02 listopada 2022

Cmentarz żołnierzy włoskich w Warszawie. Oto zdjęcia

Cmentarz żołnierzy włoskich w Warszawie (Sacrario Militare Italiano) chodził mi po głowie, odkąd gdzieś mignęło jego zdjęcie. Wiele ma wspólnego z wojskiem ta nekropolia. Idealnie równe szeregi nagrobków. Przez nekropolię przechodzą niezliczone geometryczne linie, które w wyobraźni splatają się w cmentarny fraktal. Żałobna musztra na placu apelowym żołnierskich dusz. A historia jest znana od wieków: moblilizacja, rozkaz i śmierć na obczyźnie. Tak i tutaj było.

Nekropolia ze śródziemnomorskim klimatem

Otwarty w 1926 roku cmentarz żołnierzy włoskich w Warszawie ma powierzchnię 0,8 hektara. Zaprojektowało go Biuro Techniczne Komisariatu Głównego do Spraw Cmentarzy Wojskowych w Rzymie, budowę sfinansował włoski rząd. Pochowano na nim 898 żołnierzy włoskich, którzy dostali się do pruskiej niewoli podczas pierwszej wojny światowej. Następnie trafili do obozów na terenie Polski. Leżą w szesnastu rzędach. Są na cmentarzu także pogrzebane szczątki żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej oraz zamordowanych w hitlerowskich obozach jenickich i koncentracyjnych. Ich prochy składano na cmentarzu w latach 1957-1967. Monumentalna brama z piaskowca zniknęła w 1970 roku podczas remontu. Zastąpiła ją żelazna brama.

Czytaj więcej: Wieża ciśnień w Świdnicy

Cmentarz włoski na planie kwadratu przecinają dwie główne alejki krzyżujące się pod kątem prostym. Aleje są także po bokach. Główny jego element to krzyż kamienny oraz stojąca za nim stela z nazwami miejscowości, w których ekshumowano przeniesione tu ciała. Obok po obu stronach są ściany z napisami ze złoconych liter, za którymi skrywają się katakumby. W centralnej części jest pamiątkowa tablica upamiętniająca sześciu włoskich generałów (Spatocco, Andreoli, Balbobertone, Ferrero, Trionfi, Vaccaneo) zamordowanych 28 stycznia 1945 przez Waffen-SS w Kuźnicy Żelichowskiej w Wielkopolsce po kapitulacji Włoch w 1943 roku. Cmentarzem opiekuje się włoska ambasada w Polsce. Nekropolia jest otwarta i można ją zwiedzać, ale jest nieczynna - nie odbywają się tutaj pochówki. 

Ciche miejsce spoczynku

Cmentarz żołnierzy włoskich w Warszawie sprawia wspaniale uporządkowanego. Jest niezmiernie geometryczny. Budzi skojarzenia z Cmentarzem Narodowym w Arlington w USA. Identyczne nagrobki stoją równo jak ułożone z kostek domina. Panuje tu cisza i spokój, mimo sąsiedztwa strzelnicy, jakiejś bazy tranportowej i klubu sportowego Hutnik, który został zrewitalizowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.


Włoski cmentarz wojskowy w Warszawie (Cimitero Militare Italiano in Polonia) jest też bardzo zadbany. Choć alejki żwirowe porastają niewielkie chwasty to jednak nie jest ich dużo, trawa jest przystrzyżona, a żywotniki, przypominające klimaty śródziemnomorskie, równo przycięte. Przy niektórych nagrobkach stoją znicze. Jednak na ogół są od dawna wypalone.

Cmentarz żołnierzy włoskich. Jak dojechać?

Cmentarz włoski w Warszawie jest zamknięty w niedziele. W pozostałe dni tygodnia przez cały rok jest czynny od g. 10 do 17. Cmentarz żołnierzy włoskich w Warszawie znajduje się przy ul. Marymonckiej 40. Jedziemy z centrum miasta niemal do samego mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Skręcamy na parking stadionu i ośrodka Hutnika. Można tu także wygodnie dojechać rowerem, bo z lewobrzeżnej Warszawy prowadzi ścieżka mostem Marii Skłodowskiej-Curie (Mostem Północnym).

Czytaj więcej: Bacówka PTTK na Maciejowej

Cmentarz jest w pobliżu osiedla Wrzeciono w dzielnicy Bielany przy przystankach tramwajowych: Cmentarz Włoski 01, Cmentarz Włoski 02, Cmentarz Włoski 03, Cmentarz Włoski 04. Wystarczy się kawałek cofnąć wzdłuż torów. Jeżdżą tędy tramwaje linii: 1, 4, 6, 15, 17, 27, 72, 74, 78. Można też dojechać autobusem linii: 150, 181 lub 303.
Jeśli są kłopoty z trafieniem na miejsce, można wykorzystać Mapy Google.


Zobacz zdjęcia z cmentarza żołnierzy włoskich w Warszawie.


Krzyż i tablice pól bitewnych pierwszej wojny światowej. Wybierając się tutaj na pieszą wycieczkę warto ubrać wygodne turystyczne bądź sportowe obuwieTablice z nazwiskami włoskich żołnierzy poległych w czasie drugiej wojny światowej w Polsce.
Wejście na cmentarz żołnierzy włoskich.
Krzyże i pomniki przy murze.


Detale z ogrodzenia. Niewysoki kamienny płot wieńczy kute ogrodzenie, które zdobią włoskie symbole: gałęzie wawrzynu i panoplia - tarcze rzymskich legionów.Domek dozorcy.


Wilczyca kapitolińska z donicy (dawniej chyba ujęcia wody) przy wejściu.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!