15 września 2018

Zapora w Dobczycach

Jeśli jedziesz "siódemką" w kierunku Tatr oraz Zakopanego i mijasz Myślenice, to skręć w lewo i zrób sobie niedługą przerwę na zwiedzanie, czeka na ciebie zapora w DobczycachRezerwuar wody pitnej dla Krakowa jest spiętrzony na rzece Rabie.

Jezioro Dobczyckie. Zapora na Rabie

Z zapory w Dobczycach rozciąga się ładny widok na sztuczny zbiornik w Dobczycach oraz na sąsiadujący z tamą zamek Kazimierza Wielkiego w Dobczycach wzniesiony na wzgórzu, które pierwotnie górowało nad przepływającą u jego stóp rzeką Rabą.

Jezioro dobczyckie jest w całości zamknięte dla plażowania i kąpieli oraz wszelkiej aktywności związanej z wodą.
Wokół zostało postawione ogrodzenie, a za złamanie zakazów wejścia grozi grzywna. Całe jezioro w Dobczycach jest użytkowane jako zbiornik wody pitnej dla pobliskiego Krakowa.

Zwiedzanie zapory Dobczyce

Niestety urządzenia do spustu wody nie są dobrze widoczne z korony. Zapora Dobczyce jest tak zbudowana, że nie ma jak się wychylić, aby spojrzeć na spienioną wodę.
Wejście na tamę Dobczycach jest darmowe. Jedno z wejść prowadzi przez furtkę przy bramie od strony ul. Budowlanych i Hotelu Dobczyce, drugie wejście to furtka od strony ul. Góra Jałowcowa. Tama w Dobczycach oferuje więc przyjemną wycieczkę. 

Czytaj więcej: Skansen w Sierpcu

Czy są atrakcje w Dobczycach? Atrakcją jest statek krakowskich wodociągów o nazwie "Kraków", który kursował przed pandemią. Warunkiem było wcześniejsze umówienie się i zebranie odpowiedniej liczby uczestników. Korzystały m. in. szkoły. Obecnie 45-minutowe rejsy z przystani w Brzączowicach są zawieszone. Od 1 maja do 30 września korona jest otwarta 7 dni w tygodniu od godz. 11:00 do 21:00.
Od 1 października do 30 kwietnia zwiedzanie jest możliwe tylko w soboty i niedziele od 11:00 do 16:00.
Warto - na spacer na zaporze w Dobczycach można poświęcić około 45 minut.

Średniowieczne korzenie miasta Dobczyce

Dobczyce to niewielkie miasteczko o powierzchni prawie 13 km kwadratowych w powiecie myślenickim w woj. małopolskim, które zamieszkuje około 6500 osób. Jest tu siedziba miejsko-wiejskiej gminy Dobczyce. b leży w dolinie rzeki Raby.


Dobczyce, które prawa miejskie otrzymały w 1310 roku, były miastem królewskim. Miejscowość Dobczyce była czymś w rodzaju zaplecza dla zamku królewskiegu wzniesionego nad rzeką Rabą. Kronikarz jan Długosz napisał tu część swoich kronik, a także wychowywał królewskich synów. Miasto upadło po szwedzkim potopie, odradzając się dopiero w wieku XIX. A dziś Dobczyce to niewielki ośrodek lokalny.

Jakie są największe zapory wodne w Polsce?

W Polscejest 69 zapór wodnych zarejestrowanych w Światowym Rejestrze Zapór (World Register of Dams). Największa z nich to zapora w Solinie w Bieszczadach, położona na rzece San w woj. podkarpackim. Właściwie jest to Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Zapora w Solinie ma wysokość 82 metrów, długość 664 metrów i pojemność 270 mln metrów sześciennych wody. Wytwarza rocznie około 250 mln kWh energii elektrycznej. Do jej budowy zużyto 820 tys. metrów sześciennych betonu, a waży około 2 mln ton. Spiętrza wody Sanu do wysokości 60 metrów. Woda spadając z ponad 40 metrów na cztery potężne turbiny, czyli hydrozespoły elektrowni szczytowo-pompowej, wytwarza energię o mocy około 200 megawatów.


Zwiedzanie zapory w Solinie jest możliwe w ramach zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem. Indywidualnie można przejść się po koronie zapory. A z przewodnikiem można obejrzeć jej wnętrze. Najniższa galeria znajduje się 6 metrów pod dnem jeziora. Temperatura w korytarzach wynosi 7 stopni Celsjusza. Całkowity czas zwiedzania to około dwie godziny.
Dwie następne zapory w Polsce pod względem wysokości to kamienno-betonowa zapora Pilchowicka o wysokości 69 metrów, uruchomiona w 1912 roku na rzece Bóbr oraz ziemna zapora w Niedzicy o wysokości 60 metrów, uruchomiona w 1997 r. na Dunajcu w Małopolsce u podnóża słynnego zamku w Niedzicy. Ziemno-betonowa zapora w Dobczycach (woj. małopolskiee) jest na tej liście ósma z wysokością 41 metrów. Działa od 1986 r na rzece Rabie.

Zapora Dobczyce, jak dojechać?

Jak dojadę do zapory w Dobczycach? Dojazd do zapory w Dobczycach nie jest skomplikowany. Można dojechać do wejścia od strony hotelu Dobczyce (woj. małopolskie). Jest ono najlepsze, bo na końcu jest mały parking i wygodna asfaltowa dróżka, która prowadzi do samej zapory. Wchodzimy przez uchyloną furtkę dla zwiedzających.

Czytaj więcej: Szubienica na Woli

Można się na zaporę dostać także od strony miasta przez inną furtkę. To niedługi spacer pieszo. Jeśli nie można trafić warto skorzystać z internetu.
Poniżej jest mapka dojazdu do zapory Dobczyce z Google Maps. Wystarczy kliknąć i gotowe.Poniżej panorama zapory w Dobczycach z Google Street View:Zobacz fotostory z wizyty na koronie zapory w Dobczycach.

Wejście na zaporę od strony Hotelu Dobczyce i ulicy Budowlanych w Google Street View.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!