08 listopada 2023

Kiedy do parku fontann w Warszawie? Wtedy są najlepsze pokazy

Multimedialny Park Fontann w Warszawie to wciąż nowe miejsce, które przyciąga nad Wisłę warszawiaków i turystów. To z powodu regularnie uruchamianycb pokazów wodnych, które w sezonie zachwycają koordynacją, prezyzją i barwami. Dają sporo radości dzieciom, a w upalny czas - iluzoryczną - ale jednak ochłodę.

Tańcząca woda w parku fontann

Do Multimedialnego Parku Fontann w Warszawie zachodzimy od czasu do czasu, gdy wybieramy się na spacer nad Wisłę. Multimedialny Park Fontann w Warszawie powstał niedaleko Podzamcza, u stóp Nowego Miasta, nieopodal Bulwarów Wiślanych na Skwerze I Dywizji Pancernej z okazji 125-lecia stołecznych wodociągów czyli Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK). Otwarto je 7 maja 2011 r. Tuż obok znajduje się ławeczka Williama Heerleina Lindleya, projektanta sieci kanalizacji warszawskiej, która zaczęła działać w 1886 roku. To ukłon w stronę głównego architekta inwestycji, który w ten sposób przeniósł Warszawę do grona najnowocześniejsych stolic Europy. Obiekt składa się z czterech fontann położonych pomiędzy ulicami: Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na Nowym Mieście w Warszawie. Fontanny powstały w miejscu istniejącego tu dawniej stawu


Spektakle wodno-muzyczno-laserowe trwają 30 minut i są organizowane dwa razy w tygodniu. Stołeczna Estrada przypomina, że co roku przygotowywane są nowe pokazy świetlno-dźwiękowe. Dzięki atrakcyjności pokazów, miejsce to stało się jedną z najbardziej popularnych przestrzeni publicznych w stolicy Polski. Wstęp na pokazy jest wolny. Trzeba pamiętać, że małoletni mogą uczestniczyć w imprezach wyłącznie pod opieką dorosłych i na ich odpowiedzialność. Regulamin uznaje obecność na pokazie za zgodę na nieodpłatne utrwalanie i rozpowszechnianie wizerunku widzów w związku z pokazami. Nie powinno być zaskoczeniem znalezienie swoich zdjęć np. na Facebooku fontannowym.

Z czego składają się fontanny multimedialne?

Multimedialny Park Fontann w Warszawie to trzy niecki wypełnione wodą z fontannami i jedna fontanna "sucha". Komleks wyposażony jest w 367 dysz wodnych. Z tej liczby 227 dysz jest sterowanych cyfrowo. Cały kompleks oświetla 295 reflektorów LED RGB, które sprawiają, że woda mieni się różnymi barwami.


Wodę wprawiają w ruch 22 pompy o łącznej mocy 285,5 kilowatów, dzięki którym strumienie wystrzeliwują zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem na kilkumetrową wysokość. System uzupełnia laser RGB o mocy 15 W, dzięki któremu możliwe są animacje ruchomych obrazów, projektor oraz centralna jednostka sterująca Show Music Controler.

Harmonogram pokazów fontann nad Wisłą

Multimedialnym Parkiem Fontann zarządza miasto Warszawa. Wieczorami w weekendy odbywają się tutaj rozbudowane multimedialne pokazy, które najlepiej jest oglądać, siedząc na trawiastej wiślanej skarpie. Na ekranie z mgły rozproszonej nad powierzchnią wody można oglądać pokazy światła, dźwięku i wody, a laserowe animacje przedstawiają różne opowieści. Przez kilka lat czerpały one z historii Warszawy. W 2023 roku, były to motywy Disneya w stulecie najpiękniejszych opowieści tej wytwórni. Spektakl tworzą strumienie wody tryskające na wysokość kilku metrów, barwnie podświetlona woda, muzyka i lasery.


