13 lutego 2020

Niedźwiedź Wojtek z Edynburga. Tak skończył miś-żołnierz

"Nasz" niedźwiedź Wojtek czeka w Edynburgu. Trzy godziny od Polski samolotem leży piękna stolica Szkocji. Dzięki tanim biletom za 130 zł w obie strony można budżetowo wyskoczyć tam na intensywne zwiedzanie. Tanie bilety można dostać na ogół od stycznia do marca, ale trzeba ich szukać na przykład w listopadzie. 


Drugi okres tanich biletów to jesień. Jednym z pierwszych ciekawych punktów odwiedzonych przez nas był pomnik niedźwiedzia Wojtka. Zadomowił się niedźwiedź Wojtek w Edynburgu. Warto go zobaczyć na własne oczy. Raz, że stoi za nim niesamowita historia, dwa, że jest zwyczajnie ładny. Szczególnie spodoba się dzieciom.

Polski niedźwiedź w Edynburgu

Zwiedzanie Edynburga zaczęliśmy od spaceru do pomnika niedźwiedzia Wojtka. Kryje się za tym uapmiętnieniem niesamowita historia. W 1941 roku niespełna rocznego niedźwiadka przygarnęli żołnierze Armii Andersa z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Niedźwiedź brał udział w całym szlaku jednostki, która go przysposobiła, m.in. w bitwie o Monte Cassino. Żołnierze nadali mu dystynkcje, był dla to nich "kapral" Wojtek.

Czytaj więcej: Kościół drewniany w Skrzydlnej

Historia misia jest dobrze udokumentowana. Polscy żołnierze odkupili niedźwiadka od syryjskiego chłopca 8 kwietnia 1942 roku. Do zabrania misia namówiła por. Anatola Tarnowieckiego Irena Bolkiewicz. Miś przeszedł cały szlak bojowy od Iranu, przez Syrię, Palestynę, Egipt, Sycylię, Włochy aż do Niemiec. Po zakończeniu wojny i rozformowaniu armii niedźwiedź Wojtek trafił z żołnierzami do Wielkiej Brytanii, bo wojsko Andersa odmówiło powrotu do komunistycznej Polski.

Wojskowy symbol Polski

Niedźwiedź Wojtek stał się symbolem polskiej jednostki. Ponieważ w czasie bitwy o Monte Cassino nosił ciężkie skrzynie z pociskami, trafił na proporczyki jednostki, na których figurował jako symboliczny niedźwiadek z pociskiem w łapach. Takie znaczki umieszczone zostały także na pojazdach kompanijnych i mundurach. Niedźwiadek, później dorosły niedźwiedź Wojtek, spędził szesnaście lat w zoo w Edynburgu (Szkocja).

Czytaj więcej: Muzeum Osteologiczne SGGW w Warszawie

Niestety jako wychowane przez ludzi zwierzę, które spędzało z nimi cały czas, nie zdołał się przyzwyczaić do życia z innymi osobnikami swojego gatunku. Dlatego przebywał w niewielkiej klatce samotnie. Zwierzę było w coraz gorszym stanie psychicznym. Przed śmiercią komunistyczne władze PRL zabiegały o sprowadzenie zwierzęcia do zoo w Oliwie, ale protesty kombatantów z Armii Andersa skutecznie temu zapobiegły.

Śmierć misia Wojtka na obczyźnie

Syryjsko-polski miś Wojtek zmarł daleko od rodzinnych stron 2 grudnia 1963 roku w Zoo w Edynburgu. Do ostatnich chwil odwiedzał go dowódca kompanii major Antoni Chełchowski. W chwili śmierci zwierzę miało 22 lata. Gdzie jest pomnik niedźwiedzia Wojtka?

Czytaj więcej: Murale Warszawy

Pomnik niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu odsłonięty został parku w Princess Street Gardens 7 listopada 2015 roku. Niedźwiedź Wojtek jest tam przedstawiony wraz z opiekującym się nim żołnierzem, którym był Piotr Prendys. Autorem rzeźby jest rzeźbiarz Alan Herriot. Nie jest to jedyne przedstawienie tego niezwykłego zwierzęcia. Na całym świecie jest w sumie szesnaście takich upamiętnień.

Jak trafić do niedźwiedzia Wojtka?

Pomnik polskiego niedźwiedzia-żołnierza Wojtka stoi w centrum Edynburga w parku West Princess Street Gardens. By znaleźć Można tam dojechać pociągiem, autobusem lub samochodem.

Czytaj więcej: Dąb Mieszko w Warszawie

Jeśli masz kłopoty z dotarciem - kliknij w Mapy Google poniżej. Szukasz "wojtek edynburg", "miś wojtek edynburg", "niedźwiedź wojtek szkocja", "edynburg mis wojtek" lub "pomnik wojtka edynburg"? Kliknij w Google Maps poniżej.Zobacz niedźwiedzia Wojtka w Google Street View:Zobacz nasze zdjęcia z odwiedzin u polskiego misia:Do Edynburga trafiliśmy samolotem linii Wizzair, płacąc za przelot tam i z powrotem 130 zł od osoby. Przed koronawirusem taki poziom cen przewoźnik oferował wiosną i jesienią - poza sezonem letnim i zimowym. Warto było skorzystać.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!