12 stycznia 2020

Legendarny piłkarz Kazimierz Deyna. Jak znaleźć jego ślady w Warszawie?

Pochłonięty pisaniem przegapiłem swój przystanek. Nim się zorientowałem, czerwony warszawski autobus zjeżdżał już z Trasy Łazienkowskiej i podążał na południe. Stanął na żądanie tuż przy Legii i otworzył drzwi. 


Cóż, trzeba wracać. Idąc w stronę wiaduktów, zahaczyłem o statuę piłkarza, który kopie nieruchomą piłkę z brązu. Tak, to Kazimierz Deyna! Jego pomnik tuż obok klubu, który wielbi go do dziś!

Pomnik Kazimierza Deyny

Najlepszy polski piłkarz XX wieku (według tygodnika "Piłka nożna") urodził się 23 października 1947 roku w Starogardzie Gdańskim. Zmarł w wypadku samochodowym 1 września 1989 roku w San Diego w USA. Porucznik Ludowego Wojska Polskiego Deyna przez 10 lat był kapitanem drużyny narodowej.

Czytaj więcej: Fort Beniaminów

Mistrz olimpijski i król strzelców z igrzysk w Monachium Kazimierz Deyna, 304 razy wystąpił dla Legii, na której chwałę strzelił 94 gole, a w Warszawie spędził 12 lat. Co prawda karierę zaczął w ŁKS Łódź... Ale wystąpił tam tylko w jednym meczu. Potem były jeszcze: Manchester City i San Diego Sockers.

Prochy piłkarza w Polsce

Prochy Kazimierza Deyny zostały sprowadzone do Polski w maju 2012 roku. W środę 6 czerwca został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Tego samego dnia w Warszawie przy stadionie Legii odsłonięto jego pomnik, którego autorem jest Tomasz Radziewicz. Na uroczystość przybyły tłumy.

Czytaj więcej: Dąbrowiecka Góra Skansen Forteczny

I tak sobie gra w piłeczkę pan Kazimierz Deyna na błoniach przy Łazienkowskiej 3...

Grób Kazimierza Deyny na Wojskowych Powązkach

Grób Kazimierza Deyny na warszawskich Wojskowych Powązkach (woj. mazowieckie) w listopadzie otacza morze zniczy.

Czytaj więcej: azyl dla niedźwiedzi w Chorwacji czyli Kuterevo

Grób znajduje się w alei zasłużonych (Kwatera C30, rząd TUJE, grób 20).

Ulica legendarnego strzelca

Z kolei na warszawskim Bemowie można się przespacerować ulicą Kazimierza Deyny.

Czytaj więcej: Muzeum Osteologiczne SGGW w Warszawie

Nie jest ona bardzo efektowna, a na sporym kawałku prowadzi przez zamknięte osiedle, ale liczy się sam fakt, że jest. Nie każdy może się pochwalić ulicą w stolicy Polski...

Jak dojechać na ulicę Deyny?

Łatwo jest się dostać pod pomnik Deyny. Wystarczy wysiąść na przystanku Trasy Łazienkowskiej o nazwie Legia i iść pod... Legię.


Tutaj znajdziesz podpowiedź, jak znaleźć Powązki Wojskowe i grób Kazimierz Deyny.
Zobacz ulicę Deyny na własne oczy. Dojedź tam z pomocą Map Google.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!