Kiedy są pokazy w Multimedialnym Parku Fontann? Spektakle wodne odbywają się w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu, czyli w ciepłych miesiącach roku. Spektakle multimedialne można oglądać w każdy piątek i sobotę
  • w maju, czerwcu i lipcu są one rozpoczynane o godz. 21:30; 
  • w sierpniu należy przyjść na godz. 21:00
  • we wrześniu pokazy można oglądać o godz. 20:30.
W tygodniu są uboższe pokazy bez laserów i muzyki. Z kolei w zimnej porze roku fontanna świeci, a w weekendy zamienia się w wielobarwną animowaną rzeźbę. W tle grają świąteczne utwory.

Atrakcje w parku fontann w Warszawie

Jakie znajdziemy atrakcje w parku fontann w Warszawie? Są to tylko fontanny, ale jest ich tak dużo, że wznosząc się na różne wysokości, z różną częstotliwością, podświetlone różnymi kolorami tworzą niesamowicie dynamiczny spektakl. Przedstawienie staje się multimedialne, gdy w weekendy włączają się w nie lasery i dźwięk.


Największą atrakcją jest główna, największa niecka. To tu odbywa się zawsze główny pokaz. Jest tu też najwięcej dysz. Są jeszcze boczne niecki, z których także tryska woda. Obok znajduje się niewielki plac z fontannami dla dzieci. Tutaj woda jest zdatna do picia i można się w niej moczyć. W upalne wakacyjne dni miejsce to jest oblegane.

Czego nie wolno w parku fontann?

Ze względu na systemy dysz umieszczone w nieckach oraz konieczność dodawania do wody chemikaliów w celu utrzymania jej przejrzystości kąpiel w fontannach nie jest wskazana. Lepiej także nie moczyć rąk w wodzie. Zdarzało się podobno, że była wykorzystywana do codziennej higieny, a to mogłoby oznaczać, że lepiej jej unikać.


Dookoła fontanny są zresztą tabliczki z ostrzegawczym tekstem. Do niecek nie wolno wchodzić i niczego do nich wrzucać. Wszelkiego rodzaju śmieci mogą doprowadzić do awarii. Park fontann jest pod nadzorem kamer. Często zjawia się tam straż miejska, jest także obecna ochrona.

Dojazd do parku fontann w Warszawie

Park Fontann znajduje się niedaleko Podzamcza, tuż obok WIsłostrady, na Skwerze im. I Dywizji Pancernej u zbiegu ulic: Boleść i Sanguszki. Współrzędne GPS Parku Fontann to: 52.253995, 21.011486. W związku z brakiem parkingu najlepiej jest dostać się do Parku Fontann komunikacją miejską. Tuż obok jest przystanek autobusowy Sanguszki 01 oraz przystanki Boleść 01 i Boleść 02. Zatrzymują się na nich autobusy linii 185. Stąd już tylko kawałek do Parku Fontann. Nie jest też do niego daleko z przystanków tramwajowych Most Gdański 03 i Most Gdańśki 04, na które podjeżdżają trwamwaje 1, 4 5, 18 i 28. 


Można także dojechać samochodem, który zaparkujemy na pobliskich ulicach, bo przy samych fontannach parkingu nie ma. Auto można zostawić na Nowym Mieście na szczycie skarpy wiślanej. Można też zostawić je nawet na - zdawałoby się - odległym Mariensztacie. To krótki spacer. Podczas dużych miejskich imprez w Multimedialnym Parku Fontann kierowcy parkują wzdłuż Wisłostrady na jednym zajętym pasie. Nie zawsze jest to zgodne z przepisami i mogą grożić za to mandaty. Nie liczmy też wtedy na bliskie miejsce parkingowe. Lepiej dojechać na przykład taksówką lub transportem publicznym.
A jeśli jest problem z trafieniem, można kliknąć w Mapy Google.Zobacz zdjęcia z Multimedialnego Parku Fontann.

Zdjęcia zrobione przy okazji miejskiej imprezy  Wianki 2024.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!