06 lutego 2020

Czarci Kamień koło Szczyrzyca. Wór złota i wściekłość demona

Do Czarciego Kamienia udaliśmy się z centrum Szczyrzyca (woj. małopolskie). W miejscu gdzie jest klasztor w Szczyrzycu można dostrzec znaki, które wskazują drogę. Opactwo w  Szczyrzycu to ponoć dobre miejsce, aby zostawić samochód, bądź wysiąść z busa, czy autobusu i wybrać się do tajemniczego głazu na piechotę.


To jakieś trzy kilometry i już jest Czarci Kamień. Niektórzy mówią: Diabli Kamień. Głaz jest rzeczywiście diabelnie wielki. Wygląda dokładnie tak jak chce legenda. Jakby go czart zgubił. Kamień kusi, by na niego wejść. Jest to możliwe, można go bardzo łatwo zdeptać.

Wychodnia ławicy piaskowca

Diabli Kamień koło Szczyrzyca to piękny przykład wychodni ławicy piaskowca ciężkowickiego położonej u wschodnich podnóży góry Grodzisko w Beskidzie Wyspowym. Czarci kamień koło Szczyrzyca wypatrzyliśmy na tabliczkach informacyjnych w wiosce. Przejechaliśmy nieduży kawałek drogi ze Szczyrzyca do Raciechowic i... minęliśmy miejsce docelowe.

Czytaj więcej: Dąbrowiecka Góra Skansen Forteczny

Niepozorny pagórek przy drodze pokryty jest bowiem liściastym lasem i nic nie zapowiada niespodzianki jaką skrywa gęstwina.
Po wejściu na górę oczom ukazuje się polanka zwieńczona kamienną ścianą z przewieszeniem, pod którym da się przeczekać deszcz. Kamień o wysokości od 17 do 25 metrów można szybko i sprawnie obejść dookoła. Ma bowiem 55 m długości i 12 m szerokości.

Wierzchołek zaprasza zdobywców

Łatwe jest także wejście na wierzchołek, bo od strony zalesionej zbocze jest łagodniejsze i można znaleźć dogodną półkę. Trzeba uważać, aby nie spaść. Na szczycie jest zabetonowany metalowy krzyż. Z tej drugiej strony panuje atmosfera tajemniczości ze względu na to, że skały w wielu miejscach pokrywa dywan mchu.

Stroma ściana Diablego Kamienia jest celem eksploracji wspinaczy. Można tam znaleźć wbite w skałę haki służące do ubezpieczenia. Na jednym znich wisi pętla rezerwacyjna. Stopień przewieszenia i gładkości skały wskazuje na to, że droga może nie doczekać się klasycznego prowadzenia.

Legenda o Czarcim Kamieniu

Z klasztorem związana jest ciekawa legenda. Miejscowy grajek wracając z wesela miał spotkać diabła. Bies namówił go do zaprzedania duszy i w zamian za grę ofiarował wór złota. Chłop jednak bojąc się żony, przekazał diable pieniądze na budowę klasztoru. Tymczasem szatan wrócił na Łysą Górę, gdzie dowiedział się o zdradzie. Diabeł nie mogąc ścierpieć istniejącego w Szczyrzycu klasztoru nawracającego ludzi od grzechu. Poleciał z powrotem, a po drodze zabrał wielki głaz, który chciał zrzucić na opactwo. 


Ostrzeżeni mnisi powierzyli zakon opiece Najświętszej Maryi Panny. Modlitwy zakonników i dźwięk bijących na Anioł Pański dzwonów klasztoru sprawiły, że diabeł stracił moc. To za sprawą Matki Boskiej w pobliżu klasztoru głaz stał się tak ciężki, że wypadł diabłu z rąk. Tak więc do dziś trzy kilometry od Szczyrzyca w Krzesławicach można podziwiać Diabli Kamień w Szczyrzycu (inna nazwa: Czarci Kamień w Szczyrzycu). Podobno na wierzchołku głazu jest odciśnięte czarcie kopyto, ślad po wściekłości diabła. Inne podania mówią, że na ścianach kamienia można dostrzec pięć wgłębień powstałych od palców diabła.

