Historia Stadionu Dziesięciolecia
Od stadionu do jarmarku
Stadion Narodowy zamiast areny dziesięciolecia
W miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia, w latach 2007-2011, wzniesiono nowoczesny Stadion Narodowy, który został jedną z głównych aren piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku (Euro 2012). Od tego czasu służy jako stadion macierzysty reprezentacji Polski w piłce nożnej. W jego otoczeniu planowano stworzyć kompleks sportowo-rekreacyjny z halą widowiskowo-sportową, olimpijską pływalnią z aquaparkiem, boiskami do hokeja na trawie oraz pełnym zapleczem technicznym. Powstały tylko przystanek kolejowy i stacja metra Stadion Narodowy, istotne dla sprawnej obsługi dużych wydarzeń.
Czytaj więcej: Tablice pamięci Tchorka w Warszawie
Całości miały dopełniać liczne obiekty towarzyszące, takie jak: hotel, centrum konferencyjne, punkty handlowo-usługowe, restauracje czy parkingi wielopoziomowe. Częśiowo obiekty takie są dziś wkomponowane w główny obiekt, gdzie odbywają się m.in. duże imprezy wystawiennicze.
Mimo budowy nowego stadionu, część elementów dawnego Stadionu Dziesięciolecia zachowano i udostępniono do zwiedzania. W ramach historycznej trasy po Stadionie Narodowym można zobaczyć m.in. oryginalne tunele, tablice pamiątkowe oraz dawny budynek administracyjny - są to świadectwa minionej epoki sportowej w tym miejscu.
Stadion Narodowy - ciekawostki
8 września 1968, w czasie ogólnokrajowych dożynek, w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację Ryszard SIwiec dokonał samospalenia na trybunach Stadionu Dziesięciolecia.28 czerwca 1976, po wybuchu głośnych protestów w Radomiu, na Stadionie Dziesięciolecia odbył się wiec poparcia dla I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, który sprawował wtedy rządy.
Czytaj więcej: Hala Gwardii w Warszawie
17 czerwca 1983 w trakcie drugiej pielgrzymki apostolskiej do Polski mszę na Stadionie X-lecia odprawił papież Jan Paweł II.
Jarmark, który działał na Stadionie Dziesięciolecia był według danych policyjnych miejscem handlu pirackimi towarami, a nawet bronią. W latach 1995–2001 przeciwko nieuczciwym handlowcom wszczęto ponad 25 tysięcy postępowań przygotowawczych. Zajętych zostało około 10 milionów pirackich płyt CD i kaset wideo.
Szemrane interesy na Stadionie X-lecia opisał w swojej książce "Piąta Międzynarodówka" Jacek King.
Wycieczka na Stadion Narodowy
Jak znaleźć pomnik Kazimierza Górskiego?
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.
W zeszłym roku byłam w okolicach stadionu i na stadionie więcej niż przez całe życie, a pomnika Górskiego nie znalazłam :P
OdpowiedzUsuńMiejsce jest nieoczywiste. Gdy się spogląda na stopnie, nie widać pomnika. To niejako wymuszona sytuacja, owocująca zaskoczeniem :)
Usuń