03 maja 2020

Las w Legionowie

Las Legionowski kusi. Może to nie jakaś nieprzebyta puszcza, ani wielka knieja, ale może to i lepiej. Lubimy sobie wyskoczyć do znajomych w Legionowie i odwiedzić tutejszy las, który w części jest nawet rezerwatem.


Takie lasy na Mazowszu są dość gęsto rozrzucone w niedalekiej odległości od stolicy. Warto z nich skorzystać, bo są rezerwuarem tlenu i zapewniają tak potrzebny relaks i odpoczynek od codziennych problemów i trosk. Wszak to przyroda i do tego tak blisko!

Sosnowy Las Legionowski

Przyjemny bór sosnowy rozciąga sję na przestrzeni kilku kilometrów, leżąc wzdłuż linii kolejowej z Legionowa do Choszczówki. Po wschodniej stronie torów lasu jest nawet dwa ray więcej niż po zachodniej.
Teren przecinają leśne drogi gospodarzcze, niektóre wygodne i szerokie. Są także nieco węższe ścieżki, a szwendać się można cały dzień.
W lesie wyznaczonych jest kilka szlaków turystycznych, których warto poszukać na mapie. Oznakowane są także trasy rowerowe i tematyczny "turystyczny szlak patriotyczny Polski Walcząccej" związany z drugą wojną światową. Idąc za tymi ostatnimi znakami można na przykład natknąć się na leśne mogiły okupacyjne z krzyżami metalowymi stylizowanymi na brzozowe.
W większości bezimienne.

Leśny szlak turystyczny

Przebieg szlaku można sprawdzić w internecie, można nawet urządzić specjalną wycieczkę, aby odwiedzić wszystkie punkty historyczne (uwaga - jedna może nie wystarczyć). Na terenie Legionowa jest 31 km szlaku i 28 miejsc pamięci.

Czytaj więcej: zwiedzanie Powązek Wojskowych

W okolicy są jeszcze dwa inne odcinki, w sumie to 140 km i 78 miejsc pamięci.
Las przecinają także okopy z pierwszej wojny światowej.
Warto zatrzymać się przy tablicach informacyjno-edukacyjnych, gdzie znajdziemy ciekawe informacje o faunie i florze tych terenów.

Leśne jeziorko z kaczkami

Ciekawe jest podwójne jeziorko przedzielone niewybitną groblą, która - gdy jest więcej wody - robi się grząska. Bytują tu dzikie kaczki, czyli krzyżówki, a do wodopoju przychodzi dzika zwierzyna.
Są dziki, sarny, lisy, zające i trochę ptactwa. Stawik ostatnio bardzo się wypłycił, a niecka zarasta trzciną. Dookoła jest bagno.

Czytaj więcej: Powstańcza Matka Boska


W XIX wieku nad wodą była urządzona gajówka Bukowiec, która do naszych czasów nie dotrwała. Niemcy zniszczyli ją podczas wojny, gdy likwidowali zgrupowanie partyzanckie po ewakuacji oddziałów z miasta. Dookoła rozciąga się za to rezerwat "Bukowiec Jabłonowski".

Trasy rowerowe w borze

Las Legionowski to dobre miejsce na rower. Zimą - jeśli jest więcej śniegu - można powędrować na biegówkach. Tego jeszcze nie robiliśmy, bo zimy ostatnimi laty raczej słabe i ciężko było nam utrafić.

Czytaj więcej: szalony zamek Besiekiery

Ale nawet lekko przyprószony i zmrożony ten kompleks może zrobić wielkie wrażenie.
Las Legionowski cieszy się dużym powodzeniem spacerowiczów. Spędza się tu przyjemne słoneczne godziny na długich leśnych spacerach po piaszczystych duktach.

Las Legionowski - dojazd

Aby odwiedzić Las Legionowski najlepiej dojechać do Legionowa i zostawić auto przy jednym z kilku wjazdów np. od ul. Kwiatowej. Można też dotrzeć z Warszawy pociągiem podmiejskim i po kwadransie spaceru zagłębić się w ostępy.

Można tak zawędrować do Choszczówki lub Białołęki i już stamtąd wracać do stolicy.
Do lasu można się dostać m.in. ulicą Wiejską jadąc obok budynku, w którym mieści się Nadleśnictwo Jabłonna. Właściwą drogę może pokazać nawigacja Google, wystarczy kliknąć w mapę poniżej i dodać punkt początkowy podróży. Zobacz Mapy Google i lokalizację Las Legionowski:


 
 W lesie nie brakuje urokliwych miejsc.
A to fotowrażenia z jednej z wycieczek:


Można tu spotkać ciekawe zwierzęta, na przykład jaszczurki zwinki.A tutaj leśna czaszka:Październik 2022 r.


Zdjęcia z maja 2023 r. 
W Mapach Google można znaleźć kilka podpowiedzi ciekawych miejsc do odwiedzenia na tym terenie.Rozpocznij dyskusję

Prześlij komentarz