13 sierpnia 2018

Zamek w Chęcinach. Kim jest Czarny Rycerz, gdzie podział się skarb?

Mijając Kielce drogą krajową nr 7 warto pomyśleć o krótkim przystanku w Chęcinach. Wznosi się tam piękny średniowieczny zamek w Chęcinach, którego charakterystyczne ruiny są widoczne z daleka. Widok przyciąga. Spędziliśmy tam około dwóch godzin. Na zamku w Chęcinach można wejść na dwie wieże, z których rozciąga się piękny widok na całą okolicę.

Zwiedzanie Zamku w Chęcinach

Zamek w Chęcinach został wyremontowany i doprowadzony do stanu trwałej ruiny. Jednak kilka pomieszczeń można zwiedzić. Przewidziano trochę rozrywek, m.in. takich, które "czują" media społecznościowe. Na dziedzińcu zamkowym jest stoisko z hełmami rycerskimi.

Czytaj więcej: Skansen w Sierpcu

Można je przymierzyć i zrobić sobie historyczne zdjęcie (za darmo) w sam raz na selfie. Można do zdjęcia wziąć jeden z dwóch potężnych mieczy. Dla lepszego efektu jest też koń naturalnej wielkości z plastiku, kto da radę - niech wsiada.

Atrakcje na zamku Chęciny

Do zdjęcia można się także zakuć w dyby oraz dać się uwięzić w żelaznej klatce pokuty wiszącej na łańcuchu - także za darmo. Warto zajrzeć do skarbca, w którym znajduje się dość wierna imitacja skarbów królowej Bony, jest także loch z przerażającym  kościotrupem. Do skarbca można dorzucić grosik.
Zamek Chęciny atrakcje ma dla dużych i małych. Jest na przykład rycerskie koło fortuny.

Czytaj więcej: Murale Warszawy

Można przymierzyć się do dwuręcznego miecza. Jak się okazuje jest to rozrywka dla twardzieli z dużym bicepsem i silnymi plecami, bo potrafi dogiąć do ziemi. Miecze są - o ile było widać - dwa.
Nie zapomnijmy o wrzuceniu grosika do studni zamkowej. Wygrywa ten, kto trafi do umieszczonej pośrodku miski. Można urządzić rodzinne zawody.
Inne atrakcje to np. lunety do obserwacji okolicy (2 zł - dlatego warto mieć lornetkę) oraz medale bite na zamku (okrągłe i prostokątne) i zamkowa moneta bita na miejscu (3 zł).

Zamek króla Łokietka i Bony

Zamek Chęciny stoi na wzgórzu o wysokości 367 m n.p.m. Warownia, która zajmuje całe niemal wzgórze, powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwszy raz wspomniano o niej w dokumencie króla Władysława Łokietka, który nadał zamek i 11 okolicznych wsi biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie.
Załoga zamku Chęciny liczyła 150 osób. Twierdza zamek Chęciny służyła za miejsce koncentracji wojsk w czasach wojny (np. w czasie wojny z krzyżakami). W 1425 roku podczas zarazy schronił się tu syn króla Władysława Jagiełły - także Władysław.

Czytaj więcej: Dąbrowiecka Góra Skansen Forteczny

Mieszkały tam rodziny królów, m. in. królowa Bona, która przebywała tam wraz z wielkim skarbem. Wiąże się z tym ciekawa legenda - można się z nią zapoznać na tablicach poglądowych. Ponoć skarb królowej Bony wywieziony z zamku miał nigdy nie dotrzeć do celu. Wóz z kosztownościami wpadł według podań do rzeki Nidy, gdy załamał się most. Tajemnic zamku strzeże Czarny Rycerz. Zamek w Chęcinach zaczął niszczeć po trzecim rozbiorze Polski. W latach 60. XX w. Jerzy Hoffmann kręcił na zamku w Chęcinach film "Pan Wołodyjowski". Podobno w zamku straszy duch królowej Bony. Warownia została jednak w ostatnich latach wyremontowana i stała się bardzo atrakcyjna dla turystów. Jeśli ktoś był na zamku Chęciny kilkadziesiąt lat temu, od razu zauważy różnicę pomiędzy opuszczoną ruiną, w której było maleńkie stoisko sprzedawcy kryształu górskiego, a pięknie utrwalonym, zadbanym zamczyskiem, które można zwiedzać dziś. A ile zamków jest w Polsce? W Polsce są 402 zamki. Wyliczył to Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Jak dojechać do zamku Chęciny?

