Cmentarz żołnierzy sowieckich w Rabce-Zdroju wiele stracił w czasie remontu, który przeprowadzono w roku 2015. Dawniej był to klasyczny cmentarz żołnierz Armii Czerwonej. Wąskie alejki wzdłuż kwater, a na każdej z nich bodaj po sześć kamiennych pomników z czerwoną gwiazdą. Chodziło się tędy, między mogiłami, do kawiarni "Kasztany", której fasadę obecnie pokrywa kurz i pleśń. Pomniki te były niewielkie, zawierały po kilka nazwisk lub informację, że nazwiska żołnierza nie ustalono. Dziś są pomniki zbiorcze w każdej kwaterze. Tablice oślepiająco błyszczą odbijając światło. Cmentarz jakby opustoszał, stracił regularną formę, wyzbył się frontowej aury, zamienił się w katalog nazwisk. Leży tu około trzystu sowietów, skrytych pod płaczącą wierzbą.
Cmentarz Armii Czerwonej w Rabce
Sowiecki cmentarzyk po rosyjskim remoncie
Cmentarz żołnierzy radzieckich znajduje się w parku zdrojowym w Rabce-Zdrój opodal willi "Gwiazda", w której funkcjonowała prze lata kawiarnia "Kasztany". Nekropolia ma plan prostokąta, jest otoczona metalowym płotkiem z motywami pięcioramiennej gwiazdy w przęsłach. Prowadzą do niej trzy wejścia. Na murze ogrodzenia znajdują się napisy po polsku i rosyjsku: "Chwała bohaterom wielkiej rojny ojczyźnianej, chwała rosyjskiemu orężowi" oraz "Chwała czerwonej Armii oswobodzicielce Polski od jarzma niemiecko-faszystowskiego zaboru". W obecnych realiach historycznych te hasła są mocno nie na czasie. Na cmentarzu pochowani są żołnierze polegli w walkach na terenie Rabki-Zdrój i okolicznych miejscowości oraz zmarli w 1945 roku wskutek odniesionych ran. Niestety tablice na obecnych pomnikach są metalowe, odbijają światło, ciężko je sfotografować, nie są także łatwe do odczytania. Remont, który zakończył się w październiku 2015 roku zleciła ambasada rosyjska. Prace polegające na oczyszczeniu i pomalowaniu armat, wymianie podestu pod płytą pamiątkową, ułożeniu nowej nawierzchni z kostki betonowej oraz krawężników w alejkach i na szchodach wraz z czyszczeniem i porządkowaniem terenu trwały miesiąc.Czytaj więcej: Łazienki Królewskie w Warszawie
Od strony fontanny przy ul. Orkana stoją na postumencie dwie radzieckie 45-milimetrowe przeciwpancerne armaty wzór 1942 r. Niestety ich stan jest obecnie dość opłakany. Między innymi opony, na których stoją nie mają powietrza i są to tak zwane flaki, gdy tuż po remoncie w 2015 roku opony były napompowane. Na postumencie jest tablica pamiątkowa z napisem "Cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w czasie II wojny światowej". Na cmentarzu leży 167 żołnierzy zidentyfikowanych z imienia i nazwiska. Oraz 134 osoby niezidentyfikowane. Łącznie jest tam pochowanych 301 żołnierzy 4 Frontu Ukraińskiego. Wszystkich mogił zbiorowych jest dwanaście, po sześć z każdej strony przejścia na środku cmentarza. Na każdej mogile jest jedna tablica z nazwiskami. Pomiędzy nimi są mniejsze alejki. W latach 80. ubiegłego stulecia przy armatach znajdowały się znicze na postumentach z kamienia oraz maszty. Wtedy także funkcjonował inny układ, w którym na mogiłach zbiorowych było po kilka mniejszych pomników z tabliczkami z nazwiskami napisanymi czarną czcionką na białym tle oraz z czerwonymi pięcioramiennymi gwiazdami. Armaty nie miały w tamtym czasie opon, bo zostały skradzione, bądź w ogóle od początku ich nie było.
Co zwiedzać w Rabce-Zdrój?
W Rabce-Zdrój można znaleźć sporo ciekawych obiektów do zwiedzania. Jednym z najbardziej spektakularnych jestMuzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, które mieści się w drewnianym modrzewiowym kościele, wzniesionym w latach 1600–1606. Warto zwiedzićstary cmentarz przy ul. Orkana. Ciekawy jest teżkościół św. Teresy, który powstał po rozbudowiekapliczki zdrojowejz 1928 r.W Rabce-ZdrójdziałaPaństwowy Teatr Lalek "Rabcio", to frajda dla dzieci.Czytaj więcej: Kościół drewniany w Stalowej Woli
Na turystów czekają także: Muzeum Orderu Uśmiechu,Muzeum Orderów i Osobliwości,Muzeum Górali i Zbójników - Muzeum Gorczańskie Jana Fudali. Ciekawy jest także kościół Marii Magdaleny z początku XX wieku. Warto wybrać się w góry do Schroniska PTTK na Maciejowej. Tajemnicze są tunele nad Poniczanką. A Park Zdrojowy w Rabce-Zdroju koniecznie trzeba przejść wzdłuż i wszerz. Rabka-Zdrój zwiedzanie oferuje więc intensywne. Niedaleko Rabki wart odwiedzenia jest także nieduży drewnianykościółek na Piątkowej, który znajduje się przy zakopiance w stronę Nowego Targu i Zakopanego.
Brama w Gorce i inne góry
Dojazd do radzieckiego cmentarza w Rabce
Zdjęcia z cmentarza żołnierzy radzieckich w Rabce-Zdroju (stan na lipiec 2023 r.).
Dawne nagrobki w południowo-zachodniej części cmentarza w Rabce. Zdjęcie z Archiwum Urzędu Miasta w Rabce |
Znasz? Skomentuj!