23 stycznia 2021

Park zdrojowy w Rabce

Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju stał się w ciągu ostatnich lat perełką. Ma dziś 30 hektarów powierzchni i jest jednym z największych w Małopolsce. Dzięki wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej wypiękniał i wzbogacił się w wiele nowych atrakcji. Zrewitalizowany w 2011 roku Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju stał się przyjemnym celem urozmaiconych spacerów, a dzięki "otwarciu" na nowe, niewyeksploatowane  rejony spacery mogą być naprawdę długie. W kolejnych latach realizowane były w nim kolejne atrakcje, powstała na przykład "promenada" nad brzegiem rzeki Poniczanki. Jedną z najświeższych atrakcji jest "Dom solanki" obok kortów tenisowych. Można tam wdychać solankę z jednej tężni solankowej w budynku i dwóch postawionych na zewnątrz. W środku jest także piękny herb miasta wykonany z soli.


Do lat 90. Ubiegłego stulecia w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju intensywnie wykorzystana była tylko ta jago część, która ciągnie się od ul. Nowy Świat wzdłuż ul. Orkana. Było tam smutne jeziorko z glonami i trochę rabat - takich, jakie można było oglądać w każdym uzdrowisku. Alejki nie zachwycały - częściowo posypane zapyziałym żwirem, częściowo pokryte asfaltem, który z powodu wrastających weń korzeni drzew rozsypywały się w oczach. Dziś jest tu pięknie o każdej porze roku.

Socjalistyczna dzika przeszłość

Lata 80. i 90. zeszłego wieku to raczej okres degradacji. Funkcjonowała wtedy ścianka tenisowa, której już nie ma. Miejsce było położone na uboczu miasteczka komunikacyjnego obok garaży meleksów i można tam było znośnie pograć solo z betonowym partnerem. Chodziły jednak słuchy, że schodzą się tam na przykład sataniści. Bano się także "metali". Co ciekawe nie obawiano się punków.
Dalej w głąb było już tylko gorzej. Podejrzane zakamarki obfitowały w miejsca uczęszczane najwyraźniej przez zwolenników zrytualizowanych imprez, którzy odprawiali swoje obrzędy relaksacyjne z dala od ludzkich spojrzeń.
Celem wielu wypraw był bar "U Władka" nad rzeką Poniczanką. Była to kultowa buda z lanym piwem, w której niejeden licealista musiał się zmierzyć wzrokiem z wykładowcami swojej uczelni. Ci, którzy wytrzymali, mogli dalej raczyć się chmielowym napojem. Reszta wybierała rejteradę.
 

Szczególną atencją cieszyła się ścieżka zdrowia z jedyną solidną drabinką na sensownej wysokości, która umożliwiała pakerom regularną pracę nad budowaniem bicepsów. W godzinach nocnych odbywały się tam konwentykle z udziałem elity bądź marginesu - w zależności od tego, kto oceniał ich skład. Podczas jednej z burz na drabinkę spadł solidny świerk, rosnący obok. Przyrząd był zbudowany z tak grubych rur, że jedynie lekko wygiął się z jednej strony. Po usunięciu drzewa drabinka znowu dawała wycisk mięśniom.
Wokół, cicho szumiąc, wzrastał fragment książkowego boru sosnowego z malowniczym zejściem nad rzekę Poniczankę. Ten róg zdrojowego odludzia budził raczej grozę i lęk, wzmagając w spacerowiczach niepokój i zmuszając nielicznych zbłąkanych do oglądania się za siebie.

Tężnie, bulwary i solanka

Dziś Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju odmienił się. Według krytyków rewitalizacji zniknęło z niego zbyt wiele drzew. A było takich sędziwych grabów i lip sporo. Niektóre duże drzewa zostały intensywnie przycięte, co także wywołało komentarze. Wyremontowano jednak alejki i przejścia. Pojawił się ogród alpejski.
Latem w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju funkcjonuje nowa tężnia "Dom Solanki" przy głównej alejce i wyremontowane korty tenisowe. Obok jest zrewitalizowane miasteczko komunikacyjne w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju z atrakcjami dla dzieci, które mogą po nim jeździć pojazdami z wypożyczalni. Na zapleczu miasteczka jest skate park z prawdziwego zdarzenia.


