16 maja 2022

Kolej linowa na Palenicę. Spektakularny widok na Szczawnicę

Kolej linowa na Palenicę to czteroosobowy wyciąg krzesełkowy Polskich Kolei Linowych, który z centrum Szczawnicy zawiezie nas na wierzchołek, wokół którego powstało trochę tras rowerowych, kolejka grawitacyjna, park sztucznych zwierząt i nieduże centrum rozrywki. Jest także nieduża knajpa. Wjechaliśmy tam w maju. Pięknie z góry widać trasy narciarskie z resztkami śniegu w cieniu i małe domki poukrywane na zboczu. Do niektórych można dotrzeć wyłącznie wąską ścieżką. Jeszcze lepiej było z powrotem. Kolejka na Palenicę jest stroma i jeśli ktoś ma lęk wysokości lub przestrzeni, to ciśnienie może mu poskoczyć. Z kanapy pięknie widać centrum zdroju i potok Grajcarek.


Zimą Palenica jest znana z tras narciarskich udostępnionycb pod nazwą Ski Resort Palenica. Z wierzchołka prowadzi w dół całkiem stroma nartostrada poprowadzona krętą i stromą przecinką przez las w stronę rzeki. Jest też dłuższa trasa dookoła. Minusem jest trochę dziwne zakończenie: brzegiem potoku trzeba dojechać na dół, a następnie przez mostek na Potoku Grajcarek przedostać się na drugą stronę do dolnej stacji kolejki na Palenicę. Na szczycie są cztery mniejsze wyciągi i taśma dla dzieci, które pozwalają skupić się na bardziej ograniczonym obszarze.

Kolejka na Palenicę w Pieninach

Krzesełkowa kolejka na Palenicę w Szczawnicy (Palenica chair lift) to wyciąg, który dziala w tym miejscu od 1991 r. Kolej linowa na Palenicę w Pieninach została otwarta 21 września 1991 roku. Był to wtedy wyciąg z krzesełkami dwuosobowymi. Było ich 126. A lina unoszona była przez 13 podpór. Trasa wjazdu na Palenicę miała 783 metry długości, zaś krzesełko pokonywało róźnicę wzniesień 263 m. Wyciąg wiózł zimą 1200 osób na godzinę, zaś w lecie kursował wolniej i wywoził 800 osób na godzinę. W dolnej stacji znajdowała się restauracja i hotel PKL z 10 pokojami dwuosobowymi. Przy górnej stacji kolejki na Palenicę zbudowano bar dla narciarzy i turystów. Kolej linowa na Palenicę została jednak po kilkunastu latach wyłączona z eksploatacji i rozpoczęła się jej przebudowa.


17 grudnia 2005 roku oddana do użytku została nowa kolejka na Palenicę, zmodernizowana przez konsorcjum Doppelmayr/Garaventa-Gruppe. Dziś jest tam 10 podpór, 54 kanapy są czteroosobowe, a kolejka na Palenicę przewozi 2200 osób na godzinę trasą o długości 777 metrów wiodącą środkiem północnego stoku Palenicy w Pieninach. Krzesełko osiąga maksymalną prędkość 18 km/h. Różnica między poziomem stacji dolnej (459 m n.p.m.), a górnej (722 m n.p.m.) wynosi 263 metry. Ośrodek nosi nazwę Stacja Narciarska Palenica w Szczawnicy.

Palenica wyciągi i trasy

Kolejka na Palenicę (722 m n.p.m.) w Pieninach działa cały rok. Latem można tam wjechać na spacer i relaksujący pobyt w okolicy szczytu. Można też wybrać wariant rowerowy i poszaleć na dwóch kółkach. Kolejka na Palenicę PKL to bowiem także trasy rowerowe PKL Bike Parks i możliwość wjazdu na górę wyciągiem z rowerem. Jest tu czerwona downhillowa trasa rowerowa "Rozbójnik" o długości 1700 metrów i z nachyleniem 13,5 proc. oraz czarna rowerowa trasa zjazdowa "Ciupaga" długa na 1150 metrów z nachyleniem 23 proc.
Latem można też skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjnej, która ma 55 m długości. A zimą Palenica to pełnoprawny ośrodek narciarski. Tak wygląda lato z Polskimi Kolejami Linowymi na Palenicy. 


