12 października 2022

Stoliki wieży ciśnień w Świdnicy? Potem przynieśli jadłospis

Znaleźć ładny zabytek to już sukces, ale znaleźć ładny zabytek, a w nim dobre jedzenie, to już spełnienie marzeń. Dlatego w Świdnicy popytaliśmy miejscowych, którzy nie pomylili się i skierowali nas do restauracji w... wieży. Nie dość, że nam w restauracji "Wieża" smakowało, to jeszcze zapragnęliśmy tam wrócić, by się... wyspać.

Do wieży ciśnień na... jedzenie

Restauracja "Wieża" w Świdnicy jest widoczna z daleka. Dlaczego? Bo mieści się w dawnej wieży ciśnień zbudowanej w 1876 roku. Przez lata była opuszczona i niszczała. Obecnie wieża jest jednak zabytkiem i nie pełni pierwotnej funkcji, bo od dawna przejęły je pompy systemu wodociągów. Obiekt zbudowany z cegły i nakryty blaszanym dachem z daleka przyciąga wzrok. Na parterze jest dziś przytulna sala restauracyjna z barem. Jedzenie przygotowywane jest na innym poziomie i dojeżdża na parter windą. W piwnicy z kolei ulokowano toalety i pomieszczenia gospodarzcze.

Czytaj więcej: Lokál i praskie knedliki

Lokal oferuje włoskie jedzenie, któremu jednak nic zarzucić nie można. Wzięliśmy pizzę margharita (wiadomo) i makaron paccheri verde, składający się z robionego na miejscu makaronu, kurczaka, szpinaku, gorgonzoli, śmietany, czosnki, pietruszki i sera grana padano. Było pysznie, co tu dużo mówić. Gdyby nie to, że pobyt w Świdnicy skończył się równie szybko, jak się zaczął, na pewno jeszcze byśmy tu przyszli. Fajnym rozwiązaniem jesto to, że połowa lokalu jest rezerwowana, a połowa pozostawiona wolna. Dlatego - jak piszą właściciele - można tam wpadać spontanicznie, a jednocześnie coś wcześniej zaplanować.

Spanie w apartamencie bez ciśnienia

Od 2020 roku w wieży są także apartamenty. Można je wynająć na Booking.com. Od samego początku obiekt zyskał ocenę 9,5, a goście chwalą sobie wyjątkowość i dbałość o odwiedzających, jest czysto, ładnie - twierdzą bywalcy.

Czytaj więcej: Zamek Owiesno

Klienci cenią sobie bliskość centrum, są stąd dwa kroki na rynek w Świdnicy i do katedry. W pokojach znajdują się obłędne wąskie okna. W wieży są trzy apartamenty. Dwa typu studio z jednym dużym podwójnym łóżkiem (2-osobowe) i jeden - studio - z trzema pojedynczymi łóżkami (3-osobowy).

Miasto nad Bystrzycą o burzliwej historii

Świdnica to miasto powiatowe w woj. dolnośląskim w aglomeracji wałbrzyskiej. Pierwszy raz wzmianki o Świdnicy pojawiły się w zapisach w 1243 roku, a jako miasto była wymieniona w 1267 roku. Była to kiedyś stolica księstwa świdnicko-jaworskiego. Są też ślady osadnictwa z czasów kultury łużyckiej. Mniej więcej 700 lat p.n.e. była tu wioska rybacka u brodu przez Bystrzycę. Następnie osiedlili się tu Ślężanie, by około 990 roku, tuż przed chrztem Polski włączyć się do pańswta Polan przez księcia Mieszka I. 

Czytaj wiecej: Kamień nieszczęścia w Lublinie

Od 1164 roku obszar Świdnicy należał do księstwa wrocławskiego. Niegdyś jedno z najpotężniejszych miast na Dolnym Śląsku, jednak w 1361 roku całkowicie spłonęło. Było przecież głównie z drewna. Później odbudowane z murami obronnymi o siedmiu bramach. Obecnie Świdnica to miasto przemysłowe, ale zachęca również turystów, którzy przyjeżdżają, by zwiedzać Dolny Śląsk i Przedgórze Sudeckie. Nazwa miasta nad Bystrzycą wzięła się od świdwy, czyli krzewu, który jest rodzajem derenia. Jakoś jednak nie zauważyłem, żeby miasto stało dereniówką.

Restauracja Wieża w Świdnicy. Jak dojechać

Restaurację "Wieża" w Świdnicy wraz z apartamentami widać z daleka. Wystarczy znaleźć się na odpowiedniej osi i będzie jak latarnia morska - doprowadzi do portu. Gdyby jedak nie, to wtedy trzeba szukać ulicy Nauczycielskiej 3.

Czytaj więcej: Cmentarz Golęcino w Szczecinie

Można podjechać samochodem, można pójść pieszo. Można też pomyśleć o rowerze.
A jeśli pojawią się problemy z trafieniem. Cóż... Wtedy trzeba kliknąćw Mapy Google.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!