07 czerwca 2024

Zamek w Uniejowie. Po ogrodach z Białą Damą

Zamek arcybiskupów gnieźnieńskich w Uniejowie, który pochodzi z XIV wieku, a stoi tuż nad brzegiem rzeki Warty w malowniczym parku. Wciąż żyje, a nawet być może ma się lepiej niż za dawnych czasów. Dziś mieści się tu hotel oraz centrum konferencyjne i restauracja. A z zamku są dwa kroki do znanego w całej Polsce kąpieliska geotermalnego Termy Uniejów.

Historia zamku w Uniejowie

Zamek w Uniejowie powstał w latach 1360-1365 na lewym brzegu rzeki Warty na życzenie arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii Skotnickiego. Wcześniej były tam umocnienia drewniane, ale z dymem puścili je w 1331 r. Krzyżacy. Czworoboczny zamek w stylu gotyckim miał wieżę obronną na planie koła wysoką na około 25 metrów. W warowni odbył się w 1376 roku synod biskupów z udziałem nuncjusza, a biskupstwo trzymało tam diecezjalny księgozbiór, był tam też skarbiec, a w nim cenne przedmioty z katedry w Gnieźnie. W 1525 roku zamek spłonął. Po pożarze starosta Stanisław z Gomolina odbudował zamek w Uniejowie w stylu renesansowym. W 1534 r. był on już elegancką rezydencją, a w końcu w pierwszej połowie XVII wieku stracił walory obronne. Mieszkali w nim biskupi Jan Wężyk i Maciej Łubieński, co symbolizuje portal bramy wjazdowej i umieszczone tam herby. 


Wiek XVIII to kolejne klęski: najazd saski z 1704 r. i pożar dachów nad zamkiem i wieżą w 1736 roku, kiedy to płonął cały Uniejów. Wyremontowany przez biskupa Krzysztofa Antoniego Szembeka zamek przeszedł w 1836 roku wraz z tytułem hrabiego w ręce generała Karola Tolla, Estończyka zaangażowanego przez carat do tłumienia Powstania Listopadowego. Jego syn Aleksander przebudował zamek w stylu romatycznego klasycyzmu, a obok powstał za sprawą jego żony romantyczny park krajobrazowy, przypominający Arkadię lub podwarszawski Morysin, sąsiadujący z rezydencją królewską w Wilanowie. Zamek znacznie ucierpiał w czasie drugiej wojny światowej i po niej - w czasach PRL. Dopiero w latach 1956-1967 przeprowadzono prace remontowe, tworząc w nim archiwum. Dziś zamek pełni funkcję hotelu i centrum konferencyjnego. W jego wnętrzach działa lubiana restauracja.

Jak dojechać do zamku w Uniejowie?

Jak dojechać do Uniejowa? Dojazd do Uniejowa jest bardzo prosty. Jedziemy autostradą A2, a następnie zjeżdżamy z niej na węźle Dąbie (położonym między Strykowem a Koninem). Następnie drogą wojewódzką nr 473 jedziemy na południe w kierunku Uniejowa. Wjeżdżamy w stare miasto, gdzie można zostawić samochód, a do zamku w Uniejowie przejść przez malowniczą kładkę na rzece Warcie

Czytaj więcej: Słynna warszawska Cepelia. Co w niej będzie?

Inna opcja to dojechanie drogą 473 do ronda w Uniejowie i przejechanie przez most drogowy na Warcie w kierunku na Turek. Zaraz za mostem skręcamy w prawo w ul. Zamkową, którą dotrzemy do parkingów. Najpierw są Termy Uniejów, a potem zamek w Uniejowie.
My jechaliśmy, skręcając z autostrady A2 na węźle Wartkowice, skąd udaliśmy się bocznymi drogami na Uniejów. W samym Uniejowie do zamku i term kieruje wyraźny system tablic informacyjnych.
Zamek mieści się w Uniejowie przy ul. Zamkowej 2. W razie problemów z dotarciem można kliknąć w Mapy Google.Zobacz zdjęcia zamku w Uniejowie.


Bruk w zamkowej bramie


Widok z dziedzińca na zamkową wieżę. Można ją zwiedzać. Bilet upoważniający do zwiedzania muzeum i wieży kosztuje 15 zł.


Biała Dama w ogrodach zamkowych.
Kamienny "croissant". Efekt plenerów w domu pracy twóczej.Mostek nad fosą, która dziś jest sucha.


Historyczne zdjęcia zamku w Uniejowie.


Plaża na brzegu rzeki Warty.Piesza kładka, która łączy zamek i starą część Uniejowa.Panorama miasta Uniejowa z wałów obok zamku.Restauracja "Herbowa" na zamku w Uniejowie.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!