Krzesełkowa kolej linowa na Palenicę ma długość 783 m, a wjazd trwa 4 minuty. Na górze są cztery wyciągi orczykowe: Szafranówka I o długości 310 m, Szafranówka II długa na 333 m, Szafranówka III o długości 258 m, a Szfranówka IV ma 100 m długości. Na Palenicy w Szczawnicy są cztery trasy narciarskie: średnio trudna Palenica I o długości 1000 metrów, Palenica II (Rodzinna) o długości 1800 metrów (łatwa), Szafranówka I, która ma 400 m długości (łatwa) oraz Szafranówka II o długości 500 m (średnio trudna).
Widok na kolej linową Palenica i wyciągi można oglądać online.

Palenica wyciąg cennik

Na kolejkę na Palenicę można kupić wjazd turystyczny. Tylko, żeby wjechać na górę i pozwiedzać, ewentualnie wrócić na dół. Rok jest podzielony na dwa sezony: sezon wysoki, który obejmuje szczyt zimowy, majówkę i całe lato oraz sezon niski czyli to co pomiędzy w czasie wiosny i jesieni. W sezonie wysokim normalny bilet góra-dół kosztuje 29 zł, a ulgowy 24 zł, w jedną stronę trzeba zapłacić 24 zł za bilet normalny i 19 zł za ulgowy. Za rower na kolejce Palenica jest dopłata 10 zł. W sezonie niskim zapłacimy 26 zł za normalny przejazd góra-dół i 20 zł za ulgowy. W jedną stronę przejazd kosztuje 20 zł za bilet normalny i 17 zł za ulgowy. Rower przewieziemy za 10 zł. Zakupy biletów zrobimy w kasie automatycznej. Można je także kupić online.


Inaczej jest ze skipassami. Skipass na Palenicę to zupełnie inna oferta. Normaly skipass Palenica na 2 godziny to 89 zł. Ulgowy dla młodzieży i seniorów kosztuje 75 zł. Jazda czterogodzinna kosztuje 105 zł, a skipass ulgowy 95 zł. Można też wybrać opcję 6 dni za 585 zł (ulgowy - 465 zł). Są też karnety wieczorne między godz. 18 a 21 za 75 zł (ulgowe za 65 zł).
Bilety rodzinne 2+1 w wersji 4-godzinnej kosztują 249 zł, a jednodniowe 299 zł. Kolejne dziecko do rodzinnego skipassu 4-godzinnego kosztuje 59 zł, a do jednodniowego 75 zł.
Są jeszcze bilety na orczykowy wyciąg Szafranoœka, który jest przy górnej stacji kolejki na Palenicę. Jeden przejazd kosztuje 9 zł, a za 10 przejazdów zapłacimy 75 zł. Ceny z 26 stycznia 2023 r.

Kolej na Palenicę. Jak dojechać?

Jak dojechać do kolejki na Palenicę w Szczawnicy? Wjeżdżamy do Szczawnicy-Zdroju mijając po prawej stronie odbicie na Drogę Pienińską, czyli turystyczny deptak prowadzący brzegiem Dunajca. W okolicy parku zdrojowego w Szczawnicy w prawo w dół prowadzi stroma uliczka na parking przy kolejce na Palenicę. Jadąc dalej prosto za dawnym domem handlowym stojącym po lewej stronie, można w razie braku miejsca skręcić w lewo, by znaleźć po prawej inny parking. 


Dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Palenicę jest zlokalizowana po "miejskiej" stronie Grajcarka.
Ale ostrożnie, bo sztuczna inteligencja skierowała raz dookoła za rzekę, na wąską uliczkę, która wkrótce zmienia się w chodnik i drogę dla rowerów. Niejeden kierowca zaufał i musiał wracać na parking, który dobrze widać dopiero z pułapki, w którą wjechał!
Adres kolei linowej PKL Palenica to: Kolej Linowa PKL Palenicaul. Główna 7, Szczwnica.
Mimo to jeśli pojawią się kłopoty, można kliknąć w Mapy Google. Choć w tym przypadku - ostrożnie.Jedziemy do góry... 

Widoki na szczycie... 
Zwierzątka... Kolejka grawitacyjna... 
Jazda na dół. Można się spocić...  z wrażenia.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!