10 lutego 2020

Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla. Kogo wyratowali?

Chodzenie po mieście ma swoje zalety. Oprócz tego, że można się rozruszać, odrywając się od tego wiecznego siedzenia, to jeszcze można przy okazji coś zobaczyć. Ile razy gdzieś idę, a chodzę coraz więcej, tyle razy coś wpada mi w oko, gdzieś muszę skręcić, rzucić okiem. 


Park Dolina Szwajcarska też znalazł się w marszrucie, gdy szedłem przy okazji po drodze dokądś. Nagle się okazało w promieniach coraz wyższego słońca, że tu są jakieś spiżowe krzesełka i jacyś pomnikowi ludzie na nich siedzą.

Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla

To pomnik dyplomaty polskiego Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora, dwóch ludzi, którzy uratowali razem w czasie hitlerowskiej, niemieckiej okupacji 5 tysięcy Żydów.

Czytaj więcej: Dąb Mieszko w Warszawie

Pomniczek zaprojektował Władysław Dutka, odsłonięto go w listopadzie 2016 roku. Przy okazji odlał drugi, taki sam, który postawiono w czerwcu 2017 roku w Budapeszcie. Sławik i Antall są bohaterami Polski, Węgier i Izraela.

Bliźniaczy pomnik na Dunajem

Ławeczka węgierska stanęła na Placu Gyergya Goldmanna nad Dunajem.
Obaj zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.
Henryk Sławik (1894 - 1944) był działaczem politycznym i społecznym, uczestnikiem Powstań Śląskich oraz wieloletnim redaktorem naczelnym "Gazety Robotniczej" - podała Kancelaria Sejmu. We wrześniu 1939 r. trafił na Węgry. Został prezesem Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami.

Czytaj więcej: Kościół drewniany w Skrzydlnej

Dzięki współpracy z Józsefem Antallem seniorem (1896 - 1974), pełnomocnikiem rządu Królestwa Węgier ds. Uchodźców Wojennych, uratowano około 5 tys. Polaków narodowości żydowskiej. Sławik został aresztowany przez gestapo w 1944 roku. Torturowany podczas śledztwa nie wydał swojego węgierskiego towarzysza, co uratowało Antallowi życie. Polak zginął w obozie zakłady Mauthausen-Gusen. József Antall senior był nazywany przez polskich uchodźców "Ojczulkiem Polaków". Szczególną troskę wykazał w stosunku do polskiej młodzieży tworząc dla nich szkoły. Wraz z Sławikiem założył "Sierociniec Dzieci Polskich Oficerów", w którym ukrywano żydowskie dzieci.

Jak dojechać do pomnika Sławika i Antalla?

Jaki jest dojazd do pomnika Henryka Sławika i Józsefa Antalla w Warszawie? Jedziemy Alejami Ujazdowskimi, skręcamy w Chopina i szukamy w parku Dolina Szwajcarska naprzeciwko Ambasady Rumunii.

Czytaj więcej: Dąbrowiecka Góra Skansen Forteczny

Dla ułatwienia można kliknąć w Mapy Google.A tak to wygląda w Google Street View:Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!