23 stycznia 2021

Park zdrojowy w Rabce

Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju stał się w ciągu ostatnich lat perełką. Ma dziś 30 hektarów powierzchni i jest jednym z największych w Małopolsce. Dzięki wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej wypiękniał i wzbogacił się w wiele nowych atrakcji. Zrewitalizowany w 2011 roku Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju stał się przyjemnym celem urozmaiconych spacerów, a dzięki "otwarciu" na nowe, niewyeksploatowane  rejony spacery mogą być naprawdę długie. W kolejnych latach realizowane były w nim kolejne atrakcje, powstała na przykład "promenada" nad brzegiem rzeki Poniczanki. Jedną z najświeższych atrakcji jest "Dom solanki" obok kortów tenisowych. Można tam wdychać solankę z jednej tężni solankowej w budynku i dwóch postawionych na zewnątrz. W środku jest także piękny herb miasta wykonany z soli.


Do lat 90. Ubiegłego stulecia w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju intensywnie wykorzystana była tylko ta jago część, która ciągnie się od ul. Nowy Świat wzdłuż ul. Orkana. Było tam smutne jeziorko z glonami i trochę rabat - takich, jakie można było oglądać w każdym uzdrowisku. Alejki nie zachwycały - częściowo posypane zapyziałym żwirem, częściowo pokryte asfaltem, który z powodu wrastających weń korzeni drzew rozsypywały się w oczach. Dziś jest tu pięknie o każdej porze roku.

Socjalistyczna dzika przeszłość

Lata 80. i 90. zeszłego wieku to raczej okres degradacji. Funkcjonowała wtedy ścianka tenisowa, której już nie ma. Miejsce było położone na uboczu miasteczka komunikacyjnego obok garaży meleksów i można tam było znośnie pograć solo z betonowym partnerem. Chodziły jednak słuchy, że schodzą się tam na przykład sataniści. Bano się także "metali". Co ciekawe nie obawiano się punków.
Dalej w głąb było już tylko gorzej. Podejrzane zakamarki obfitowały w miejsca uczęszczane najwyraźniej przez zwolenników zrytualizowanych imprez, którzy odprawiali swoje obrzędy relaksacyjne z dala od ludzkich spojrzeń.
Celem wielu wypraw był bar "U Władka" nad rzeką Poniczanką. Była to kultowa buda z lanym piwem, w której niejeden licealista musiał się zmierzyć wzrokiem z wykładowcami swojej uczelni. Ci, którzy wytrzymali, mogli dalej raczyć się chmielowym napojem. Reszta wybierała rejteradę.
 

Szczególną atencją cieszyła się ścieżka zdrowia z jedyną solidną drabinką na sensownej wysokości, która umożliwiała pakerom regularną pracę nad budowaniem bicepsów. W godzinach nocnych odbywały się tam konwentykle z udziałem elity bądź marginesu - w zależności od tego, kto oceniał ich skład. Podczas jednej z burz na drabinkę spadł solidny świerk, rosnący obok. Przyrząd był zbudowany z tak grubych rur, że jedynie lekko wygiął się z jednej strony. Po usunięciu drzewa drabinka znowu dawała wycisk mięśniom.
Wokół, cicho szumiąc, wzrastał fragment książkowego boru sosnowego z malowniczym zejściem nad rzekę Poniczankę. Ten róg zdrojowego odludzia budził raczej grozę i lęk, wzmagając w spacerowiczach niepokój i zmuszając nielicznych zbłąkanych do oglądania się za siebie.

Tężnie, bulwary i solanka

Dziś Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju odmienił się. Według krytyków rewitalizacji zniknęło z niego zbyt wiele drzew. A było takich sędziwych grabów i lip sporo. Niektóre duże drzewa zostały intensywnie przycięte, co także wywołało komentarze. Wyremontowano jednak alejki i przejścia. Pojawił się ogród alpejski.
Latem w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju funkcjonuje nowa tężnia "Dom Solanki" przy głównej alejce i wyremontowane korty tenisowe. Obok jest zrewitalizowane miasteczko komunikacyjne w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju z atrakcjami dla dzieci, które mogą po nim jeździć pojazdami z wypożyczalni. Na zapleczu miasteczka jest skate park z prawdziwego zdarzenia.


