01 czerwca 2024

Pałac w Rzucewie. Nadmorska rezydencja

Pałac w Rzucewie to urokliwa budowla położona wśród niesamowitego starodrzewu. Opodal o brzeg rozbijają się fale zatoki Puckiej. Jest tutaj sielankowo, można coś zjeść w restauracji lub napić się kawy w kawiarni. Można też przenocować w komnatach. Z tyłu są stajnie, w których trzymane są konie. A dookoła piękny stary park doskonale nadający się na romantyczną przechadzkę. Spędziliśmy tu miłe popołudnie, skryci przed promieniami wakacyjnego słońca.

Pałac Rzucewo. Perła nad Zatoką Pucką

Pałac w Rzucewie zachwycił nas swoją neogotycką formą. Ściany obrośnięte dzikim winem ocieplają wizerunek tej nadmorskiej rezydencji stylizowanej na francuski zamek. W promieniach letniego słońca rezydencja błyszczała arystokratycznym blaskiem. Tuż obok jest Zatoka Pucka i molo w Rzucewie z niewielką plażą, a całkiem niedaleko jest Rewa, Cypel Rewski i Łąki Mechelińskie. Tuż obok raz do roku odbywa się Marsz Śledzia czyli spacer przez morze z Rewy do Kuźnicy na Półwyspie Helskim szlakiem Rybitwiej Mielizny.


W zamkowej kawiarni pokrzepiliśmy się kawą i ciastem, a następnie zwiedziliśmy pałacowy park. Znać po nim dekady zarządzania przez peerelowskie dyrekcje, jednak widać, że otoczenie pałacu coraz wyraźniej wraca do wysokiej formy. Z tyłu rzuciliśmy okiem na ujeżdżalnię i padok. Funkcjonują tu stajnie, można brać lekcje jazdy konnej, bądź udać się na przejażdżkę wierzchem ku zatoce. W tym sielankowym miejscu poczuliśmy prawdziwy spokój. Pałac i jego okolica to gościnny azyl, a goście chwalą sobie tutejszą kuchnię

Historia pałacu w Rzucewie

Około 5 tys. lat przed naszą erą w miejscu, gdzie dziś jest Rzucewo, znajdowała się osada łowców fok reprezentujących tzw. kulturę rzucewską. Byli oni także pierwszymi zbieraczami bursztynu. W 1308 r. Rzucewo było włąsnością kasztelana puckiego, a następnie Zakonu Krzyżackiego. W 1380 r. należało do braci Mikołaja i Tymoteusza Schoneggke, a w 1466 r. przyłączono je do Prus Królewskich. Około roku 1500 Rzucewo trafiło w ręce rodziny Bolszewskich z Bolszewa. W 1578 roku majątek kupił Ernest Wejher, dowódca wojskowy za panowania Zygmunta Augusta, starosta pucki i wojewoda chełmiński. Wkrótce wybudował on tam pierwszy dwór. W 1626 roku zniszczyli go Szwedzi. Następnie trafił w ręce Radziwiłłów, a potem stał się własnością króla Jana III Sobieskiego. Władca miał dwukrotnie być w okolicy w latach 1677-78, a wielokrotnie bywała tu ponoć z dziećmi królowa Marysieńka. W 1720 r. ziemie kupił pomorski możnowładca Piotr Przebendowski. Jednak w 1734 roku drugi dwór zniszczyli Rosjanie, a w 1811 r. doszło do pożaru. W 1835 r. Rzucewo przejęła Emma Caroline Friederike Alexandrine von Keyserlingk, a przez jej zamążpójście dwa lata później - pruski oficer Gustaw Friedrich Eugen von Below. Nowi właściciele wybudowali tu w latach 1840-1845 neogotycki ceglany pałac projektu znanego niemieckiego architekta Fryderyka Augusta Stülera. Ostatni z właścicieli Schloss Rutzau nie przeżyli jednak wojny. Gustaw von Below zmarł na atak astmy w 1940 roku. Jego żona Henrietta została zamordowana przez Rosjan w Sławutówku 7 marca 1945 roku.

Czytaj więcej: Kościół drewniany w Skrzydlnej

Drugą wojnę światową pałac i otaczający go ogród przetrwały w doskonałym stanie. Po jej zakończeniu majątek przejęło państwo, które grunty rozparcelowało. Zabudowania gospodarcze i część ziemi przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne, czyli PGR. Pałac zaś stał się siedzibą Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Od 1971 roku w pałacu funkcjonował ośrodek kolonijny, a rok później wpisano go na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do Rejestru Zabytków. W 1975 roku pałac przestał być siedzibą szkoły. Właścicielami byli kolejno Zarząd Portu w Gdyni, Stocznia Gdańska oraz Urząd Wojewódzki w Gdańsku. W latach 1976-1983 pałac stał jednak pusty. 22 kwietnia 1983 roku obiekt przejął Centralny Związek Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Cepelia". Nowy właściciel przeprowadził remonty, m.in. podnosząc dach lewego skrzydła pałacu. W 1997 roku kolejny remont doprowadził do uruchomienia w pałacu hotelu "Zamek Jan III Sobieski", a następnie "Zamek Rzucewo" z 1- i 2-osobowymi pokojami i apartamentami dla 50 gości, którego właścicielem jest T. Marciniak. We wnętrzach działa także kawiarnia i restauracja. Niedaleko parku jest molo w Rzucewie.

Zamek w Rzucewie. Jak dojechać?

Z centrum Gdyni jedziemy drogą wojewódzką 468, a następnie skręcamy w trasę Eugeniusza Kwiatkowskiego, którą dojeżdżamy do końca, do skrętu w lewo w ul. Pułkownika Stanisława Dąbka. Stamtąd jedziemy na Puck przez Kosakowo i Mrzezino, gdzie skręcamy w prawo na Osłonino. Stamtąd dojedziemy prosto do Rzucewa.
Czytaj więcej: Dąb Mieszko w Warszawie

Z Gdyni do Rzucewa można dotrzeć pociągiem do Pucka. W Pucku należy przesiąść się na autobus 656 do Rzucewa. Można też dojechać pociągiem SKM do Redy, a następnie z przystanku Puck Dworzec jechać autobusem 656 w kierunku Pucka i po drodze wysiąść w Rzucewie.
Jeśli pojawią się kłopoty z dojazdem, a na bocznych lokalnych drogach nietrudno zbłądzić, można kliknąć w Mapy Google.Zdjęcia pałacu w Rzucewie (wykonane w 2011 r.)..

Dorożka nie znalazła się tutaj przypadkowo.Na tyłach znajdują się stajnie, padok i ujeżdżalnia.

A to widok z Google Street View.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!