12 lipca 2023

Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie to częsty cel spacerów mieszkańców Warszawy. Można tu znaleźć cień w upalne dni, a w chłodnym czasie szukać osłony od wiatru. Alejki Łazienek Królewskich pozwalają na wielokilometrowe spacery. Jeśli ktoś chce, może tu spędzić miły czas na długim spacerze, albo spędzić go na ławce w miłym otoczeniu. W Łazienkach Królewskich odbywa się także sporo wydarzeń kulturalnych, wśród nich wystawy, spektakle i koncerty. Turysta znajdzie tu nieco odpoczynku od zgiełku i szumu miasta. Też na skróty przebiegłem przez Łazienki "przy okazji", robiąc trochę zdjęć, zatrzymując się na chwilę. Tak się tu też, mieszkając w Warszawie, wpada. Na szybko w innych sprawach. Tak też można.

Warszawski Central Park

Spacer w Łazienkach w Łazienkach Królewskich przypomina spacer po Central Parku w Nowym Jorku. Obszar jest wielki, pełen zieleni leży w środku miasta. Jest wytchnieniem dla warszawiaków. Zwłaszcza tych, którzy mieszkają w pobliżu. Kto mieszka dalej, musi się nastawić na wyprawę. Fenomen polega na tym, że można w Łazienkach spędzić cały dzień. Gdy są upały, widać całe grupy ludzi leżących na trawie na kocach, bo Łazienki Królewskie przestały po dziesięcioleciach nierównej walki spędzać zmęczonych ludzi z gazonów. Nad wodą na trawie jest chłodniej, można znaleźć spokój, którego tak brak w tym pełnym pośpiechu pędzie dookoła.

Czytaj więcej: Grób Nieznanego Żołnierza

Łazienki Królewskie to też innego rodzaju fenomen. Ogród-muzeum jest otwarty i wiele się tu dzieje. Poczynając od wystaw obrazów i sztuki takich jak ekspozycja twórczości Fridy Khalo, przez spektakle w teatrach - na wodzie i królewskim, po koncerty i inne wydarzenia kulturalne. W łazienkowskich zabytkowych wnętrzach prowadzone są też różne zajęcia,m.in. dla dzieci. To zabawne, gdy się na przykład zaprowadzi uczestnika zajęć z rzeźby do sali w historycznym pałacu, można się potem po tej Starej Oranżerii przez godzinę dość swobodnie błąkać po salach pooglądać z bliska posągi poprzyglądać się płaskorzeźbom, wśliznąć się pomiędzy teatralne fotele i utonąć w pluszu.

Sarna z Łazienek Królewskich

Łazienki Królewskie są enklawą nie tylko dla ludzi. Można powiedzieć, że to ostoja zwierząt w Warszawie. Przyrodnik spotka ich tu zatrzęsienie, a wszystko to umieszczone w botanicznym raju - bo nie brakuje tu egzotycznych, a nawet rzadkich roślin. Za płotem zresztą jest ogród botaniczny.
Wśród żyjących tu zwierząt z pewnością wiele emocji wywołują lisy. Zwłaszcza u najmłodszych. Na tablicy z instrukcjami dokarmiania ogród pisze niepokojąco: "lisy dokarmiają się same".


Legendą Łazienek Królewskich jest sarna, która dostojnie pasła się w rejonie wyjścia z parku w stronę ul. Agrykola, u stóp ogrodu botanicznego. Sarna była sędziwa, siwa, niepłochliwa. Ignorowała cierpliwie rozmaite młode i niewielkie osoby, chcące zawrzeć z nią znajomość. W takich razach, gdy poczuła, że poufałość przekracza granice akceptacji, oddalała się dystyngowanie, udając, że sięga po kępkę niezapominajki. Sarna miała także paśnik. Tam wespół z sikorkami stołowała się, żując cierpliwie siano. Dziś sarny nie widujemy. Zapewne pasie się na niebieskich pastwiskach. Nikt jednak nie wie, skąd się wzięła. I to jest największa tajemnica Łazienek Królewskich.

Sikorki i wiewiórki z Łazienek Królewskich

Od jesieni, jeżdżąc do zabytkowego parku dość często mamy ze sobą garść posiekanych orzechów, aby móc poczęstować nimi tutejsze ptactwo "z ręki". Podlatują głównie sikorki różnych gatunków i jedza prosto z wyciągniętej dłoni. Wystarczy wyciągnąć rękę i już mamy pierwszych gości. Warto być cierpliwym.
Był czas, że rzucaliśmy tu jabłka koniom. Tak, koniom! W przeszłości w Łazienkach Królewskich funkcjonowała stajnia Karoliny Wajdy. Obenie już jej nie ma. Widywane są tu także sowy, choć trudno je wypatrzyć. One jednak nie są zainteresowane karmieniem.

