24 czerwca 2024

Wieża do nawęglania parowozów. Cień potęgi dawnej epoki

Mogą być zabytkiem ruiny zamku, mogą nim być także pozostałości żelbetonowej wieży do nawęglania parowozów. Ten nieoczywisty zabytek stoi spokojnie na Odolanach w Warszawie nad starą bocznicą opodal dawnej parowozowni i niepostrzeżenie porasta zielenią. Nagle wzbudził większe zainteresowanie, bo wpisano go do rejestru zabytków, by oficjalnie uznać wyjątkowy status. Brakuje jednak całego wyposażenia, które po mrówczemu wyrwane zostało kawałek po kawałku na złom. Pozostał jednak klimat z epoki parowozów.

Bliźniaki z Odolan i Krakowa

Identyczny zabytkowy zasobnik węglowy do nawęglania parowozów stoi na torowisku w Krakowie Bieżanowie-Prokocimiu. Tam jest taka wieża zdewastowana w znacznie mniejszym stopniu. Na zewnątrz znajduje się system stalowych drabin. Widać na zdjęciach resztki wyposażenia do uzupełniania paliwa służące do nawęglania lokomotyw parowych. Węgiel sypał się prosto do tendra, szybko i sprawnie, by parowóz mógł bezzwłocznie ruszać w kolejną trasę. Taki zasobnik był jakby współczesną stacją paliw, ale na węgiel.


Tego typu wieże do nawęglania parowozów i napełniania piaskiem piasecznic były w Polsce wykorzystywane po drugiej wojnie światowej. Zostały dostarczone ze Stanów Zjednoczonych w ramach pomocy UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration, czyli Administracja Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy i Odbudowy). Ponoć dostarczono plany żelbetowego korpusu oraz wyposażenie. Wieża z Odolan służyła do początku lat 90. XX wieku. Jeszcze w 1982 roku na fotografiach wykonanych przez Jerzego Szeligę do wieży przylegały stalowe schody dla obsługi, prowadzące na samą górę. Pod zsypem był niższy podest do obsługui nawęglania. Niewielki zrujnowany barak, widoczny na dzisiejszych zdjęciach, był zaopatrzony w drzwi zamykane na kłódkę.

Gdzie jest wieża do nawęglania parowozów?

Jak dojechać do wieży do nawęglania parowozów na Odolanach? Jak dojść do wieży do nawęglania parowozów w Warszawie? By trafić do zabytkowego zasobnika węglowego do nawęglania parowozów, trzeba jechać ulicą Gniewkowską z Włoch przez Odolany w kierunku ul. Ordona.


Po przejechaniu przez przejazd kolejowy po lewej stronie zabaczymy żwirownię i betoniarnię. Zaraz za nią można znaleźć niewyraźną ścieżkę przez krzaki, którą przejdziemy w kierunku nieczynnej stacji PKP Odolany, a dalej - patrząc wzdłuż torów - dostrzeżemy opisywany zasobnik. Dojście do niego to kilkaset metrów.
Jeśli są problemy z dotarciem można kliknąć w Mapy Google.Zdjęcia wieży do nawęglania parowozów w Warszawie.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!