08 czerwca 2019

Drewniany kościół w Umieniu. Tu dają śluby na całe życie

Drewniane kościoły mają swój urok. Tym bardziej, jeśli są wciąż wykorzystywane. Takie świątynie jak kościół drewniany w Umieniu, odwiedzane z dziada pradziada aż po dziś dzień przez wiernych, to kwintesencja tradycyjnego życia. W środku jest kameralnie, wnętrze emanuje specyficznym ciepłem. Ponoć śluby tu zawarte są nierozerwalne, a małżeństwa szczęśliwe!


Ciekawie wygląda ślub w kościele w Umieniu. Scenografia jest wymarzona na takie uroczystości. Ta wieść, że ponoć związki tu zawarte są trwałe również wpływa na nastrój. Można powiedzieć, że jest to informacja sprawdzona na niewielkiej grupie badawczej. Piękna i niesamowitego nastroju takiej ceremonii może dodać niespodziewany promień słońca, który wpada przez okna i zamienia wnętrze w odrealnioną przestrzeń.

Drewniany kościół w Umieniu

Drewniany kościół w Umieniu stoi tuż przy drodze z Koła (woj. wielkopolskie) do Łęczycy (woj. łódzkie). Umień leży w wielkopolskiej gminie Olszówka. Warto zboczyć z głównej trasy, aby obejrzeć drewniany kościół w Umieniu.
Kościół w Umieniu pod wezwaniem św. Michała Archanioła powstał najprawdopodobniej w XVII wieku, budowano go w latach 1650-1699. Świątynia była odbudowana w 1756, odnowiona zaś w 1864 r. Ale jakiś kościół, bądź kaplica, musiał już tu stać w XIV wieku, z pewnością zaś świątynia była tu już na początku wieku XVI. W 1830 r. spaliły się jednak wraz z plebanią w Umieniu tutejsze księgi kościelne.

Czytaj więcej: Dąbrowiecka Góra Skansen Forteczny

Kościół w Umieniu został lekko przebudowany w latach 90. ubiegłego stulecia (1994-1998), dostawiono wtedy m. in. kruchtę - również drewnianą, jak cała świątynia, wymieniono drewniane stropy i oszalowano ściany. Z kolei w 1999 r. odrestaurowane zostały ołtarze kościoła w Umieniu.
Sama parafia w Umieniu erygowana została w XIV w. i do 1818 r. należała do archidiecezji gnieźnieńskiej, w latach 1818-1920 przyłączono ją do archidiecezji warszawskiej, w latach 1920-1925 była w diecezji łódzkiej. Od 1925 r. jest w diecezji włocławskiej.

Kościół o konstrukcji zrębowej

Kościół drewniany w Umieniu to przykład architektury sakralnej charakterystycznej dla wschodniej Wielkopolski. W sąsiednich miejscowościach znajdują się bardzo podobne świątynie. 
Konstrukcja jest zrębowa. Jednak z zewnątrz i wewnątrz ściany są oszalowane deskami. Kościół przykrywa blaszany dach.
W jednonawowej świątyni z nieco węższym prezbiterium przykuwa wzrok rokokowy ołtarz główny, a w nim słynący łaskami obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z Umienia. Dwa ołtarze boczne pochodzą z XVIII w. W kaplicy znajduje się ołtarz rokokowy, a rokokowy jest też prospekt organowy.

Czytaj więcej: Murale Warszawy

Na suficie zachował się fragment polichromii z XVIII w. przedstawiający św. Michała Archanioła.
Obok kościoła drewnianego w Umieniu jest postawiona osobno drewniana dzwonnica, co nie jest aż tak częste.
Świątynia wciąż jest normalnie użytkowana, a szczególnie chętnie wybierana jest właśnie na śluby ze względu na niezwykłą atmosferę i rustykalny klimat. Niektóre pary decydują się przyjeżdżać tu z bardzo odległych parafii, aby tylko móc przysięgać sobie w Umieniu wierność.

Msze święte w kościele w Umieniu

Kościół w Umieniu pod wezwaniem św. Michała Archanioła należy do dekanatu kłodawskiego i diecezji włocławskiej oraz metropolii gnieźnieńskiej.


W niedziele i święta msze święte w kościele w Umieniu odprawiane są o godz. 9:00, 10:30, 12:00.
W dni powszednie msze święte w kościele w Umieniu są o godz. 17:00, 18:00.

Dawna wieś szlachecka

bto niewielka wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie kolskim, należąca do gminy Olszówka. Przed reformą administracyjną miejscowość należała do województwa konińskiego. Do Umienia jest 13 kilometrów z Koła. Niedaleko miejscowości przebiega Magistrala Węglowa, trasa kolejowa służąca do transportu węgla z kopalń na Śląsku do portów w Zatoce Gdańskiej. 


Pierwsza wzmianka o wsi Umień pojawiła się w dokumencie sygnowanym przez króla Kazimierza Wielkiego z 1364 roku. Wieś Umień była dobrem szlacheckim. W Umieniu według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku mieszkało 217 osób. 49,8 proc. mieszkańców Umienia to kobiety, a 50,2 proc. ludności to mężczyźni. Mieszkańcy wsi Umień to 4,9 proc. ludności całej gminy.

Jak dojechać do kościoła w Umieniu?

Jak dojechać do Umienia? Dojazd do Umienia (woj. wielkopolskie) to prosta sprawa. Aby dostać się do Umienia, trzeba jechać lokalnymi drogami. Można zjechać z autostrady A2 w Dąbiu, a potem jechać w kierunku na Kłodawę. W Drzewcach skręcamy w lewo i za chwilę jesteśmy w Umieniu. Drewniana świątynia warta jest zachodu, przy odrobinie szczęścia będzie nawet otwarte.

Czytaj więcej: Skansen w Sierpcu

W przypadku trudności z rozwikłaniem sieci lokalnych dróżek, można skorzystać z podpowiedzi i kliknąć w Mapy Google. Wystarczy podać miejsce startu i nawigacja doprowadzi do miejsca docelowego. Kliknij w mapę poniżej.A tak to wygląda, gdy spojrzymy w Google Street View.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


4 komentarze

 1. Kościółek jest śliczny i na prawdę ma to coś w sobie... Tylko jakoś księża są tu nieprzyjaźni...jeden był bardzo opryskliwy, teraźniejszy traktuje Ten Kościół jak swoją prywatność...☹️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejmy nadzieję, że będzie dobrze :)

   Usuń
  2. To Archanioł Michał jest smutny z tego powodu , byle się tylko nie zdenerwował.

   Usuń