25 sierpnia 2018

Rezerwat przyrody Bór na Czerwonem

Rezerwat Bór na Czerwonem to ukryty skarb, do którego trudno trafić ze względu na to, że w pobliżu Tatr, Pienin i Gorców blask takich miejsc nieco niknie. Ale nam się udało. Las, przez który szliśmy, mógłby się spokojnie stać planem filmów "Władca Pierścieni" lub "Hobbit". Przepiękne miejsce, gdzie przyroda ujawnia swój cichy majestat. Rezerwat Bór na Czerwonem, dziki, pierwotny krajobraz.

Torfowisko pod Tatrami

Rezerwat przyrody Bór na Czerwonem to torfowiskowy rezerwat przyrody blisko centrum Nowego Targu. Zajmuje dziś powierzchnię 114,66 ha.

Czytaj więcej: Zwiedzanie Powązek Wojskowych


Do torfowiska prowadzi wygodna ścieżka z ul. Sikorskiego w Nowym Targu. Obok mijamy lotnisko Nowy Targ i Aeroklub Nowy Targ, gdzie regularnie latają szybowce i ćwiczą spadochroniarze. Pasie się tu także stale stado owiec, które "kosi" lądowisko.

Rezerwat pod szybowcami

Dojazd: jedziemy w kierunku Szczawnicy drogą nr 49, przed mostem na Białym Dunajcu skręcamy w prawo w ul. Sikorskiego. Dojeżdżamy do parkingu, a następnie zostawiamy samochód i kierujemy się w stronę wąskiej kładki pieszo-rowerowej na rzece.

Czytaj więcej: azyl dla niedźwiedzi w Chorwacji czyli Kuterevo


Kładka prowadzi w stronę lotniska sportowego Aeroklubu Tatrzańskiego i wyprowadza na ul. Lotników w Nowym Targu (tamtędy także można dojechać pod wejście na ścieżkę prowadzącą do rezerwatu). W słoneczne dni można pooglądać startujące szybowce, loty szkoleniowe i widokowe oraz skoczków spadochronowych.

Pomosty na podmokłych młakach

Obok lotniska ścieżka skręca w prawo i prowadzi w las do rezerwatu Bór na Czerwonem. Jest dostępna dla niepełnosprawnych ruchowo.

Czytaj więcej: Murale Warszawy

Na części podmokłej droga prowadzi wygodnymi pomostami do platformy widokowej. Tablice poglądowe objaśniają wszystkie szczegóły, dostarczając wielu ciekawych informacji.

Kraina rosiczek i jaszczurek

Na terenie rezerwatu Bór na Czerwonem występują m.in. rosiczka okrągłolistna, kosodrzewina, sosna drzewokosa, cietrzew i żurawina drobnoowocowa. W słoneczne dni wygrzewają się tam liczne jaszczurki. Można spotkać zaskrońca. Bardzo duże fragmenty lasu porośnięte są malowniczo mchem płonnikiem. Gniazduje tu bocian czarny.
W rezerwacie Bór na Czerwonem można także zobaczyć kilka rodzajów zespołów leśnych. Bór drzewokosy wykształca się wyłącznie na kopule torfowiska - rośnie tam tzw. sosna drzewokosa, a towarzyszą jej nieliczne osobniki kosodrzewiny i sosny zwyczajnej. Warstwę runa tworzą gatunki charakterystyczne dla mszarów wysokotorfowiskowych.
Bór torfowiskowy występuje na płaskiej części torfowiska - tworzą go liczne sosny o parasolowatym pokroju, masowo rośnie tam bagno zwyczajne, borówka bagienna oraz żurawina błotna, wełnianka pochwowata i modrzewnica zwyczajna.
Jest też bór bagienny, w którym rosną sosna zwyczajna, brzoza czarna, brzoza omszona i świerk oraz licznie występujące bagno zwyczajne i borówka bagienna. Są tu także: podmokły bór świerkowy i podgórski wilgotny bór trzcinnikowy.

Nowotarskie centrum Podhala

Nowy Targ, obok którego znajduje się torfowisko Bór na Czerwonem, to liczące ponad 33 tys. mieszkańców miasto w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Od północy wznoszą się góry Gorce, od południa Podtatrze i Tatry, w pobliżu są Pieniny.
W Nowym Targu mieści się powiat nowotarski oraz Euroregionu Tatry. Co warto zobaczyć w Nowym Targu? Właśnie m.in. torfowisko Bór na Czerwonem.


Historia Nowego Targu jest burzliwa. Ale w skrócie Nowy Targ został założony w XIII wieku, prawa miejskie uzyskał 22 czerwca 1346 roku. Ma około 51 kilometrów kwadratowych powierzchni i leży na wysokości od 585 do 1138 metrów nad poziomem morza. Spora rozpiętość. Nowy Targ leży u połączenia Białego i Czarnego Dunajca, które łączą się w Dunajec, który wpada do jeziora czorsztyńskiego. Jezioro czorsztyńskie, inaczej zbiornik czorsztyński, to sztuczny zalew budowany w latach 1970 - 1997, który powstał przez zbudowanie w Niedzicy ziemnej zapory. Miasto Nowy Targ jest centrum handlowym, przemysłowym i komunikacyjnycm dla całego Podhala.

Gdzie jest Bór na Czerwonem? Jak dojechać?

Rezerwat Bór na Czerwonem został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z 27 listopada 1956 roku (M.P. z 1956 r. Nr 103, poz. 1194) staraniem prof. Władysława Szafera i powiększony o 47 ha, ale już od 1925 roku chronione były 2 ha pod nazwą "Na Czerwonem". Kolejne powiększenie o 64 ha nastąpiło w 2001 r. W planach jest włączenie rezerwatu do specjalnego obszaru ochrony pod nazwą "Torfowiska Orawsko-Nowotarskie" o obszarze 8255,62 ha.
Rezerwat Bór na Czerwonem na stronie Lasów Państwowych:
www.nowytarg.krakow.lasy.gov.pl/sciezka-edukacyjna-bor-na-czerwonem-#.W4EDnZMzagw
Urząd Miasta Nowy Targ - Informacje o rezerwacie Bór na Czerwonem:
www.nowytarg.pl/dane.php?cid=223Rezerwat
Bór na Czerwonem - ścieżka edukacyjna, Moje Miasto-Nowy Targ, Górskie Fotorelacje:
www.fotografie.nowytarg.pl/sciezka-edukacyjna-w-rezerwacie-bor-na-czerwonem
Jak dojechać do Nowego Targu? Z Krakowa do Nowego Targu (woj. małopolskie) dojedziemy zakopianką, czyli najpierw do Rabki-Zdroju drogą krajową nr 7, a potem drogą krajową nr 47. Dojazd do Nowego Targu stał się łatwiejszy, dzięki temu, że w listopadzie 2022 roku otwarto tunel zakopianki pod górą Luboń Mały. Bór na Czerwonem - jak dojechać? Bardzo prosto - jak wyżej napisano -  jedziemy w kierunku Szczawnicy drogą nr 49, przed mostem na Białym Dunajcu skręcamy w prawo w ul. Sikorskiego. Można też wykorzystać dojazd do lotniska w Nowym Targu. Nadal są pytania, jak dojechać do rezerwatu Bór na Czerwonem? Pomoże w tym mapa Google Maps.Poniżej wejście na ścieżkę dydaktyczną, prowadzącą na torfowisko z ul. Lotników.


Zobacz wpis na Instagramie.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!