26 czerwca 2019

Pomnik Bolesława Prusa w Warszawie. Tak go znajdziesz

Biegnąc Krakowskim Przedmieściem w Warszawie można stanąć oko w oko z Bolesławem Prusem. Obok traktu Królewskiego stoi pomnik Bolesława Prusa.
Czytaj więcej: Murale Warszawy

Przed wojną w tym miejscu, u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia z ul. Karową, między hotelem Bristol a kościołem ss. Wizytek, stała kamienica, w której miał redakcję i drukarnię "Kurier Warszawski".

Poczytna rubryka Prusa

Pisarz Bolesław Prus miał tam stałą poczytną rubrykę "Kroniki tygodniowe". W pozie ze statuy widywany był często podczas spacerów. Mamy to w cenie biletu na autobus 178 lub dowolny inny, który dowiezie w to miejsce.

Czytaj więcej: Szalony zamek Besiekiery

Sama figura pisarza to w zasadzie dość poetycka karykatura, zaś pomnik Bolesława Prusa stoi w tym miejscu od stycznia 1977 roku. Warto spojrzeć z bliska na sylwetkę autora "Lalki". Selfie wrzucone na Instagram może pomoże przy przerabianiu "Lalki".


Biegnąc 🏃‍♂️🏃‍♀️ Krakowskim Przedmieściem można stanąć oko w oko z Bolesławem Prusem. Przed wojną w tym miejscu, u zbiegu z Karową, między hotelem Bristol a kościołem ⛪ ss. Wizytek, stała kamienica, w której mieściła się redakcja i drukarnia 🏣 "Kuriera Warszawskiego". Pisarz miał tam stałą poczytną rubrykę 📰 "Kroniki tygodniowe". W pozie ze statuy widywany był często podczas spacerów. W cenie biletu na 178 😂 ▪️▫️▪️▫️▪️▫️▪️ wycieczkazadyche.blogspot.com ▪️▫️▪️▫️▪️▫️▪️ #prus #pomnik #warszawa #bolesław #poland #warsaw #monument #polska #architecture #travel #instagood #photography #city #architektura #wejdzzobacz #see #travel #traveler #writer #literature #culture #books #reading #statue #wycieczka #podroze #trip #visit #polen #pologne
Post udostępniony przez halkiego_ (@halkiego_)

Kim był Bolesław Prus?

Bolesław Prus, a właściwie Bolesław Głowacki urodził się w 1847 roku w Hrubieszowie, a zmarł w 1912 roku w Warszawie. Prus to jego herb rodowy. Pisarz, prozaik, nowelista i dziennikarz. Zasłynął m.in. opowiadaniami "Antek", "Katarynka", "Powracająca fala" i "Kamizelka". Napisał także m.in. powieści "Anielka", "Placówka", "Lalka" i "Faraon". Pisywał także wiersze.


Brał udział w Powstaniu Styczniowym za co został aresztowany w 1864 roku, był więziony w Zamku Lubelskim w Lublinie, a sąd wojskowy pozbawił go szlachectwa. Próbował zostać leśnikiem, a następnie w Warszawie imał się pracy fotografa, ulicznego mówcy i ślusarza. Przetłumaczył "Logikę" angielskiego filozowa Johna Stuarta Milla. Od 1782 roku Bolesław Prus był dziennikarzem i felietonistą m.in. w "Kurierze Warszawskim". 

Podróże i Bolesław Prus

Bolesław Prus cierpiał na agorafobię, czyli lęk przed otwartą przestrzenią oraz lęk wysokości. To z pewnością nie mogło zachęcać do podróżowania. A jednak pisarz stał się bywalcem uzdrowiska Nałęczów, gdzie dziś stoi pomnik Bolesława Prusa w formie ławeczki. W 1877 roku wybrał się na wyprawę do Galicji, zwiedził Lwów, Kraków (wrócił tam jeszcze w 1889 r.), odwiedził Wieliczkę i poznał Zakopane. Dwukrotnie był w Wiedniu (1873 i 1881 r.). Wybrał się także w 1878 r. do Katowic. Był uważnym obserwatorem, podczas podróży prowadził notatki, tworzył relacje, spisywał wrażenia, sporo także pisał w listach na temat odwiedzanych miejsc.


W 1895 roku wyruszył w podróż po Europie. Najpierw odwiedził Berlin, w którym odwiedzał kawiarnie i podziwiał muzea. Był także w Dreźnie oraz Karlsbadzie, Norymberdze i Stuttgarcie. Następnie udał się do Szwajcarii, gdzie odwiedził Rapperswil, miejsce związane z polską emigracją i siedzibę polskiego muzeum o nazwie Muzeum Narodowe Polskie, w którym bibliotekarzem podówczas był Stefan Żeromski. Podróż po Europie zakończył w Paryżu. "Drezno milsze od Paryża, Norymberga ciekawsza, Berlin rozmaitszy pod względem budowli" - pisał Bolesław Prus w liście do żony. 

Jak trafić do pomnika Prusa?

Jak dojechać do pomnika Bolesława Prusa? Dojazd do pomnika Bolesława Prusa jest łatwy. Idziemy bądź jedziemy Nowym Światem, potem Krakowskim Przedmieściem w Warszawie (woj. mazowieckie) w stronę Zamku Królewskiego i kolumny Zygmunta III Wazy. Po prawej mijamy Uniwersytet Waeszawski. Przed nami majaczy legendarny hotel Bristol.


Pomnik Bolesława Prusa znajdziemy na literackim skwerze ks. Twardowskiego, który mijamy po prawej stronie. Spójrzmy na niego. Bolesław Prus nie stronił od podróży, choć musiał najpierw pokonać swoją słabość, lęk. Niech będzie wzorem dla aspirujących podróżników.
Nadal nic? No cóż, można kliknąć w Mapy Google.Zobacz pomnik Bolesława Prusa w usłudze Google Street View.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!