W Łazienkach można karmić kaczki i łabędzie oraz pawie. Trzeba jednak mieć ze sobą profesjonalną karmę. Ptaków tych nie wolno karmić pieczywem. Na jedzenie czekają też wiewórki. Jednak one rzdko gryzą orzechy, najczęsciej te, które są rozłupane. Całe włoskie bądź laskowe orzechy natychmiast zabierają i zakopują gdzieś w porastającym ziemię bluszczu. I natychmiast przybiegają po więcej.

Historia Łazienek Królewskich

Łazienki Królewskie to ogromny kompleks pałacowo-parkowy niemal w centrum Warszawy, w dzielnicy Śródmieście. Zabytkowy park zajmuje powierzchnię około 76 hektarów. Można tam znaleźć liczne mosty, fontanny, kanały, stawy, a także pięknie utrzymane ogrody: Ogród KrólewskiOgród RomantycznyOgród ModernistycznyOgród Chiński oraz niewielki Ogród Holenderski. Są tam także liczne budynki: AmfiteatrBiały DomDom NarutowiczaErmitażNowa KordegardaPałac na WyspiePałac MyślewickiNowa AusteriaNowa PomarańczarniaStajnie KubickiegoStara PomarańczarniaŚwiątynia SybilliŚwiątynia EgipskaWielka OficynaWodozbiór. Do Łazienek zaliczany jest także Belweder. Jest też kilka innych obiektów. Od 1960 roku Łazienki Królewskie są muzeum.
Muzeum Łazienki Królewskie znajdziemy między innymi pomniki: pomnik Fryderyka Chopinapomnik Jana III Sobieskiego i pomnik Henryka Sienkiewicza oraz liczne popiersia, a także rzeźbę psa Asa
Obecnie w Łazienkach Królewskich organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, artystyczne i edukacyjne. Najbardziej znane są koncerty szopenowskie (koncerty chopinowskie). Jest też ogród łazienkowski celem spacerów turystów i warszawiaków. 


Ale w czasach średniowiecznych Łazienki były lasem przeznaczonym do polowań, w których uczestniczyli książęta mazowieccy. W 1764 Ujazdów kupił Stanisław August Poniatowski, który zażyczył sobie, by powstała tam rezydencja na miarę królewską. Stopniowo powstawały kolejne obiekty godne króla i jego rodziny. Po dwudziestu latach było tam już coś podobnego do tego, co mamy dziś. A król przebywał w Łazienkach od końca maja do końca września. Kolejnym właścicielem Łazienek był książę Józef Poniatowski, bratanek królewski, następnie przejęła je po jego śmierci jego siostra Maria Teresa z Poniatowskich Tyszkiewiczowa, która w 1817 roku sprzedała park, a nabył go car Aleksander. Carat wybudował w Łazienkach Królewskich wiele obiektów w tym pomarańczarnię, wydzielono także Ogród Botaniczny w Łazienkach Królewskich. W drugiej Rzeczpospolitej majątek ten został przejęty przez państwo. W czasie drugiej wojny światowej Łazienki Królewskie były dostępne tylko dla Niemców. W grudniu 1944 roku Niemcy zamierzali zniszczyć zabytkowe obiekty, ale udało się to jedynie częściowo. Po wojnie majątek przejęło państwo, powstało muzeum, najpierw jako oddział Muzeum Narodowego. Rozpoczęły się także koncerty chopinowskie, a sam park został odrestaurowany i dzięki nowoczesnym metodom pełniej udostępniony turystom.

Łazienki Królewskie, atrakcje

Jakie atrakcje znajdziemy w Łazienkach Królewskich? Amatorom historii na pewno spodobają się popiersia łazienkowskie. Jest ich w królewskim ogrodzie kilka, a postaci, które przedstawiają to: książę Józefa Poniatowski, Piotra Wysocki, Ignacy Paderewski, Stanisław Wyspiański, Józef Bem, króla Stanisław August Poniatowski, Jana Leon Hipolit Kozietulski, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, Cyprian Kamil Norwid, Eugeniusz Kwiatkowski, Mautrycy Mochnacki, Aleksander Kaminski "Kamyk", Franciszek Liszt. 

