21 lipca 2023

Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju. Najważniejsze informacje

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju mieści się w ślicznym modrzewiowym kościółku z XVII wieku. Takie kościoły stały niegdyś w tym regionie w wielu wioskach. W niektórych wciąż jeszcze funkcjonują. Ta świątynia nie pełni już swojej religijnej roli. Za to cieszy oko charakterystyczną architekturą, z pewnością ma pewne cechy uniwersalne dla wielu takich świątyń, z którymi łączy je znaczne podobieństwo, z drugiej nie sposób nie przyznać, że ma indywidualny charakter. Kościół ten wciąż otaczają potężne drzewa, tak jak to było w wielu parafiach na Orawie i Podhalu. Drzewa te jednak nie wszędzie przetrwały chwilową modę na wyrzynanie sędziwych matuzalemów przyrody z 1536 roku. Dziś kościół służy przedstawieniu historii miasta Rabka-Zdrój, jego okolicy i zwyczajów miejscowych górali, kliszczaków.

Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju powstało 9 sierpnia 1936 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Przygotowania trwały od 1929 roku. Na nadanie nazwy zgodził się sam pisarz. Muzeum przedstawia dawny świat górali mieszkających w Beskidach. Jest też część ekspozycji poświęcona Władysławowi Orkanowi. Są tam jego instrumenty muzyczne, zabawki, zdjęcia pisarza i jego matki oraz dwa pobrazy pastelowe, których jest autorem. Ciekawe są pozostałości oryginalnej polichromii z 1628 roku. Kościół leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobarazu Rabki.


Drewniany kościół modrzewiowy, w którym mieści się Muzeum Orkana, to świątynia wzniesiona w latach 1600-1606. Wyposażenie jest z XVII i XVII wieku. Główny ołtarz jest XIX-wieczny, neobarokowy, boczne są rokokowe. Scena ukrzyżowania na ścianie prezbiterium jest datowana na 1775 rok. Sprawne organy z chórem muzycznym są z 1778 roku. Wciąż można ich słuchać podczas koncertów. Ciekawa jest wieża dobudowana w XVIII wieku, kórej konstrukcja jest słupowo-ramowa. W górze cieszy oko nadwieszona izbica oraz barokowy hełm z latarnią, a na dachu barokowa wieżyczka na sygnaturkę. Wszystko pięknie kryte gontem.

Co zwiedzać w Rabce-Zdrój?

W Rabce-Zdrój można znaleźć sporo ciekawych obiektów do zwiedzania. Jednym z najbardziej spektakularnych jest Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, które mieści się w drewnianym modrzewiowym kościele, wzniesionym w latach 1600–1606. Warto zwiedzićstary cmentarz przy ul. Orkana. Ciekawy jest też kościół św. Teresy, który powstał po rozbudowie kapliczki zdrojowej z 1928 r. W Rabce-Zdrój działa Państwowy Teatr Lalek "Rabcio", to frajda dla dzieci.

Czytaj więcej: Kościół drewniany w Stalowej Woli

Na turystów czekają także Muzeum Orderu Uśmiechu,Muzeum Orderów i OsobliwościMuzeum Górali i Zbójników - Muzeum Gorczańskie Jana Fudali. Ciekawy jest także kościół Marii Magdaleny z początku XX wieku. Warto wybrać się w góry do Schroniska PTTK na Maciejowej. Tajemnicze są tunele nad Poniczanką. A Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju koniecznie trzeba przejść wzdłuż i wszerz. Rabka-Zdrój zwiedzanie oferuje więc intensywne. Niedaleko Rabki wart odwiedzenia jest także nieduży drewniany kościółek na Piątkowej, który znajduje się przy zakopiance w stronę Nowego Targu i Zakopanego.

Rabka-Zdrój historia

Rabka-Zdrój jest "Zdrojem" od 1999 roku. Wiąże się z tym zabawna historia. Władze wydawały dokumenty osobiste z nazwą miejscowości "Rabka Zdrój". Okazało się, że w takim przypadku potrzebna jest w środku kreseczka. W związku z tym wszystkim wymieniono dowody osobiste na koszt państwa. Miasto leży w Kotlinie Rabczańskiej, na wysokości od 500 do 600 m n.p.m., mieszka w nim ponad 12 tys. mieszkańców. To konurbacja nowa. Prawa miejskie Rabce zostały nadane 21 września 1953 roku. Rabka-Zdrój znana jest jako "Miasto Dzieci Świata". Tytuł ten w 1996 roku na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu nadał miastu wojewoda małopolski. Dyskusja wiąże się wciąż z przynależnością kulturową rabczan. Ziemię rabczańską zamieszkiwała grupa górali nazywanych "kliszczacy", teraz mówi się o "góralach rabczańskich", różniących się od górali podhalańskich i orawskich detalami stroju ludowego. Niektórzy twierdzą wręcz, że Rabkę zamieszkuje "północna grupa górali podhalańskich".


Po raz pierwszy o Rabce wspomina Jan Długosz, który cytuje dokument z 1254 roku, wymieniając "Sal in Rabschyca". Można więc sądzić, że u słonych źródeł odbywało się wtedy warzenie soli. W 1595 roku wieś należała do powiatu szczyrzyckiego i przynależała do włości kasztelanowej krakowskiej Anny z Sieniawskich Jordanowej. W wydanym w 1860 roku "Przewodniku w wycieczkach na Babią Górę, do Tatr i Pienin" Eugeniusz Janota pisał o sześciu źródłach wody "słonéj, jodowobromowéj żelezistéj, od niepamiętnych czasów od górali Beskidowych na gubienie woli używanéj". XIX-wieczne badania wykazały, że solanki z Rabki-Zdroju są jednymi z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. Stąd w 1864 roku powstał pierwszy zakład kąpielowo-leczniczy w Rabce, a unikatowy mikroklimat sprawił, że miasto rozwijało się jako uzdrowisko Rabka-Zdrój, zwłaszcza dla dzieci. Po wojnie był to ważny ośrodek leczenia gruźlicy, obecnie leczy się tu m.in. astmę, prowadzi terapię mukowiscydozy oraz chorób serca.

Jak dojechać do muzeum Orkana w Rabce?

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju dojazd ma prosty. Jak dojechać do Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-ZdrojuAby dojechać do Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju można zaparkować na parkingu naprzeciwko kościółka modrzewiowego, w którym się mieści, też przy ul. Orkana. To spory plac na tak zwanych "księżych polach". Można także zostawić auto wzdłuż ul. Orkana, bliżej kościoła Marii Magdaleny przy ul. Orkana 8 i starego teatru lalek "Rabcio".

Do Rabki-Zdroju można także dojechać pociągiem. Wysiadając na dworcu, trzeba kierować się ul. Orkana przez tory "w dół", w kierunku rzeki Raby. Do miasta dojeżdżają także liczne busy i autobusy z Krakowa. Z busa wysiadamy pod dworcem. Z autobusu - podobnie. 
Adres muzeum to ul. Władysława Orkana 2 w Rabce-Zdroju. Jeśli pojawią się problemy z dotarciem do Muzeum Orkana, może pomóc hasło "muzeum Orkana w Rabce mapa". A może kliknąć w Mapy Google?Zobacz wpis z Facebooka.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!