Opuszczona pustelnia i kaplica

Legenda o czarcie skłoniła zakonników do zbudowania kapliczki obok skały, zaś w dolinie, przy drodze, przez lata stała pustelnia św. Benedykta, w której rezydował zakonnik. Eremita był tam przez lata, lecz ostatnio nie ma już chętnego do umartwienia.


Pustelnię pod Diablim Kamieniem, który leży w Krzesławicach, rozebrała gmina Raciechowice. Samorząd poinformował, że zamierza ją odrestaurować. Gdy my tam byliśmy, pustelni u stóp wzgórza nie było.

Gdzie leży Beskid Wyspowy?

Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, leżąca w woj. małopolskim pomiędzy doliną rzeki Raby a Kotliną Sądecką. Nazwa wzięła się od występowania w tej grupie górskiej odseparowanych od innych szczytów górskich o wysokości względnej od 400 do 500 metrów. Beskid ten ma powierzchnię około tysiąca kilometrów kwadratowych. Leży między Kotliną Rabczańską i Gorcami oraz Kotliną Sądecką. Na północy granicą jest Pogórze Wiśnickie. Granice te są jednak płynne. Szczyty Beskidu Wyspowego charakteryzują się wybitnością. Są bowiem strome, a nawet bardzo spadziste, zwłaszcza jeśli chodzi o stoki północne. Podejścia są wymagające, ale wierzchowina zwykle jest dość płaska, zdarza się, że jest wylesiona i uprawia się na niej pola, występują tam także przysiółki.

Czytaj więcej: Ogród kwiatowy w Kromieryżu

Najważniejsze szczyty to: Mogielica - 1170 m, Ćwilin - 1072 m, Jasień - 1063 m, Modyń - 1029 m, Luboń Wielki - 1022 m, Krzystonów - 1012 m, Śnieżnica - 1007 m, Szczebel - 977 m, Lubogoszcz - 968 m, Łopień - 951 m, Cichoń - 925 m, Ostra - 928 m, Jaworz - 918 m, Hala - 913 m, Sałasz Wschodni - 909 m oraz Lubomir - 904 m. Godne uwagi są przełęcze, na przykład przełęcz Glisne, opodal Mszany Dolnej o wysokości 634 m n. p. m. W Beskidzie WYspowym można spotkać wychodnie piaskowca, czyli skałki - na przykład Diabli Kamień koło Szczyrzyca. Na Luboniu Wielkim znajdziemy gołoborze podobne do tych z Gór Świętokrzyskich. Występują także jaskinie, na przykład najbardziej znane: Zimna Dziura na Szczeblu, Jaskinia Zbójecka w Łopieniu i Jaskinia w Jaworzu. Jest ich jednak znacznie więcej. Do 2017 roku grotołazi opisali 75 takich obiektów. W górach tych są tylko dwa typowe schroniska turystyczne: schronisko PTTK na Luboniu Wielkim i schronisko PTTK na Kudłaczach.

Diabli Kamień w Szczyrzycu, jak dojechać?

Można ze Szczyrzyca dojść spacerkiem. Chyba jednak lepiej dojechać samochodem lub na rowerze.


Jeśli nie wiesz, jak trafić do Diablego Kamienia koło Szczyrzyca kliknij w Google Maps.Na górę prowadzi droga krzyżowa, której stacje rozwieszono na drzewach. Można je otwierać, ale trzeba pamiętać o ich zamknięciu, by nie zniszczył ich deszcz.Skała ma spore rozmiary. U jej stóp stoi drewniany krzyż.Łatwo można wspiąć się na szczyt.

Matka Boska w pustelni koło Czarciego Kamienia.


Kapliczka obok Czarciego Kamienia.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


2 komentarze

  1. Kolejne ciekawe i wciąż mało znane miejsce na mapie turystycznej naszego kraju. W okolicy znajduje się jeszcze kilka innych "Diablich Kamieni". Jeden z nich można m.in w Rudniku czy w okolicach Stróży

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za podpowiedzi szatańskich głazów. Wesołych wycieczek :)

    OdpowiedzUsuń