Nowe oblicze zyskały korty tenisowe w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju z przyjemną nawierzchnią z ceglanej mączki, na których wciąż można oglądać gwiazdy tutejszego tenisa, jak przed laty prezentujące wycyzelowane smecze i trenujące forsowny backhand na zmianę z relaksującym forehandem
"Mroczna" część Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju została ucywilizowana, zbudowano na niej prawdziwą ścieżkę zdrowia, która zaczyna się rozbudowaną plenerową siłownią, a dalej są liczne statyczne przyrządy gimnastyczne.
Jest pole do minigolfa, dwa nowoczesne place zabaw dla dzieci, a w budowie - miasteczko wodne, które jednak napotkało niebłahe turbulencje. W dolnej części jest starsza i większa tężnia solankowa oraz pijalnia wód Rabka-Zdrój.

Retro klimat zdroju z międzywojnia

Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju założył przez właściciela uzdrowiska Julian Zubrzycki około 1864 roku - upamiętnia go popiersie obok dużej fontanny. Następnie Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju został rozbudowany przez Kazimierza Kadena, który był kolejnym właścicielem zdroju.
Rabka była w tym okresie celem wizyt zamożnych mieszkańców nieodległego Krakowa chcących podreperować zdrowie na tutejszych wodach mineralnych. Ich sława rosła z roku na rok, a zdrój i zakład kąpielowy rozrastał się. Podczas drugiej wojny światowej odpoczywali tu i kurowali się niemieccy żołnierze.
Od niedawna w parku odbywa się impreza "Dawnej Rabki czar", podczas której grupy osób przebranych w stroje z lat 20. ubiegłego wieku odtwarzają m.in. dawne zabawy, spacerują, grają w tenisa w stylu epoki. Jest także pociąg retro i parada z fasiągami, czyli wozami konnymi. 


Rabka w międzywojniu była już atrakcyjnym celem dla dziesiątków tysięcy przyjezdnych, którzy - korzystając z dogodnego połączenia kolejowego - szukali tu - prócz zdrowia - wytchnienia, rozrywki i odpoczynku. Witał ich urokliwy dworzec, który istnieje do dziś i do dziś zatrzymuje się na nim parowóz ze Skansenu Kolei w Chabówce.
Z tamtych czasów do dziś zachowały się dwie grupy modrzewi europejskich posadzonych w okręgach, które w obwodzie mają nawet ponad dwa metry i uznawane są za pomniki przyrody.
Z pierwszej wojny światowej pochodzi cmentarz wojenny na starym cmentarzu komunalnym, po którym warto się przejść. Z drugiej wojny światowej został z kolei cmentarz żołnierzy radzieckich.
Na skraju parku wznosi się budynek szpitala kardiologicznego.
A w kilku miejscach można dojrzeć stare wille, których dziś zostało już w mieście niewiele. Jednak niegdyś tworzyły niepowtarzalny klimat uzdrowiska. Wiele z nich spłonęło lub zostało rozebranych.

Co zwiedzać w Rabce-Zdrój?

W Rabce-Zdrój można znaleźć sporo ciekawych obiektów do zwiedzania. Jednym z najbardziej spektakularnych jestMuzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, które mieści się w drewnianym modrzewiowym kościele, wzniesionym w latach 1600–1606. Warto zwiedzićstary cmentarz przy ul. Orkana. Ciekawy jest teżkościół św. Teresy, który powstał po rozbudowiekapliczki zdrojowejz 1928 r.W Rabce-ZdrójdziałaPaństwowy Teatr Lalek "Rabcio", to frajda dla dzieci.

Czytaj więcej: Kościół drewniany w Stalowej Woli

Na turystów czekają także: Muzeum Orderu Uśmiechu,Muzeum Orderów i Osobliwości,Muzeum Górali i Zbójników - Muzeum Gorczańskie Jana Fudali. Ciekawy jest także kościół Marii Magdaleny z początku XX wieku. Warto wybrać się w góry do Schroniska PTTK na Maciejowej. Tajemnicze są tunele nad Poniczanką. A Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju koniecznie trzeba przejść wzdłuż i wszerz. Rabka-Zdrój zwiedzanie oferuje więc intensywne. Niedaleko Rabki wart odwiedzenia jest także nieduży drewnianykościółek na Piątkowej, który znajduje się przy zakopiance w stronę Nowego Targu i Zakopanego.

