04 czerwca 2019

Zamek i zbrojownia w Liwie. Diabelska tajemnica książęcej warowni

Zamek w Liwie pochodzi z XV wieku. Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie zostało pięknie odbudowane. Jednak trzeba wiedzieć, że na przedstawieniach z początku XX wieku w miejscu gotyckiego zamku o bogatej historii stała już tylko sterta gruzu, z której miejscowi szczedrze czerpali budulec na obórki i chlewiki. A może na coś bardziej prestiżowego, bo zamkowa cegła była przedniej jakości.

Źródło wyśmienitej cegły

Zamek w Liwie został wzniesiony w I połowie XV wieku przez księcia Janusza I Starszego i jego wnuka Bolesława IV. Tutejszy zamek składał się równoległych budynkow: Domu Mniejszego i Domu Dużego, który służył jako siedziba książęca. Domy były połączone murem obronnym, do wnętrza wjeżdżano przez bramę w występie bramnym. Około 1500 r. księżna Anna, która była regentką Mazowsza nakazała budowę wieży bramnej. Z kolei przylegające mury podwyższono do 12 metrów. 
W czasie okupacji niemieckiej w latach drugiej wojny światowej za źródło wyśmienitej cegły uznali zamek w Liwie Niemcy, którzy zaczęli zabierać budulec i przewozić do powstającego obozu zagłady w Treblince. Rozbiórkę powstrzymał młody archeolog Otto Warpechowski, który przekonał hitlerowców, że zamek, który tak pieczołowicie rozbierają na kawałki, zbudowali Krzyżacy. Władze okupacyjne zaczęły więc, tknięte tym impulsem, zabytek na powrót odbudowywać.

Czytaj więcej: Park Potulickich w Pruszkowie


W końcu jednak mistyfikacja się wydała i naukowiec musiał uciekać. Zginął w 1945 roku jako żołnierz 2. Armii Wojska Polskiego.
Zamek w Liwie powstał na rozkaz mazowieckiego księcia Janusza jako warownia graniczna na linii rozdziału z Litwą. Zamek w Liwie dwa razy spalili jednak Szwedzi - podczas potopu w 1656 r. i w czasie Wojny Północnej - 12 kwietnia 1703 r.
Zamek w Liwie atrakcje z pewnością ma. Można zwiedzić mury, wejść na wieżę, a w piwnicach zobaczyć wystawę.
Ciekawy jest barokowy dwór starostwa liwskiego zbudowany w obrębie podupadłego zamku w 1782 roku. Dwór mieści dziś bogatą kolekcję broni białej oraz palnej, inaczej to Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie.

Muzeum zbrojownia w Liwie

Kolekcja zgromadzona przez Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie jest bardzo dobrze utrzymana, eksponowana w gablotach i wyczerpująco opisana. Dodatkowe materiały mówią m. in. o sposobie używania poszczególnych rodzajów oręża. Zobaczymy tam m.in. samopał, muszkiet, garłacz, pistolet skałkowy, vis i kałasznikow. Jest także pepesza, dwururka i sztucer.
Na ścianach liczne obrazy, autorstwa m. in. Kossaków.
Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie działa od 1963 roku.

Czytaj więcej: azyl dla niedźwiedzi w Chorwacji czyli Kuterevo


Na zewnątrz zamku w Liwie można jeszcze przejść po drewnianych pomostach, które imitują piętnastowieczne drewniane przejścia ze stałego brzegu na sztuczną wyspę zamkową pośród bagien. Tam także mieścił się tzw. przygródek, zespół ufortyfikowanych budowli gospodarczych, umieszczony na drewnianycn platformach.
Warto rozważyć spływ kajakowy na rzece Liwiec. Wspaniała trasa wiedzie przez pogranicze Mazowsza i Podlasia, oferując ładne widoki z kajaka. 

Diabelski tunel do Węgrowa

Ponoć podziemnego tunelu prowadzącego do pobliskiego Węgrowa strzeże diabeł.
Z kolei na murach straszy "Żółta dama". Niesłusznie ścięta żona starosty, której zginęły trzy pierścienie, jakie od niego dostała.

Czytaj więcej: Murale Warszawy


Poniewczasie okazało się, że biżuterię skradła sroka. Wtedy starosta rzucił się z wieży i zginął. Do dziś jego żona ukazuje się na blankach nocami.
Bilety na zamek nie są bardzo drogie. Bilet dla dorosłego kosztuje 10 zł, bilet dla dziecka kosztuje 6 zł, a za wejście do piwnic z galerią zapłacimy 3 zł (dane z 2019 r.).

Godziny otwarcia zamku w Liwie

Od 1 października do 30 kwietnia muzeum jest otwarte od wtorku do soboty: 10:00 - 16:00,
a w niedziele i święta: 11:00 - 16:00. Ostatnie wejście do muzeum jest możliwe o godzinie 15:20


Muzeum na Zamku w Liwie jest nieczynne w poniedziałki, dni poświąteczne oraz wybrane święta narodowe.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Liw Zamek i Zbrojownia.

Historia Liwu

Liw to nieduża wioska gminna, licząca około 850 mieszkańców położona w powiecie węgrowskim na Mazowszu. Kiedyś Liw był miastem, a lokację nadał mu w 1368 roku książę Siemowit III. Pierwsza wzmianka pochodzi jednak z 1304 roku. Miasto jednak spłonęło doszczętnie. Dlatego w 1453 roku książę Bolesław IV założył nowe miasto nazwane Nowy Liw. Miasto, które spłonęło, odbudowało się jednak. Dlatego obydwa funkcjonowały w tym miejscu jako Liw Nowy i Liw Stary, a oddzielone były jedynie rzeczką Miedzianką. Od 1547 roku miastem rządziła królowa Bona, która nadała mu blasku bogactwa z handlu na szlaku z Warszawy do Wilna i Brześcia


Podwójne miasto spalili jednak Szwedzi podczas "potopu" z 1657 r. i w okresie wojny północnej w 1703 r. Ślad po dwóch miastach pozostał w zwyczaju wybierania dwóch sołtysów. W 1795 roku ziemia liwska była wcielona do Galicji Zachodniej pod zaborem austriackim. Następnie miasto od 1810 do 1815 roku było w Księstwie Warszawskim. Niestety w 1869 roku władze carskie pozbawiły Liw przywileju miejskiego, w ramach represji po powstaniu styczniowym. A przecież wcześniej odbywały się tu obrady sejmiku ziemi liwskiej (od XVI do pierwszej połowy XVIII wieku). W latach 1975-1998, a więc przed reformą administracyjną, Liw leżał w woj. siedleckim.

Jak dojechać do Zamku w Liwie?

Zamek w Liwie dojazd? Dojazd do zamku w Liwie (woj. mazowieckie) nie jest skomplikowany. Aby dojechać do Liwu kierujemy się na Mińsk Mazowiecki, a potem na Węgrów. Zamek w Liwie jest położony w Liwie, w powiecie węgrowskim, w województwie mazowieckim.


A ile zamków jest w Polsce? W Polsce są 402 zamki. Wyliczył to Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Kliknij w Mapy Google poniżej i podaj miejsce startu. Nawigacja doprowadzi, to dojazd do zamku w Liwie.Zobacz widok zamku w Liwie i Zbrojowni na Zamku w Liwie w Google Street View.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!