15 września 2018

Zapora w Dobczycach

Jeśli jedziesz "siódemką" w kierunku Tatr oraz Zakopanego i mijasz Myślenice, to skręć w lewo i zrób sobie niedługą przerwę na zwiedzanie, czeka na ciebie zapora w DobczycachRezerwuar wody pitnej dla Krakowa jest spiętrzony na rzece Rabie.

Jezioro Dobczyckie

Z zapory w Dobczycach rozciąga się ładny widok na sztuczny zbiornik w Dobczycach oraz na sąsiadujący z tamą zamek Kazimierza Wielkiego w Dobczycach wzniesiony na wzgórzu, które pierwotnie górowało nad przepływającą u jego stóp rzeką Rabą.

Jezioro dobczyckie jest w całości zamknięte dla plażowania i kąpieli oraz wszelkiej aktywności związanej z wodą.
Wokół zostało postawione ogrodzenie, a za złamanie zakazów wejścia grozi grzywna. Całe jezioro w Dobczycach jest użytkowane jako zbiornik wody pitnej dla pobliskiego Krakowa.

Zwiedzanie zapory Dobczyce

Niestety urządzenia do spustu wody nie są dobrze widoczne z korony. Zapora Dobczyce jest tak zbudowana, że nie ma jak się wychylić, aby spojrzeć na spienioną wodę.
Wejście na tamę Dobczycach jest darmowe. Jedno z wejść prowadzi przez furtkę przy bramie od strony ul. Budowlanych i Hotelu Dobczyce, drugie wejście to furtka od strony ul. Góra Jałowcowa. Tama w Dobczycach oferuje więc przyjemną wycieczkę. 

Czytaj więcej: Skansen w Sierpcu

Czy są atrakcje w Dobczycach? Atrakcją jest statek krakowskich wodociągów o nazwie "Kraków", który kursował przed pandemią. Warunkiem było wcześniejsze umówienie się i zebranie odpowiedniej liczby uczestników. Korzystały m. in. szkoły. Obecnie 45-minutowe rejsy z przystani w Brzączowicach są zawieszone. Od 1 maja do 30 września korona jest otwarta 7 dni w tygodniu od godz. 11:00 do 21:00.
Od 1 października do 30 kwietnia zwiedzanie jest możliwe tylko w soboty i niedziele od 11:00 do 16:00.
Warto - na spacer na zaporze w Dobczycach można poświęcić około 45 minut.

Średniowieczne korzenie miasta Dobczyce

Dobczyce to niewielkie miasteczko o powierzchni prawie 13 km kwadratowych w powiecie myślenickim w woj. małopolskim, które zamieszkuje około 6500 osób. Jest tu siedziba miejsko-wiejskiej gminy Dobczyce. b leży w dolinie rzeki Raby.


Dobczyce, które prawa miejskie otrzymały w 1310 roku, były miastem królewskim. Miejscowość Dobczyce była czymś w rodzaju zaplecza dla zamku królewskiegu wzniesionego nad rzeką Rabą. Kronikarz jan Długosz napisał tu część swoich kronik, a także wychowywał królewskich synów. Miasto upadło po szwedzkim potopie, odradzając się dopiero w wieku XIX. A dziś Dobczyce to niewielki ośrodek lokalny.

Zapora Dobczyce, jak dojechać

Dojazd do zapory nie jest skomplikowany. Można dojechać do wejścia od strony hotelu Dobczyce (woj. małopolskie). Jest ono najlepsze, bo na końcu jest mały parking i wygodna asfaltowa dróżka, która prowadzi do samej zapory.

Czytaj więcej: Szubienica na Woli

Można się na zaporę dostać także od strony miasta przez furtkę. To niedługi spacer pieszo. Poniżej mapka dojazdu do zapory Dobczyce z Google Maps.Poniżej panorama zapory z Google Street View:Zobacz fotostory z wizyty na koronie zapory w Dobczycach.

Wejście na zaporę od strony Hotelu Dobczyce i ulicy Budowlanych w Google Street View.Znasz? Skomentuj!