13 sierpnia 2018

Jeziorko Czerniakowskie

Jeziorko Czerniakowskie - rezerwat przyrody niedaleko ścisłego centrum Warszawy w dzielnicy Mokotów. Miejscami całkowicie dzika okolica świetna na bardzo długi spacer. Rezerwat został powołany w 1987 roku, obejmuje starorzecze Wisły z terenami przyległymi. Powierzchnia Jeziora Czerniakowskiego to 19,5 hektara, co oznacza, że jest to największy naturalny zbiornik w stolicy. Występuje tu ok. 60 gatunków ptaków, w tym 49 objętych całkowitą ochroną gatunkową. W wodzie mieszka 67 gatunków bezkręgowców. A na brzegu południowym jest piaszczysta plaża Jeziorko Czerniakowskie i kąpielisko.


Jeziorko Czerniakowskie edukuje

W 2015 roku Fundacja Ja Wisła rozpoczęła odbudowę ścieżki wokół Jeziorka Czerniakowskiego, aby z powrotem "oddać" je mieszkańcom stolicy, którzy chcieliby spacerować dookoła rezerwatu, by zbliżyć się do dzikiej przyrody w enklawie w stolicy Polski.

Czytaj więcej: zwiedzanie Powązek Wojskowych


Powstała ścieżka edukacyjna Jeziorko Czerniakowskie z tablicami informacyjnymi, na których można przeczytać o skarbach przyrodniczych w rezerwacie.
Ścieżka jest z roku na rok poprawiana w ramach budżetu partycypacyjnego. Jej elementem są tablice, które przedstawiają najciekawsze przyrodnicze fakty dotyczące rezerwatu. Na przykład takie jak ta z zimorodkiem.


Pomysł na wycieczkę nad jeziorkiem Czerniakowskim

Spacer brzegami Jeziorka Czerniakowskiego to bardzo dobry pomysł na wycieczkę. 55 tablic edukacyjnych opisujących przyrodę tego akwenu umożliwia poszerzenie wiedzy podczas ekscytującej wyprawy w terenie.

Czytaj więcej: Murale Warszawy


Jest tu możliwość wypatrzenia rzadkich gatunków zwierząt i obejrzenia chronionych roślin. Długość trasy to około 4,5 km.
Tak awycieczka to świetny pomysł na owocne spędzenie czasu z dziećmi.
W dodatku za darmo. Jeśli nie ma pośpiechu i jest czas, to będzie to wypad w sam raz na kilka godzin takiego świadomego spaceru. Znakomicie oczyszcza głowę i relaksuje.

Fundacja "Ja Wisła"

Dodatkowo na stronie fundacji Ja Wisła można znaleźć informacje o akcjach edukacyjnych prowadzonych w terenie nad Jeziorkiem Czerniakowskim.


Czym jest Jeziorko Czerniakowskie? 

Jeziorko Czerniakowskie to wydłużony staw przedzielony na dwie części mostem w ciągu ulicy Gołkowskiej. 18 lutego 1987 roku decyzją ministra ochrony środowiska i zasobów naturalnych został ustanowiony wodny rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie. Warszawskie Jezioro Czerniakowskie ma powierzchnię około 19 hektarów, rezerwat to 47,68 hektarów, z kolei otulina ma powierzchnię 185,48 hektarów. Jest to zatem ogromny obszar w miarę dzikiej natury niemal w centrum Warszawy. Jest to dawne starorzecze Wisły, kóre zamieniło się w jezioro. Chroniony tu jest grążel żółty, charakterystyczny wodny kwiat. W 2017 roku odnotowano tu 60 garunków ptaków, w tym 49 objętych całkowitą ochroną gatunkową w tym także takie z Czerwonej Księgi, jak na przykład bączek czy wąsatka, które zamieszkują tutejsze trzcinowiska. W wodzie żyją małże - skójki i szczeżuje.

Czytaj więcej: Skansen w Sierpcu

Na brzegu południowo-zachodnim znajduje się piaszczysta skarpa. To tam, przy południowym krańcu, znajduje się ogólnodostępna plaża. W pobliżu jest ul. Jeziorna i wygodny parking przy Jeziorku Czerniakowskim. Na drugim końcu są bardziej dzikie tereny porośnięte roślinnością związaną z obszarami nadwodnymi i wodnymi. Długość jeziora to około 1780 metrów, zatem spacer dookoła wijącą się ścieżką to całkiem spora wycieczka, która wystarcza na miłe popołudnie z naturą. I to o każdej porze roku. Maksymalna głębokość wynosi 3,75 metra. A średnio jest to około 2,5 metra. Zbiornik ma szerokość od 10 do 180 metrów. Nad Jeziorko Czerniakowskie jeździ sporo warszawiaków. Szczególnie latem można tu znaleźć wspaniałe warunki do wypoczynku, a nawet kąpieli w wodzie. Plaża Jeziorko Czerniakowskie to cel wielu wycieczek i spacerów.

Jak dojechać nad Jeziorko Czerniakowskie?

Aby dojechać nad Jeziorko Czerniakowskie, trzeba udać się na warszawską Sadybę (woj. mazowieckie) i odnaleźć ulicę Jeziorną. Wzdłuż drogi ciągną się wygodne parkingi. Można tam zostawić samochód i pójść na spacer.

Czytaj więcej: azyl dla niedźwiedzi w Chorwacji czyli Kuterevo


Można skorzystać z Google Maps. Wystarczy kliknąć "więcej" w telefonie i włączyć "nawiguj". Mapa sama poprowadzi i pokaże dojazd nad Jeziorko Czerniakowskie.Panorama Jeziorka Czerniakowskiego w Google Street View:Zejście od ul. Gołkowskiej (gorzej z parkowaniem, ale z autobusu bliżej):Jeziorko Czerniakowskie plaża, ul. Jeziorna:Fragment ścieżki przyrodniczej przy wejściu od ul. Goczałkowickiej (za białymi pachołkami):A tutaj wpis z Facebooka:
Zobacz zdjęcia, to była wycieczka nad Jeziorko Czerniakowskie:
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!