17 listopada 2019

Kościół w Przedczu, Co tu robił kardynał Wyszyński?

Kościół Przedecz ma monumentalny. Kościół w Przedczu pod wezwaniem św. Rodziny przypomina katedrę. Rzadko widzi się coś tak spektakularnego w tak małej miejscowości. Coś jak Kraków, ale - prawie - w szczerym polu.


Parafia w Przedczu (woj. wielkopolskie) musiała tu istnieć już w XIV wieku. Stopniowo powstał tam kościół ceglany, który jednak spłonął w 1900 roku. To, co widać dziś, jest względnie nowe, ale jakie piękne.

Kościół w Przedczu, jak katedra

Po pożarze proboszcz przekonał parafię w Przedczu do budowy nowej świątyni. W ciągu kilku lat powstała budowla "wzorowana na kościele Św. Anny w Wilnie, w stylu neogotyckim, z bogato zdobionym wnętrzem". Nawa główna ma 17 metrów wysokości. Ołtarz główny w Przedczu z rzeźbą św. Joachima i św. Anny wykonany jest z drewna.

Czytaj więcej: Murale Warszawy

"W polu środkowym znajduje się obraz Świętej Rodziny. W kościele w Przedczu są cztery boczne ołtarze, wykonane z drewna, bogato zdobione. Wspaniale prezentuje się również zabytkowa, drewniana ambona z rzeźbami czterech ewangelistów" - napisała gmina Przedecz na swojej stronie.
Obok kościoła w Przedczu stoi dzwonnica z 1834 roku, a w niej wisi dzwon z 1918 roku, który zakupiono, gdy poprzedni zarekwirowali na armaty Niemcy.

Wikary Stefan Wyszyński

Co ciekawe parafia w Przedczu była pierwszą, w której posługę sprawował późniejszy prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.
Prymas tysiąclecia spędził tutaj kilka lat jako wikariusz. Fakt ten upamiętnia statua późniejszego prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego umieszczona na trawniku obok świątyni od strony plebanii. Widać ją z ulicy. 


Prymas Polski Stefan Wyszyński jest tu w pozycji takiej niemalże jak zwykle bywa na pomnikach Karol Wojtyła, późniejszy papież Polak Jan Paweł II. I tak też się z początku i nam zdawało. To jednak mylne wrażenie, wystarczy podejść bliżej, a potem przeczytać napis przypominający prymasa tysiąclecia.Teren, który otacza kościół, został od strony fosy sąsiadującego zamku wypiętrzony na solidnym murze. Jest w nim epitafium zmarłego przed laty księdza Juliana Arleta, wikariusza.

Izba Regionalna w Przedczu

Nieopodal kościoła i zamku w Przedczu znajduje się Izba Regionalna w Przedczu, która została założona w 1969 roku z okazji Dnia Rzemiosła. W Przedczu święto to obchodzono 20 lat wcześniej niż w całym kraju - pisała "Gazeta Poznańska" w swoim cyklu "Lato na gorąco". 
Sporo miejsca poświęca ona prymasowi Polski. Kardynał Stefan Wyszyński pełnił za młodu we wsi posługę. "Ksiądz Wyszyński był wikariuszem w Przedczu w 1930 i 31 roku" - wspominają mieszkańcy. 


"Któregoś dnia, kiedy był na cmentarzu, zapaliły się pobliskie budynki. Wyszyński, tak jak stał, rzucił się ratować uwięzione zwierzęta. Ale pies, który pilnował obejścia nie chciał go wpuścić i poszarpał mu sutannę" - mówił gazecie mieszkaniec Przedcza Jan Stelmasiak.
Na pamiątkę goście Izby Regionalnej w Przedczu otrzymywali liść dębu. "Za okupacji przedczanie dawali swoim bliskim dębowy listek z życzeniami »męstwa i odwagi«" - mówił gazecie Stelmasiak. Według niego dziś życzy się "szczęścia i radości". Listki te pochodziły zazwyczaj z 300-letniego dębu "Starosta" rosnącego przy rynku.

