20 marca 2020

Cmentarz z pierwszej wojny światowej w Pęcicach

Na zwiedzanie można jechać bardzo daleko. Można jednak spróbować rozejrzeć się bliżej siebie. Szybko okaże się, że warte obejrzenia rzeczy są dosłownie tuż za rogiem. Tak znalazłem cmentarz z pierwszej wojny światowej w Pęcicach.


Wśród pól gminy Michałowic tkwi maleńki wojenny cementarzyk. Miejsce pamięci o czasach wojny z początku ubiegłego stulecia. Przed oczami majaczy powidok: nad polami walk kraczą kruki. Skowyt wilczy wzmaga lęk, ciemne niebo zakrywają poszarpane chmury, skarga z okopu niesie się nad zrytym wybuchami gruntem.

Rosyjski kontratak w Pęcicach

"Jesienią 1914 r., podczas I wojny światowej, Pęcice znalazły się na linii frontu między wojskami rosyjskimi i niemieckimi (miejscowość kilkukrotnie przechodziła z rąk do rąk). Rosyjski kontratak odbił wieś, a pałac, w piwnicach którego schroniła się miejscowa ludność, ostrzelała artyleria niemiecka. W wyniku ostrzału pałac uległ zniszczeniu i spaleniu" - podaje tekst , który można znaleźć na stronie parafii w Pęcicach.

Czytaj więcej: Muzeum Osteologiczne SGGW w Warszawie

"Duże szkody wyrządzono także samej wsi, m.in. w budynku miejscowego kościoła tkwią do dziś pociski z tamtego ostrzału. Pozostałością tamtych wydarzeń jest cmentarz żołnierski (53 metry na 17 metrów), znajdujący się na północny wschód od Pęcic. Źródła niemieckie podają, iż na tym cmentarzu pochowanych zostało 49 żołnierzy niemieckich i 218 rosyjskich" - napisano na stronach parafii w Pęcicach.

"Ludność pamięta grozę wojny"

Parafia przytacza fragmenty "Krótkiego sprawozdania sytuacyjnego w sprawie grobów żołnierzy wojny 1914 r. i ofiar faszyzmu z roku 1943, 1944 według załączonych szkiców mogił istniejących na terenie Gminy Michałowice, autorstwa Gminnej Rady Narodowej wMichałowicach" z roku 1955.
"Cmentarz z roku 1914 wojskowy znajdujący się przy wsi Pęcice na wzgórku i utrzymywany w porządku przez miejscową ludność, która z obowiązków obywatelskich pamięta grozę wojny" - głosi ten dokument.

Czytaj więcej: Kościół drewniany w Skrzydlnej

"Tenże cmentarz składa się z ośmiu mogił, których nazwiska jest trudno ustalić, wiadomem jest, że leżą Polacy i rosianie jak podług załączonego szkicu" - wymienia owo sprawozdanie sytuacyjne. Jest w nim także zamieszczony wspomniany rysunek odręczny z rzutem ponumerowanych grobów i szczegółowe wyliczenie znajdujących się tam mogił i pogrzebanych tam ofiar wojny. Z tą różnicą, że dziś ten układ na terenie cmentarza jest już inny niż na mapce.

Długo był opuszczony i zaniedbany

W sieci znalazłem ciekawe wideo blogera Szewo zrobione z drona, które dobrze pokazuje cmentarzyk z lotu ptaka. Widok jest niesamowity! Cmentarz wygląda szczególnie urokliwie jesienią.Cmentarz z I wojny światowej w Pęcicach długo był opuszczony i zaniedbany. Został uporządkowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Na jego teren najprawdopodobniej prowadziła żelazna brama i dwie furtki. Zostały jednak rozkradzione i zostały po nich same zawiasy wystające z muru. Na miejscu są dwie duże mogiły, dwa spore drewniane krzyże: katolicki i prawosławny. Jest tam także mogiła Ignacego Tarczyńskiego: "żył lat 37, zmarł śmiercią żołnierza 1914" - głosi wyryty na kamieniu napis. W pobliżu jest jeszcze kamienny krzyż z napisem "Hołd ofiarom mordu Hitlera 1944 r."

Czytaj więcej: Dąb Mieszko w Warszawie

Inny, znacznie starszy cmentarz, mógł znajdować się na tym niewybitnym pagórku już wcześniej. Przed pierwszą wojną światową znaleziono ponoć w tym miejscu relikty nekropola z okresu kultury łużyckiej. Miejsce jest bowiem stworzone na ustronne uroczysko poświęcone zmarłym. Mimo, że w pobliżu przepływa rzeczka Raszynka, jest tu stosunkowo wysoko i sucho.Jak dojechać na cmentarz w Pęcicach?

Dojazd do cmentarza jest trudny, prowadzi tam gruntowa droga pełna dziur prowadząca od zakrętu przy murze pałacu w Pęcicach. Najlepiej zostawić auto przy asfalcie i dalej przejść się pieszo.

Czytaj więcej: Muzeum Chirurgów w Edynburgu

Dojazd do cmentarza od strony Janek i Suchego Lasu. W odpowiednim miejscu trzeba skręcić w prawo. Aby trafić w to miejsce, wystarczy zjechać z Alej Jerozolimskich na skrzyżowaniu z Regulską w stronę Pęcic. Na rondzie przed pałacem skręcamy w lewo i jesteśmy na miejscu. Jeśli jednak pojawią się problemy - można kliknąć w Mapy Google.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


2 komentarze

  1. W mojej miejscowości również jest cmentarz żołnierzy zabitych w 1 wojnie światowej

    OdpowiedzUsuń