Aby trafić do zamku Chęciny (woj. świętokrzyskie) trzeba z drogi krajowej nr 7 zjechać na węźle Chęciny zaraz za Kielcami (jadąc od Warszawy), bądź bardziej na południe wybierając skrzyżowanie w Podzamczu (skręcamy wtedy w prawo). W pierwszym przypadku trzeba przejechać przez Chęciny i kierować się do zamku Chęciny ul. Jędrzejowską. Jadąc od strony południowej po dwóch kilometrach docieramy na parking pod zamkiem Chęciny.

Czytaj więcej: azyl dla niedźwiedzi w Chorwacji czyli Kuterevo


Parking koło zamku Chęciny jest bezpłatny. Obok parkingu są stragany - można tam m. in. kupić drobne pamiątki, a wśród nich skamieliny wydobywane w okolicznych kamieniołomach i odkrywkach. Warto się targować.
Parking dla rowerów jest u podnóża zamku Chęcinyrowerzyści mogą przechować bagaż w kasie zamku na alejce (wejście wschodnie). Można od razu klinkąć w Google Maps zamiast szukać "zamek Chęciny trasa".Zamek Chęciny godziny otwarcia

Zamek Chęciny jest czynny codziennie przez cały rok od godz. 9. W zależności od pory roku zamykany jest między 15:00 a 20:00 (do tej godziny jest otwarte w lipcu i sierpniu).

Ceny biletów do zamku Chęciny (Chęciny zamek cennik): normalny 8 zł, ulgowy 6 zł. Dzieci do lat pięciu wchodzą na zamek za darmo.
Komplet informacji zawiera bardzo czytelna strona zamek.checiny.pl.

Czytaj więcej: Szalony zamek Besiekiery

Z parkingu na zamek królewski w Chęcinach trzeba podchodzić kilkaset metrów, do dyspozycji są dwa warianty podejścia: po schodkach na wprost, albo w prawo dróżką. Obie drogi prowadzą do dwóch różnych wejść po dwóch stronach zamku. Przy obu wejściach na zamek są kasy.

Wschodnie wejście do zamku Chęciny w Google Street View. Rzadziej je oglądamy, ale z tego miejsca widok jest doskonały.

Chęciny, co zwiedzać w okolicy?

Leżące u stóp zamku, po jego północnej stronie miasto Chęciny, to miejscowość niewielka, ma tam siedzibę gmina miejsko-wiejska Chęciny. Miasto leży 15 kilometrów od stolicy regionu świętokrzyskiego Kielc. Miasteczko Chęciny o powierzchni ponad 14 km kwadratowych zamieszkuje około 4,5 tys. mieszkańców. Po raz pierwszy było wzmiankowane w 1275 roku, a prawa miejskie otrzymało w 1306 roku. W 1465 roku miasto Chęciny doszczętnie zniszczył pożar. Historia Chęcin wiąże się nierozerwalnie z zamkiem w Chęcinach, dla którego było podgrodziem i zapleczem oraz siedzibą sądów ziemskich i grodzkich. Słynęło także z wydobycia marmuru, srebra, miedzi i ołowiu.


Miasto Chęciny miało w przeszłości znaczącą społeczność żydowską, po której pozostała dawna późnorenesansowa synagoga z drugiej połowy XVII wieku, mykwa z XIX wieku i cmentarz żydowski. Jako się rzekło, najważniejszy zabytek w okolicy, to górujący nad miastem zamek królewski w Chęcinach z przełomu XIII i XIV wieku. W mieście jest jeszcze barokowy klasztor bernardynek, dawny klasztor franciszkanów, późnogotycki kościół św. Bartłomieja, renesansowa kamienica "Niemczówka" z 1570 roku. Warto zwrócić na śdedniowieczny układ ulic i budynki z XVI-XIX wieku, w tym XIX-wieczny ratusz w Chęcinach. W okolicy warta odwiedzenia jest Jaskinia Raj i Podzamcze z dworem chęcińskich starostów, aleją lipową i bramą wjazdową z XVII wieku. W ogóle do wędrówek po okolicy skłania fakt, że Chęciny leżą pomiędzy Pasmem Chęcińskim a Pasmem Zelejowskim, innymi słowy to Góry Świętokrzyskie.  To widok górnego dziedzińca:
 


A tak jest na wschodniej, wyższej wieży.A tutaj post z Facebooka:Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!