Brama do Gorców. Czy tylko?

Rabka-Zdrój to doskonały punkt wypadowy w Gorce dzięki możliwości łatwego dojazdu z pozostałych rejonów Polski samochodem, autobusem lub pociągiem. Gorce to pasmo górskie w Beskidach Zachodnich, a ich najwyższy szczyt to Turbacz (1310 m n.p.m.). Z Rabki-Zdroju można się tam dostać w ciągu około pięciu godzin czerwonym szlakiem, który prowadzi przez schronisko PTTK na Maciejowej oraz schronisko PTTK na Starych Wierchach. Jest kilka innych możliwości dotarcia na Turbacz, gdzie można nocować w dużym i wygodnym schronisku PTTK na Turbaczu. Można iść na przykład z Nowego Targu, Koninek, albo od Przełęczy Knurowskiej, a dalej przez Lubań na przykład z Tylmanowej. Nazwa Gorce mogła mieć związek ze zwyczajem wypalania śródleśnych polan metodą żarową, z czym wiąże się słowo "gorzeć", czyli płonąć. Nazwy tej używano w dokumentach już w 1254 roku, a posługiwał się nią już w 1480 roku kronikarz Jan Długosz. Góry Gorce mają 33 km długości i 15 km szerokości. 


Spora część ich środkowego obszaru jest objęta ochroną ścisłą. Sprawuje ją Gorczański Park Narodowy na terenie pięciu gmin: Mszana Dolna, Niedźwiedź, Kamienica, Nowy Targ i Ochotnica Dolna. Gorczański Park Narodowy utworzony został w 1981 roku, a jego symbolem jest salamandra plamista. Park ma powierzchnię 7029,85 hektarów. Od 1997 r. wokół parku obowiązuje otulina o powierzchni 16 tys. 647 hektarów. Jednym z symboli parku jest Kapliczka Bulandy na polanie Jaworzyna Kamieniecka ufundowana w 1904 roku przez gorczańskiego bacę Tomasza Chlipałę zwanego Bulandą. Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego leżą wszystkie najwyższe szczyty Gorców: Turbacz, Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.), Kiczora (1282 m n.p.m.), Kudłoń (1279 m n.p.m.), Gorc (1228 m n.p.m.) i Czoło Turbacza (1258 m n.p.m.). Park nie sięga jedynie do Lubania, który ma dwa wierzchołki (1211 i 1225 m n.p.m.). Gorce słyną przede wszystkim z gorczańskich polan, doskonałych widoków na Tatry oraz cudownych lasów bukowych, które jesienią przybierają wspaniały kolor.

Jak dojechać do parku w Rabce?

Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju, dojazd. Jak dojechać do Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju? Aby dojechać do Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju można zaparkować na parkingu przy starym cmentarzu, niemal naprzeciwko poczty przy ul. Orkana. Można także zostawić auto na parkingu "Trzy Róże" u zbiegu ulic Orkana i Chopina. Można się także zatrzymać przy kinie "Śnieżka" - odnowionym relikcie z czasów PRL.

Do Rabki-Zdroju można także dojechać pociągiem. Wysiadając na dworcu, trzeba kierować się ul. Orkana do góry. Do miasta dojeżdżają także liczne busy i autobusy z Krakowa
Jeśli pojawią się problemy z dotarciem do Parku Zdrojowego z Rabce-Zdroju może pomóc park zdrojowy Rabka Zdrój mapa. Trzeba kliknąć w Mapy Google.Lipiec 2023 r. Dywany kwietne w parku zdrojowym w Rabce-Zdrój. 
Zima 2021 r. w rabczańskim parku.

Pomnik papieża Jana Pawła II, projektu Michała Batkiewicza odsłonięty w 2005 roku.Ławeczka Antoniny Zachary-Wnękowej, największej i najbardziej znanej rabczańskiej poetki.Korty pod śniegiem.
Pawilon na promenadzie nad Poniczanką. Dawniej była tu karczma "U Władka"."Grzybek" - miejsce nocnych dyskusji, latem odbywają się tu tańce przy muzyce.Cmentarz żołnierzy radzieckich w Rabce-Zdroju.W Parku Zdrojowym krzyżują się liczne szlaki turystyczne. Można stąd ruszyć na spacer do schroniska PTTK na Maciejowej.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!