24 marca 2020

Pomnik "Grota" Roweckiego w Warszawie. Ile waży ten monument

Pomnik Stefana Roweckiego "Grota" to jest ta ciekawostka, na którą można się natknąć niewielkim wysiłkiem, robiąc wyrwę w codziennej rutynie, szykując niespodziankę głowie nawykłej do tych samych ścieżek. Wystarczy zmienić codzienną trasę do pracy, żeby znaleźć coś nowego. Selfie z granitowym generałem.

Czytaj więcej: Dąbrowiecka Góra Skansen Forteczny

Na pomnik Stefana Roweckiego "Grota" można się natknąć u zbiegu ulicy Fryderyka Chopina i Alej Ujazdowskich w Warszawie. Monument stoi tuż przed wejściem do Sądu Okręgowego w Warszawie przy ul. Chopina 1. Kiedyś w tym budynku była siedziba stołecznego komitetu PZPR. Chichot losu, dowódca w PRL wymazany, w RP zrehabilitowany.

Dowódca Sił Zbrojnych

Generał Stefan Paweł Rowecki miał bez liku pseudonimów: Grot, Rakoń, Grabica, Inżynier, Jan, Kalina, Tur. Od czerwca 1940 roku do lutego 1942 roku był komendantem głównym Związku Walki Zbrojnej, a od 14 lutego 1942 roku do 30 czerwca 1943 był dowódcą Armii Krajowej i Sił Zbrojnych w okupowanym kraju.


Generał Stefan Rowecki "Grot" został wydany przez konfidentów i aresztowany przez hitlerowskie Gestapo 30 czerwca 1943 roku. Po wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 roku Niemcy zamordowali go - jak ustalił IPN - w dniach 2–7 sierpnia 1944 r. w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

Trzydzieści ton granitu

Projekt pomnika autorstwa Zbigniewa Mikielewicza, Przemysława Dudziuka we współpracy z Justyną Goździewicz, wybrano w konkursie Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłoszonym z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w 2004 roku.

Czytaj więcej: Muzeum Chirurgów w Edynburgu

Sześciometrowej wysokości pomnik Stefana "Grota" Roweckiego, 30-tonowy monument z bryły szwedzkiego granitu, wykuł zakład Zbigniewa Mikielewicza z Ciechocina. Odsłonięto go 11 czerwca 2005 roku.

Plac po spalonej kamienicy

W tym miejscu, gdzie dziś stoi pomnik Stefana Roweckiego "Grota" jest dziś pusty plac, parking. Stała tam przed wojną kamienica Maurycego Spokornego. Był to jeden z najbardziej okazałych przykładów secesji w stolicy.

Czytaj więcej: Fort Beniaminów

W 1910 r. zamieszkał tam Czesław Przybylski, który otworzył tam pracownię architektoniczną.
W czasie wojny doszło w kamienicy do pożaru, który całkowicie ją zniszczył. Pozostałości zostały wyburzone dwa lata po zakończeniu wojny.

Jak trafić do pomnika "Grota" Roweckiego?

Aby dotrzeć pod pomnik Stefana Roweckiego "Grota" trzeba jechać lub iść Alejami Ujazdowskimi do rogu ul. Fryderyka Chopina.

Czytaj więcej: Muzeum Osteologiczne SGGW w Warszawie

Jeśli nie wiesz jak trafić, kliknij w Google Maps i zdaj się na satelity - poprowadzi cię nawigacja Google.Poniżej pomnik Stefana Roweckiego "Grota" w usłudze Google Street View:Pomnik Stefana "Grota" Roweckiego można także zobaczyć na Starych Powązkach w Warszawie (Stare Powązki, kwatera 250, rząd 3, miejsce 22, 23, 24).Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!