01 lipca 2021

Jaka pogoda jest w Chorwacji? Prognoza długoterminowa dla Chorwacji

Pogoda w Chorwacji zwykle nie zawodzi. Niemal na pewno gwarantuje słoneczny urlop w Chorwacji. Na wybrzeżu Adriatyku w miesiącach letnich lipcu i sierpniu zazwyczaj gwarantowany jest upał, doskonale gorące dni, dużo pełnego niemal pustynnego słońca i fantastycznie ciepła woda. Ciepło jest także poza sezonem. 


Przyjemnie zaczyna się już w maju - średnia temperatura w ciągu dnia dla całego kraju to 23 °C, w czerwcu rośnie o trzy stopnie. Latem średnia to 30 stopni. Trzeba jednak pamiętać, że w pełnym słońcu na termometrach słupek rtęci potrafi przeskoczyć 50 °C. W godzinach południowych konieczna jest sjesta i ukrycie się w cieniu. Wakacje w Chorwacji mogą się okazać wymagające jeśli chodzi o temperatury, ale wszystko jest dla ludzi!

Klimat strefy śródziemnomorskiej

W Chorwacji najlepszy klimat, którego poszukują turyści z Polski, panuje na wybrzeżu oraz wyspach. Jest to strefa śródziemnomorska. Lato jest w tych okolicach upalne, jest sucho i gorąco, a lipiec i sierpień to szczyt sezonu, w którym turystów jest najwięcej. 


Średnie temperatury w ciągu dnia w Chorwacji wynoszą zwykle:

  • maj - 23 °C
  • czerwiec - 26°C
  • lipiec - 30°C
  • sierpień - 30°C
  • wrzesień - 24°C
  • październik - 20°C

Ciepły przełom lipca i sierpnia

Na przełomie lipca i sierpnia, gdy upały są największe, a woda morska nagrzewa się powyżej 20°C, jest też najwięcej gości - na najbardziej atrakcyjnych i uczęszczanych plażach jest najtłoczniej. Można jednak ruszyć się w mniej uczęszczane okolice i znaleźć ustronną plażę, na której nie ma prawie nikogo. Trzeba tylko poszukać. Również ceny, które na początku sezonu są umiarkowane, w jego środku szybują do góry.

Czytaj więcej: Kuterevo. Azyl dla dzikich niedźwiedzi

Dobry wybór dla turysty z Polski, który szuka spokojnego wypoczynku, to równie ciepłe, ale znacznie bardziej spokojne miesiące: maj i czerwiec oraz wrzesień. Pogoda odpowiednio: już i nadal jest wtedy bardzo dobra, upały jeszcze nie nadeszły bądź powoli odpuszczają,  ale na plażach jest luźniej, a ceny - w tym apartamentów - są niższe niż w szczycie sezonu. Minus: wiele letnich punktów popularnych wśród gości w środku sezonu, poza nim jest zamkniętych.

Prognozy pogody dla chorwackich miast:

Jaka pogoda w Zagrzebiu?


Jaka pogoda w Puli?


Jaka pogoda w Rijece?


Jaka pogoda w Zadarze?


Jaka pogoda w Sibeniku?


Jaka pogoda w Splicie?


Jaka pogoda w Makarskiej?


Jaka pogoda w Dubrowniku?

Wakacje w Chorwacji, urlop w Chorwacji

Chorwacja to kraj położony w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Adriatyckim. Państwa sąsiedzkie to: SłoweniaWęgrySerbiaCzarnogóra oraz Bośnia i HercegowinaStolicą Chorwacji jest Zagrzeb, a językiem urzędowym jest chorwacki.
Chorwacja jest popularnym celem turystycznym ze względu na piękne plaże, krystalicznie czystą wodę w Morzu Adriatyckim, malownicze krajobrazy i bogatą kulturę. 


W Chorwacji znajduje się wiele historycznych miast, w tym: DubrownikSplitRovinj i Zadar, a także liczne parki narodowe, takie jak Park Narodowy Jezior PlitwickichPark Narodowy Krka i Park Narodowy Brijuni.
Chorwacja jest także znana z piłki nożnej, a jej narodowa reprezentacja piłkarska osiągała sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając m.in. wicemistrzostwo świata w 2018 roku.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!