Nowe oblicze zyskały korty tenisowe w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju z przyjemną nawierzchnią z ceglanej mączki, na których wciąż można oglądać gwiazdy tutejszego tenisa, jak przed laty prezentujące wycyzelowane smecze i trenujące forsowny backhand na zmianę z relaksującym forehandem
"Mroczna" część Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju została ucywilizowana, zbudowano na niej prawdziwą ścieżkę zdrowia, która zaczyna się rozbudowaną plenerową siłownią, a dalej są liczne statyczne przyrządy gimnastyczne.
Jest pole do minigolfa, dwa nowoczesne place zabaw dla dzieci, a w budowie - miasteczko wodne, które jednak napotkało niebłahe turbulencje. W dolnej części jest starsza i większa tężnia solankowa oraz pijalnia wód Rabka-Zdrój.

Retro klimat zdroju z międzywojnia

Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju założył przez właściciela uzdrowiska Julian Zubrzycki około 1864 roku - upamiętnia go popiersie obok dużej fontanny. Następnie Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju został rozbudowany przez Kazimierza Kadena, który był kolejnym właścicielem zdroju.
Rabka była w tym okresie celem wizyt zamożnych mieszkańców nieodległego Krakowa chcących podreperować zdrowie na tutejszych wodach mineralnych. Ich sława rosła z roku na rok, a zdrój i zakład kąpielowy rozrastał się. Podczas drugiej wojny światowej odpoczywali tu i kurowali się niemieccy żołnierze.
Od niedawna w parku odbywa się impreza "Dawnej Rabki czar", podczas której grupy osób przebranych w stroje z lat 20. ubiegłego wieku odtwarzają m.in. dawne zabawy, spacerują, grają w tenisa w stylu epoki. Jest także pociąg retro i parada z fasiągami, czyli wozami konnymi. 


Rabka w międzywojniu była już atrakcyjnym celem dla dziesiątków tysięcy przyjezdnych, którzy - korzystając z dogodnego połączenia kolejowego - szukali tu - prócz zdrowia - wytchnienia, rozrywki i odpoczynku. Witał ich urokliwy dworzec, który istnieje do dziś i do dziś zatrzymuje się na nim parowóz ze Skansenu Kolei w Chabówce.
Z tamtych czasów do dziś zachowały się dwie grupy modrzewi europejskich posadzonych w okręgach, które w obwodzie mają nawet ponad dwa metry i uznawane są za pomniki przyrody.
Z pierwszej wojny światowej pochodzi cmentarz wojenny na starym cmentarzu komunalnym, po którym warto się przejść. Z drugiej wojny światowej został z kolei cmentarz żołnierzy radzieckich.
Na skraju parku wznosi się budynek szpitala kardiologicznego.
A w kilku miejscach można dojrzeć stare wille, których dziś zostało już w mieście niewiele. Jednak niegdyś tworzyły niepowtarzalny klimat uzdrowiska. Wiele z nich spłonęło lub zostało rozebranych.

Co zwiedzać w Rabce-Zdrój?

W Rabce-Zdrój można znaleźć sporo ciekawych obiektów do zwiedzania. Jednym z najbardziej spektakularnych jestMuzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, które mieści się w drewnianym modrzewiowym kościele, wzniesionym w latach 1600–1606. Warto zwiedzićstary cmentarz przy ul. Orkana. Ciekawy jest teżkościół św. Teresy, który powstał po rozbudowiekapliczki zdrojowejz 1928 r.W Rabce-ZdrójdziałaPaństwowy Teatr Lalek "Rabcio", to frajda dla dzieci.

Czytaj więcej: Kościół drewniany w Stalowej Woli

Na turystów czekają także: Muzeum Orderu Uśmiechu,Muzeum Orderów i Osobliwości,Muzeum Górali i Zbójników - Muzeum Gorczańskie Jana Fudali. Ciekawy jest także kościół Marii Magdaleny z początku XX wieku. Warto wybrać się w góry do Schroniska PTTK na Maciejowej. Tajemnicze są tunele nad Poniczanką. A Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju koniecznie trzeba przejść wzdłuż i wszerz. Rabka-Zdrój zwiedzanie oferuje więc intensywne. Niedaleko Rabki wart odwiedzenia jest także nieduży drewnianykościółek na Piątkowej, który znajduje się przy zakopiance w stronę Nowego Targu i Zakopanego.

