18 czerwca 2019

Park Ujazdowski. Enklawa spokoju w centrum Warszawy

Do Parku Ujazdowskiego łatwo wpaść, trudniej z niego wypaść. Jest po drodze - w niektórych razach - i kusi białymi ławkami, których nigdzie indziej nie ma.

Można usiąść w pobliżu Ignacego Jana Paderewskiego i się zastanawiać, dokąd się tak człowiek spieszy. Czemu sobie nie posiedzieć?

Cisza, spokój, relaks

Obok jest codzienny ruch Alej Ujazdowskich, a tutaj cisza i spokój. Jest tu jedno z najlepszych miejsc dla dzieci - plac zabaw Park Ujazdowski. Choć otwarty nie bez perypetii, był wyłączony z użytkowania przez wiele miesięcy, a potem niektóre atrakcje były zamknięte. Ot, urzędnicy...

Czytaj więcej: Murale Warszawy


Park jest historyczny, zabytkowy, powstał w latach 1893–1896 dzięki wysiłkom Komitetu Plantacyjnego. Park Ujazdowski ma także rzeczką, która spada po granitowych głazach, jest też i sadzawka.

Pagórki w kształcie wydm

W Parku Ujazdowskim można wejść na pagórki o kształcie wydm.


Wśród pomników uwagę zwraca sylwetka siedząca w fotelu - ta statua to Ignacy Jan Paderewski.

Historia Alej Ujazdowskich

Aleje Ujazdowskie to ulica w Warszawie, biegnąca od Placu Trzech Krzyży w kierunku południowym, aż do skrzyżowania z ulicą Bagatela. Aleje Ujazdowskie przebiegają przez dzielnicę Śródmieście i są elementem ciągu nazywanego Trakt Królewski. Ulica ma długość 1600 metrów. Aleje Ujazdowskie są jedną z najpiękniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic w Warszawie, z licznymi zabytkowymi budynkami, willami i pałacykami z XIX i XX wieku. Wśród nich znajdują się m.in. Belweder, Ministerstwo Sprawiedliwości, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Pałacyk Sobańskich, ambasady, w tym ambasada USA oraz Kamienica pod Gigantami. Aleje Ujazdowskie są również ważnym miejscem turystycznym i rekreacyjnym. Z ulicą sąsiadują: Ogród Botaniczny, Park Ujazdowski i Łazienki Królewskie. Można tu zobaczyć pomniki, np. pomnik Józefa Piłsudskiego, pomnik Ronalda Reagana czy pomnik Wojciecha Korfantego. Są tu liczne alejki spacerowe, ścieżki rowerowe i tereny zielone.


Pierwsze wzmianki o Alejach Ujazdowskich pochodzą z 1659 roku. Ulica prowadziła do Ujazdowa lub Jazdowa. W 1881 roku poprowadzono Alejami Ujazdowskimi tramwaj konny. W 1908 roku pojawił się tutaj tramwaj elektryczny, którego dziś tutaj już nie ma. W czasie drugiej wojny światowej ulica była w dzielnicy niemieckiej. Obowiązywał tu zakaz wstępu dla Żydów. 5 października 1939 r. Adolf Hitler pozdrawiał tutaj oddziały piechoty zmotoryzowanej podczas defilady nazistów. 1 lutego 1944 w Alejach Ujazdowskich miał miejsce udany zamach na Franza Kutscherę, dowódcę SS i szefa policji na Dystrykt Warszawski. Ulica została poważnie zniszczona podczas Powstania Warszawskiego. Bezpośrednio po wojnie fragment Alej Ujazdowskich nosił przez ponad dziesięć lat nazwę Aleja im. Marszałka Józefa Stalina. W latach 1971-74 pod Placem na Rozdrożu w ciągu Alej Ujazdowskich przebity został tunel Trasy Łazienkowskiej (mówi o tym słynny polski serial "Czterdziestolatek"), którym przebiega Trasa Łazienkowska. Aleje Ujazdowskie zostały w 1994 r. wpisane na listę Pomników Historii.

Jak dojechać do Parku Ujazdowskiego?

Najprościej jak się da: trzeba dotrzeć na Plac na Rozdrożu w Warszawie (woj. mazowieckie). Najwygodniej komunikacją miejską. Można jechać Trasą Łazienkowską, która wciąż jest tak samo piękna jak w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to oddawano ją do użytku. Można dojechać na przystanki w okolicach Ministerstwa Sprawiedliwości, czy słynnej kawiarni Rozdroże.


Główne wejście do Parku Ujazdowskiego zaprasza na jego rogu, który znajduje się na przecięciu Al. Ujazdowskich i Trasy Łazienkowskiej. Bilety do Parku Ujazdowskiego nie będą potrzebne. Wejście jest darmowe.
Nadal nic? Pomogą z pewnością Mapy Google. Wystarczy kliknąć.

Znasz? Skomentuj!