Szokujący kącik w murze

Inną ciekawostką jest frapująca publiczna toaleta dla parafian w stylu całkowicie egzotycznym dla dzisiejszych pokoleń.
W umocnieniu, które oddziela kościół od fosy i zamku w Przedczu znajduje się niewielka wnęka ze schodkami, która swoją tajemniczą obietnicą natychmiast przyciąga ciekawość turysty. Po zejściu po stopniach, ukazuje się staroświecki wychodek z betonu, w którym część damska to prozaiczna dziura w podłodze, męska zaś wzbogacona jest w uformowany na ścianie betonowy urynał.

Czytaj więcej: Obora Holedna w Brnie

Widok jest szokujący w szczególności dla młodzieży wychowanej na ekskluzywnej porcelanie łazienkowej. Te wszystkie geometryczne umywalki i grające sedesy, dbające o temperaturę czcigodnych siedzeń, nie uodparniają w żadnym stopniu na tak potworne przeżycie. Uwaga, lada chwila jakiś sanepid każe to wysadzić w powietrze więc warto się spieszyć!
Wehikuł czasu przenosi tutaj prościuteńko w lata 60. ubiegłego stulecia!
Trzeba być jednak taktownym i rozsądnym: bywa bowiem, że dziwne rzeczy cieszą turystę, co wprawić może gospodarzy w zakłopotanie. Oby tak nie było!


Msze święte w kościele w Przedczu

Z historią kościoła przedeckiego można się zapoznać na stronie urzędu miasta albo w Wikipedii. Dokładny opis kościoła w Przedczu można też znaleźć na stronie internetowej parafii św. Rodziny.


Porządek nabożeństw w kościele świętej Rodziny w Przedczu. W niedziele i święta nabożeństwa odbywają się w godzinach: 8:00, 9:30, 11:30, 17:00. Z kolei w dni powszednie msze święte w Przedczu odbywają się zawsze o godzinie 7:00. Po południu odprawiane są o godz. 17:00, gdy obowiązuje czas zimowy. Gdy jest czas letni nabożeństwa popołudniowe w Przedczu odprawiane są o godz. 18:00.

Jak dojechać do Przedcza ?

Jak dojechać do Przedcza? Dojazd do Przedcza jest prosty: wystarczy skręcić tak jak mówi nasz travel guide: w Kłodawie (woj. wielkopolskie) odbić na północ z drogi krajowej nr 92 (czyli ze starej "dwójki") i jechać około 10 kilometrów do miasteczka Przedecz.

Czytaj więcej: azyl dla niedźwiedzi w Chorwacji czyli Kuterevo

Trasa Kłodawa - Przedecz zajmie samochodem w najlepszym razie około kwadransa. W razie problemów można kliknąć w Google Maps.

Msze święte w Przedczu

Msze święte parafia Przedecz ma w Niedziele i Święta: 8:00, 9:30, 11:30, 17:00. W dni powszednie msze św. w kościele w Przedczu są o godz. 7:00 i 18:00 (gdy jest czas letni). 


Gdy jest czas zimowy nabożeństwa kościół Przedecz odprawia o 7:00 i 17:00.

Muzeum Regionalne i zamek w Przedczu

Niedaleko kościoła, przy ulicy Zamkowej, przylegającej do terenu parafialnego, można odwiedzić niewielkie Muzeum Regionalne w Przedczu. Niestety nie byliśmy w nim, bo akurat było zamknięte. Zwykle jest czynne od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00, a w soboty od 13:00 do 17:00. Opiekunem Muzeum Regionalnego w Przedczu jest Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Przedczu.

Tuż obok znajduje się zamek w Przedczu, który mniej obecnie przypomina warownię, a bardziej kościół z wieżą obronną. Zamku prawie zupełnie nie widać z ulicy, bo przesłaniają go rozłożyste drzewa. Warownię zbudował na niewielkim pagórku nie byle kto, bo sam Kazimierz Wielki w XIV wieku. Sprawdza się tu powiedzenie, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, bo wcześniej w tym miejsu był gród ziemno-drewniany.
Więcej o zamku w Przedczu zawiera wpis: wycieczka do zamku w Przedczu.

W dniu wyborów, a wtedy właśnie tam byliśmy, Muzeum Regionalne nie było czynne.


Widok na Kościół pw. św. Rodziny w Przedczu w usłudze Google Street View:Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia
 znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!