Brama do Gorców

Rabka-Zdrój to doskonały punkt wypadowy w Gorce dzięki możliwości łatwego dojazdu z pozostałych rejonów Polski samochodem, autobusem lub pociągiem. Gorce to pasmo górskie w Beskidach Zachodnich, a ich najwyższy szczyt to Turbacz (1310 m n.p.m.). Z Rabki-Zdroju można się tam dostać w ciągu około pięciu godzin czerwonym szlakiem, który prowadzi przez schronisko PTTK na Maciejowej oraz schronisko PTTK na Starych Wierchach. Jest kilka innych możliwości dotarcia na Turbacz, gdzie można nocować w dużym i wygodnym schronisku PTTK na Turbaczu. Można iść na przykład z Nowego Targu, Koninek, albo od Przełęczy Knurowskiej, a dalej przez Lubań na przykład z Tylmanowej. Nazwa Gorce mogła mieć związek ze zwyczajem wypalania śródleśnych polan metodą żarową, z czym wiąże się słowo "gorzeć", czyli płonąć. Nazwy tej używano w dokumentach już w 1254 roku, a posługiwał się nią już w 1480 roku kronikarz Jan Długosz. Góry Gorce mają 33 km długości i 15 km szerokości. 


Spora część ich środkowego obszaru jest objęta ochroną ścisłą. Sprawuje ją Gorczański Park Narodowy na terenie pięciu gmin: Mszana Dolna, Niedźwiedź, Kamienica, Nowy Targ i Ochotnica Dolna. Gorczański Park Narodowy utworzony został w 1981 roku, a jego symbolem jest salamandra plamista. Park ma powierzchnię 7029,85 hektarów. Od 1997 r. wokół parku obowiązuje otulina o powierzchni 16 tys. 647 hektarów. Jednym z symboli parku jest Kapliczka Bulandy na polanie Jaworzyna Kamieniecka ufundowana w 1904 roku przez gorczańskiego bacę Tomasza Chlipałę zwanego Bulandą. Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego leżą wszystkie najwyższe szczyty Gorców: Turbacz, Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.), Kiczora (1282 m n.p.m.), Kudłoń (1279 m n.p.m.), Gorc (1228 m n.p.m.) i Czoło Turbacza (1258 m n.p.m.). Park nie sięga jedynie do Lubania, który ma dwa wierzchołki (1211 i 1225 m n.p.m.). Gorce słyną przede wszystkim z gorczańskich polan, doskonałych widoków na Tatry oraz cudownych lasów bukowych, które jesienią przybierają wspaniały kolor.

Jak dojechać do parku w Rabce?

Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju, dojazd. Jak dojechać do Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju? Aby dojechać do Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju można zaparkować na parkingu przy starym cmentarzu, niemal naprzeciwko poczty przy ul. Orkana. Można także zostawić auto na parkingu "Trzy Róże" u zbiegu ulic Orkana i Chopina. Można się także zatrzymać przy kinie "Śnieżka" - odnowionym relikcie z czasów PRL.

Do Rabki-Zdroju można także dojechać pociągiem. Wysiadając na dworcu, trzeba kierować się ul. Orkana do góry. Do miasta dojeżdżają także liczne busy i autobusy z Krakowa
Jeśli pojawią się problemy z dotarciem do Parku Zdrojowego z Rabce-Zdroju może pomóc park zdrojowy Rabka Zdrój mapa. Trzeba kliknąć w Mapy Google.Lipiec 2023 r. Dywany kwietne w parku zdrojowym w Rabce-Zdrój.
 
Zima 2021 r. w rabczańskim parku.

Pomnik papieża Jana Pawła II, projektu Michała Batkiewicza odsłonięty w 2005 roku.Ławeczka Antoniny Zachary-Wnękowej, największej i najbardziej znanej rabczańskiej poetki.Korty pod śniegiem.
Pawilon na promenadzie nad Poniczanką. Dawniej była tu karczma "U Władka"."Grzybek" - miejsce nocnych dyskusji, latem odbywają się tu tańce przy muzyce.Cmentarz żołnierzy radzieckich w Rabce-Zdroju.W Parku Zdrojowym krzyżują się liczne szlaki turystyczne. Można stąd ruszyć na spacer do schroniska PTTK na Maciejowej.
Rozpocznij dyskusję

Prześlij komentarz