27 stycznia 2020

Dąb Mieszko w Warszawie. Ten pożar mógł go wykończyć

Dąb Mieszko to staruszek. Jest to okaz dębu szypułkowego (Quercus robur). Według jednych źródeł (tablica pod drzewem) ma 600 lat. Według innych ma lat 1000 (druga tabliczka - na pniu). 


Stoi na skraju Parku Natolińskiego (inaczej Lasu Natolińskiego), zielonej enklawy na Ursynowie, u szczytu skarpy wiślanej. Dąb Mieszko to relikt prastarej Puszczy Mazowieckiej.


Pożar puszczańskiego staruszka

W nocy 17 czerwca 2019  r. miał miejsce pożar Dębu Mieszko. Wypaliło się wnętrze popękanego już wcześniej pnia. Ogień objął duży fragment drzewa od podstawy aż po wierzchołek. Spłonęły martwe części pnia.Czytaj więcej: Muzeum Osteologiczne SGGW w Warszawie

Płomienie gasiła straż pożarna, która przelewała drzewo wodą do rana. Potem strażacy wrócili, bo przed południem znowu się paliło. Na zdjęciach stołecznych strażaków widać skalę zniszczeń. Jest to smutny widok.


Nadzieja na nową zieleń

Nie wiadomo, czy drzewo odżyje. Tak naprawdę trzeba będzie chyba czekać na wiosnę 2020 r., aby upewnić się, że kolos jeszcze ma siły witalne, i że będzie chciał dalej rosnąć. Na miejscu widać, że drzewo bardzo ucierpiało (styczeń 2020). Widać spaloną korę i wypalone drewno.
Po pożarze władze stolicy zapowiedziały objęcie zabytku nadzorem miejskiego monitoringu.
Dziś połowa tego kolosa wygląda na martwą, a całe drzewo jest w fatalnym stanie. 

Czytaj więcej: Fort Beniaminów

Ale połowa jeszcze się trzyma. Staruszek już wcześniej popękał, a wnętrze pnia spróchniało. Dlatego w środku są plomby odlane z betonu, pień spięty jest łańcuchami, główny żyjący konar leży na solidnej podporze, a całość korony drzewa spinają stalowe liny rozciągnięte na trójnogu. Wcześniej można było przejść bezpośrednio pod drzewem i poczuć się jak w Puszczy Białowieskiej. Po pożarze miasto ustawiło dodatkowe ogrodzenie z metalowych barierek i do drzewa podejść już nie można.

Dendrologiczny rekordzista Warszawy

Dąb Mieszko to najstarszy dąb na Mazowszu i najstarsze drzewo stolicy. W Warszawie nie ma innego drzewa, które prześcignęłoby go wiekiem.


O około sto lat młodszy jest Uparty Mazur ze wsi Młock niedaleko Ciechanowa na Mazowszu. Ten ma z kolei 18 metrów wysokości, a korona osiąga 10 m średnicy. Obwód pnia to 864 cm (mierzony na wysokości 139 cm).

Jak dojechać do Dębu Mieszko?

Jak dojechać do Dębu Mieszko? Dojazd do Dębu Mieszko nie jest skomplikowany. Trzeba dostać się na ulicę Rosoła na warszawskim Ursynowie (woj. mazowieckie), a następnie skręcić w boczną uliczkę Nowoursynowską prowadzącą do Kolegium Natolińskiego. Dojazd do Dębu Mieszko nie jest trudny. Spod bramy parku, pałacu i kolegium natolińskiego do dębu są dwie minuty wzdłuż ogrodzenia.

Czytaj więcej: Dąbrowiecka Góra Skansen Forteczny

Jeśli ktoś nie może znaleźć drogi, może sobie pomóc internetem. Wystarczy kliknąć dojazd do Dębu Mieszko w Mapach Google i nawigacja poprowadzi piechura, rowerzystę, czy kierowcę prosto pod ten sędziwy pomnik przyrody. Poniżej: Dąb Mieszko dojazd Mapy Google.Styczniowa wycieczka do Dębu Mieszko w Warszawie. Zobacz zdjęcia:


Tablica informacyjna Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy m.in. z listą prac konserwatorsko-pielęgnacyjnych.Tak Dąb Mieszko wyglądał w pełnej krasie w Google Street View:Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!