29 czerwca 2023

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Co tu stało?

Grób Nieznanego Żołnierza to znajdujące się w Warszawie upamiętnienie poległych żołnierzy, ofiar wojen światowych, powstań narodowych i innych walk o niepodległość. W ten sposób oddawany jest narodowy hołd poległym, którzy walczyli w obronie ojczyzny i za ojczyznę. To dlatego, by uhonorować ich poświęcenie, płonie tam wieczny ogień. Wagę Grobu Nieznanego Żołnierza dla Polaków podkreśla obecny w protokole dyplomatycznym obowiązek odwiedzenia tego miejsca przez zagraniczne delegacje, składające wizyty w Polsce. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbywają się ponadto uroczyste przysięgi i ślubowania.

Grób Nieznanego Żołnierza. Historia

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie został odsłonięty 2 listopada 1925 roku, pod kolumnadą stojącego wówczas w tym miejscu Pałacu Saskiego. W tym dniu złożono do niego szczątki niezidentyfikowanego żołnierza, sprowadzone podczas oficjalnej ceremonii z Cmentarza Obrońców Lwowa. Za projekt upamiętnienia odpowiadał artysta-rzeźbiarz Stanisław Kazimierz Ostrowski. Pod koniec drugiej wojny światowej Grób Nieznanego Żołnierza uległ zniszczeniu, gdy Niemcy wysadzili Pałac Saski.
Po wojnie Grób Nieznanego Żołnierza był zrujnowany, znajdował się w gruzowisku Pałacu Saskiego. Jednak już 17 stycznia 1945 roku żołnierze rozpalili przy zniszczonym grobie ognisko, które płonęło tam zamiast znicza. Autorem projektu odbudowy był Zygmunt Stępiński. W 1946 Grób Nieznanego Żołnierza został ponownie odsłonięty po odbudowie. Pojawiły się m.in. kute kraty żelazne według projektu Henryka Grunwalda.

Czytaj więcej: Kościół Pokoju w Świdnicy

Na filarach zawisły nowe tablice. Te z lat 1918-1920 przekazano do Muzeum Wojska Polskiego, a te z lat 1914-1918 odwrócono, by wykuć na nich nowe napisy. W komunistycznej Polsce treść tych tablic była niepożądana. Takie odwrócone tablice przytwierdzono do Grobu Nieznanego Żołnierza. W latach 1990–1991 wystrój narodowego upamiętnienia częściowo zmieniono, przywracając przedwojenne tablice oraz odsłaniając czternaście nowych. Pojawiły się m.in. upamiętnienia poświęcone polskiemu podziemiu antykomunistycznemu oraz polskiej samoobronie walczącej z ukraińskimi nacjonalistami. W 2019 roku na filarach arkad Grobu Nieznanego Żołnierza znajdowały się 22 tablice.
Dziś jest to wciąż ten sam charakterystyczny trójarkadowy fragment z kolumnady Pałacu Saskiego. Wobec planów odbudowy przedwojennego pałacu pojawiła się jednak możliwość, że Grób Nieznanego Żiłnierza znów zostanie włączony w gmach, tym razem nowoczesny, który pomieści Senat i Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Całą historię Grobu Nieznanego Żołnierza można poznać w Wikipedii.

Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Warta przy Grobie Nieznanego Żołnierza trwa 24 godziny na dobę przez cały rok. Posterunek ten jest wystawiany przez Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego, który stacjonuje nieopodal w budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa. Wartownicy mają łączność telefoniczną z dowódcą warty na wypadek incydentów lub zagrożenia, ponadto oficer w dużurce ma podgląd na sytuację za pośrednictwem kamery. Główna funkcja warty to dbałość o zachowywanie godności w sąsiedztwie Grobu Nieznanego Żołnierza. Karabiny ich są prawdziwe, typu MSBS, z aumunicją ostrą i założonym bagnetem. Nie słyszałem o interwencjach, ale ponoć się zdarzają. Zmiana warty następuje rutynowo, co godzinę. Z jednostki dochodzą, a następnie na krótkim odcinku maszerują, zmiennicy. Po zmianie warta schodząca z posterunku idzie do wartowni w budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Czytaj więcej: Palmiarnia w Wałbrzychu

Kiedy ma miejsce uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza? Dzieje się to w każdą niedzielę w południe oraz podczas najważniejszych świąt narodowych czyli 3 maja w Święto Konstytucji 3 maja, 15 sierpnia w Dniu Wojska Polskiego i 11 listopada w Święto Niepodległości. Taka zmiana warty odbywa się z udziałem wojsk wszystkich rodzajów. Dodatkowo 3 maja i 11 listopada w uroczystościach biorą udział pododdziały policji i Straży Granicznej. Obecni są prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier i zaproszeni goście.

Grób Nieznanego Zołnierza w Warszawie dojazd

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie znajduje się na Placu Piłsudskiego, na skraju Ogrodu Saskiego

Czytaj więcej: Dąb Mieszko w Warszawie

Jeśli są kłopoty z dotarciem można wykorzystać Mapy Google. Jeden klik i jesteśmy na miejscu.Za Grobem Nieznanego Żołnierza rozciąga się zapraszająco Ogród Saski.


Jego najważniejszy sumbol to widoczna na zdjęciu fontanna w Ogrodzie Saskim. Konserwator zabytków kazał ją zamknąć, by ekspresowo zbadać, dlaczego woda zlewa się z misy tylko po jednej stronie. Badania specjalistycznymi urządzeniami wykazały, że nic fontannie nie grozi, nie przechyla się, ani nie łamie. Delikatny wietrzyk spycha lekko wodę na północno-wschodni skraj i każe jej się zlewać niezbyt elegancką girlandąWięcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!