02 lipca 2023

Spichlerz drewniany w Kole

Historia spichlerza w Kole pokazuje jak ulotne są całe gałęzie gospodarki. To relikt z czasów, gdy rzeką Wartą płynęły liczne tratwy, którymi spławiano drewno, ale płynęły i towary. Gdy rozwinęły się inne metody transportu, tratwy zniknęły z rzeki, a spichlerze i inne budynki przestały być potrzebne. Rozebrano je, ocalał tylko jeden. Ten spichlerz to unikat i perełka. Szkoda, że nie można go zwiedzać, żal, że w środku nie można obejrzeć ekspozycji o dawnych tratwach rzecznych.  

Historia drewnianego spichlerza w Kole

Spichlerz zbożowy w Kole (woj. wielkopolskie) to dawny nadrzeczny pruski magazyn zboża położony na brzegu Warty. Gromadził zboże spławiane do Prus. Budynek pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Muzeum Technik Ceramicznych w Kole podaje, że zbudowano go w pierwszej połowie XIX wieku. Ma dwie kondygnacje. Stoi na kolskiej wyspie. Owa "wyspa" to dzielnica Koła otoczona z dwóch stron przez wody Warty, która przed miastem rozgałęzia się na dwie odnogi. Prowadzą na nią dwa mosty - Kaliski i w ciągu ul. Nowowarszawskiej, czyli warszawski. Budynek jest ogrodzony i nie można do niego wejść. Płot jest zrobiony z drutu kolczastego starego typu, obsadzonego na zagiętych betonowych słupkach.

Czytaj więcej: Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Podobnych spichlerzy lub innych drewnianych budynków było w tym miejscu łącznie ponad dwadzieścia ale zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej zostały wyburzone, gdy była budowana fabryka Zremb. Powstała ona na miejscu dawnej Fabryki Maszyn i Narzędzi Rolniczych Michała Ostrowskiego. Zakład, który wytwarzał części zamienne do maszyn rolniczych, zmieniał swoją nazwę kilkakrotnie, ostatecznie upadł w 2008 roku, a wyburzono go w 2018 roku.
Spichlerz drewniany w Kole jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków pod numerem 342. Został objęty ochroną 22 września 1950 roku.

Unikat ocalały nad Wartą

Budynek spichrza w Kole był - jako się rzekło - elementem grupy pona dwudziestu innych obiektów drewnianych, stojących na lewym brzegu wschodniej odnogi rzeki Warty w Kole. Dlaczego powstały? Bo w XIV wieku Wartą spławiano łącznie ponad 1500 tratew z towarami. Część znich była przechowywana i przeładowywana w Kole, a następnie transportowana wybudowaną w 1823 roku drogą łączącą wielkopolskie miasto z Warszawą
To budynek o konstrukcji sumikowo-łątkowej, na kamiennej podmórówce wzmocnionej betonem. Dach jest dwuspadowy, łamany typu polskiego, kryty dziś papą. ALe z pewnością dawniej musiał to być na przykład gont. Obie kondygnacje mają niezależną konstrukcję. W środku są m.in. serie filarów drewnianych oraz zbiorniki o głębokości około półtora metra uryte pod podłogą. Do drzwi na poziomie drugiej kondygnacji prowadziły nieistniejące dziś schody. Obecnie budynek nie jest wykorzystywany do żadnych celów. Stoi zamknięty na głucho.

Czytaj więcej: Kościół pokoju w Świdnicy

Spichlerz w Kole to jeden z najstarszych zachowanych nieruchomych zabytków miasta Koła. Położony jest w pobliżu Mostu Warszawskiego, przy ulicy Żelaznej 5.
W latach 60. XX wieku spichlerz był jeszcze wykorzystywany przez Poznańskie Zakłady Zielarskie "Herbapol" jako punkt skupu ziół i jednoszcześnie ich magazyn. W ostatnich latach był m.in. miejscem koncertów podczas Koło Blues Festiwalu.
Obecnie obiekt jest zabezpieczony. Ale wandale powybijali w nim większość szyb o oszklonych okienkach. Działalność tę można zauważyć zwłaszcza od strony wału przeciwpowodziowego rzeki Warty.

Spichlerz w Kole. Jak dojechać?

Spichlerz w Kole - choć drewniany - znajduje się przy ul. Żelaznej 4. Budynek wznosi się na zapleczu zabudowy kolskiego rynku, stoi przy wale przeciwpowodziowym rzeki Warty. Blisko do niego z mostu warszawskiego przerzuconego nad Wartą.

Czytaj więcej: Dąb Mieszko w Warszawie

Spichlerz w Kole dojazd
ma dość łatwy. Jak dojechać do spichlerza w Kole? By dojechać do spichlerza w Kole, trzeba się dostać na rynek w Kole. Zjeżdżamy z autostrady A2 gdy zobaczymy znak A2 węzeł Koło, a następnie kierujemy się do miasta. Wkrótce dojeżdżamy do skrzyżowania z dawną drogą krajową nr 2, to obecnie obwodnica Koła. Przecinamy je, jadąc prosto, wkrótce wjeżdżamy na rondo. Skręcamy w prawo na most, mijamy klasztor i wkrótce po lewej mamy rynek w Kole. Tu możemy zaparkować, zaś na spichlerz natrafimy, idąc dalej wzdłuż ulicy. Zobaczymy go po lewej stronie.

Kłopoty z trafieniem? Można też kliknąć w Mapy Google.Zobacz więcej zdjęć spichlerza z Koła.


Takiej trylinki nie znajdzie się już chyba nigdzie w Polsce, bo przegrała z kostką bauma. 

Czytaj więcej: Kościół drewniany w Skrzydlnej

A tutaj trylinka miewa się świetnie.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!