Ciekawy jest śpiący pies As, bohater noweli Adolfa Dygasińskiego, który smacznie śni o czymś w bluszczach w Łazienkach Królewskich w Warszawie. To odlew rzeźby psa autorstwa Czesława Makowskiego, który w oryginale, jako dzieło z brązu, zdobił nagrobek pisarza na Powązkach. Rzeźba psa w Łazienkach Królewskich, którą znajdziemy w pobliżu Starej Oranżerii, wyznacza ponoć miejsce pochówku psów strażniczych z muzeum.

Godziny otwarcia Łazienek Królewskich 

W jakich godzinach są otwarte Łazienki Królewskie?
Ogrody Muzeum Łazienki Królewskie otwarte są codziennie w godz. 6:00-22:00. Na terenie ogrodów dostępne są cztery publiczne toalety: przy Starej Oranżerii, Pomniku Chopina, ujeżdżalni (obok budynku Nowej Palmiarni) oraz od ul. Gagarina, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 6:00-20:00.


W jakich godzinach jest zwiedzanie obiektów w Łazienkach Królewskich? Kiedy są otwarte obiekty w Lazienkach?
Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria i Teatr Królewski, Pałac Myślewicki, Biały Dom, Wodozbiór, Sklep Muzealny w Podchorążówce, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (Stajnie Kubickiego i Koszary Kantonistów) są czynne: 
 • wtorek-środa: 10:00-16:00; 
 • czwartek-piątek: 10:00-18:00; 
 • sobota: 12:00-20:00; niedziela: 10:00-16:00. 
Wystawy czasowe w Podchorążówce są czynne: 
 • wtorek-piątek: 10:00-18:00; 
 • sobota: 12:00-20:00; 
 • niedziela: 10:00-18:00. 
Stara Kordegarda jest czynna: środa-niedziela: 11:00-16:45. Podane godziny pochodzą z lata 2023 r.

Łazienki Królewskie - bilety

Piątek jest dniem bezpłatnego wstępu do obiektów w Łazienkach Królewskich, ale trzeba mieć bilet. Można go dostać w kasach, które są w Podchorążówce, Starej Oranżerii oraz w Stajniach Kubickiego. Bilety wstępu do Łazienek Królewskich w 2023 r. nie były sprzedawane online.  Ostatnie wejście do obiektów odbywa się 45 minut przed ich zamknięciem.


Jeden wspólny bilet do Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego, Białego Domu i Wodozbioru kosztuje:
 • Bilet normalny - 40 zł,
 • Bilet ulgowy - 20 zł,
 • Bilet młodzieżowy - dzieci od lat 7 i młodzież do 26. roku życia - 1 zł,
 • Bilet Karta Dużej Rodziny - dorośli: 30 zł, dzieci od lat 7 i młodzież do 26. roku życia: 1 zł.
Jeden wspólny bilet do Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego, Białego Domu, Wodozbioru, Stajni Kubickiego i Koszar Kantonistów (Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa) kosztuje:
 • Bilet normalny - 50 zł,
 • Bilet ulgowy - 25 zł,
 • Bilet młodzieżowy - dzieci od lat 7 i młodzież do 26. roku życia - 1 zł,
 • Bilet Karta Dużej Rodziny - dorośli: 37 zł, dzieci od lat 7 i młodzież do 26. roku życia: 1 zł.

Łazienki Królewskie. Jak dojechać?

Do Łazienek Królewskich najprościej jest dojechać ul. Czerniakowską do ul. Szwoleżerów i ul. Myśliwieckiej. Trzeba znaleźć sobie miejsce do zaparkowania. Można dojechać autobusem Trasą Łazienkowską do przystanku Plac na Rozdrożu i podejść spacerem do bramy parku.


Dogodną trasę wskaże kierowcom, rowerzystom i pieszym Mapa Google. Kliknij w dojazd do Łazienek Królewskich w serwisie Mapy Google, podaj miejsce docelowe i ruszaj!


Zobacz zdjęcia z Łazienek Królewskich w Warszawie.

Pałac na Wyspie. W jego okolicy można przez cały rok spotkać pawie. Niekiedy kilka tych ptaków gromadzi się na... drzewie na tyłach pałacu.
Fryderyk Chopin zadumany w Łazienkach. Dookoła pomnika znajduje się różany ogród. Kwitną w nim w sezonie róże. Białe są odmiany Aspirin rose, a różowe - The fairy.

Śpiący pies As z Łazienek Królewskich.Sikorki z Łazienek podlatują i siadają na dłoni. Wydziobują orzeszki.Bez pawi nie byłoby Łazienek Królewskich.Nie brakuje łabędzi, a w toni tutejszych stawów żyją ogromne karpie.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!