziny - z centrum do miasteczka Sveta Nedelja, gdzie znajduje się fabryka Rimac Automobili jest tylko około 20 kilometrów. Warto wybrać się na krótki wypad do montowni - można zobaczyć coś nowego i przekonać, się, że chorwacki przemysł jest bardzo zaawansowany.


Problem z dojazdem? Kliknij w Mapy Google.Znasz? Skomentuj!