11 maja 2020

Matka boska kampinoska z Opalenia. Skąd się wzięła?

Matki boskie to moja słabość. Gdy widzę figurę Maryi, od razu myślę z rozrzewnieniem o ludziach, którzy ją ustawili. O lęku, niepokoju o przyszłość, który towarzyszy ludzkości od jej zarania i o wierze, mogącej tę nieustającą nigdy obawę załagodzić.


Ta wiara jest zresztą uniwersalna, owo uspokojenie obaw poprzez żarliwy kult i zawierzenie losów uświęconemu pośrednictwu można obserwować na całym świecie.

Matka boska opaleńska

Jest więc sobie Puszcza Kampinoska, a w niej Uroczysko Opaleń (woj. mazowieckie), lubiany, miejski las, niemal park, przedeptany licznymi ścieżkami przez piechurów, wyjeżdżony przez rowerzystów, spragnionych zapachu przyrody. A przy jednej z takich ścieżek w pobliżu Laskowej Góry stoi opiekuńczo Matka Boska. Ktoś o nią dba, by turysta, mieszczuch mógł przysiąść na ławeczce w zadumie i poczuć się bezpiecznie, jeśli tylko tego chce.

Czytaj więcej: Muzeum Osteologiczne SGGW w Warszawie

Obok fatimskiej figury tak dobrze znanej z polskiego krajobrazu stoi zadaszony wieszak na różańce. Zostaw różaniec dla bliźniego spragnionego modlitwy. Jeżeli to ty jej łakniesz - weź sobie jeden. Po chwili odpoczynku opuszczamy to pięknie uporządkowane miejsce.

Kampinoski Park Narodowy historia

Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1958 roku. Wiele osób pisze o nim "Kampinowski Park Narodowy", ale to błąd, bo tam nie ma "w". Kampinoski Park Narodowy leży na zachód od Warszawy w województwie mazowieckim, zajmuje powierzchnię 385,4433 km², a jego otulina to 377,56 km². Ścisła ochrona w rezerwatach jest prowadzona na 4636 hektarach. Kampinoski Park Narodowy odwiedza milion ludzi rocznie. Siedziba Kampinoskiego Parku Narodowego mieści się w urokliwym Izabelinie. Pierwsze rezerwaty przyrody na tym terenie utworzono w latach 30. ubiegłego wieku. Były to obszary ścisłej ochrony: GranicaSieraków i Zamczysko. Zabiegali o to przyrodnicy Roman i Jadwiga Kobendza. Chcieli chronić pozostałości legendarnej Puszczy Mazowieckiej w pradolinie Wisły przed wyrębem pod śródleśne polany i zabudowę. Okazało się, że byli wizjonerami, bo dziś każdy chciałby się w tym wielkim lesie budować.


Kampinoski Park Narodowy to ogromne przyrodnicze zaplecze czystego powietrza, żywej, dzikiej przyrody zapewniające regenerację mieszkańcom aglomeracji Warszawskiej. Wystarczy wyjechać trochę na przedmieścia stolicy i już jest się Puszczy Kampinoskiej, a za mały kawałek w Kampinoskim Parku Narodowym. Można tu obejrzeć przede wszystkim porośnięte borem sosnowym wydmy, których ogrom budzi respekt przed siłą naturalnych zjawisk. Są tu także rozległe obszary bagienne, na których można spotkać łosieŁoś jest symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. Inne ważne zwierzę Puszczy Kampinoskiej to bóbr. Kolejny, tym razem bardzo rzadki mieszkaniec Kampinoskiego Parku Narodowego, to ryś. Można tu także spotkać m.in. liczne rzadkie motyle (motylowe łąki), zamieszkujące siedliska łąkowe. Podczas spacerów po Puszczy Kampinoskiej zobaczymy lasy bagienne - olsowe i łęgowe, bory sosnowe, lasy dębowe.

Kampinoski Park Narodowy - atrakcje

Kampinoski Park Narodowy atrakcje ma liczne. Jedną z nich jest skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy w tym kampinoska Kaplica Leśników w Granicy.  Drugą - ośrodek edukacyjny Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy, przy którym funkcjonuje świetne muezum przyrodnicze z wieloma eksponatami. W Julinku, tam gdzie wcześniej znajdowała się szkoła cyrkowa, natrafimy na park rozrywki w Julinku, gdzie najlepiej poczują się najmłodsi. Warto zwiedzić cmentarz w Palmirach. To miejsce, gdzie leżą pomordowani przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. W ogóle Puszcza Kampinoska roi się od miejsc historycznych, gdzie rozegrały się bitwy i potyczki, czy to powstań z 1794 i 1863 roku, czy to wojny obronnej 1939 roku, czy walk związanych z Powstaniem Warszawskim 1944 roku (uroczysko Pogórze Leśne). Warto zajerzeć do uroczyska Opaleń, gdzie znajdziemy Matkę Boską oraz jezioro Opaleń. Hitem jest Atomowa Kwatera Dowodzenia z czasów Układu Warszawskiego i zimnej wojny. Warto obejrzeć Górę Ojca!


Przez Kampinoski Park Narodowy prowadzi wiele pieszych szlaków turystycznych. Ich siatką można tak naprawdę schodzić całą Puszczę Kampinoską wszerz i wzdłuż. Łączna ich długość to 360 kilometrów! Inną atrakcją jest Kampinoski Szlak Rowerowy, który ma długość 114,5 kilometra. Latem przez skraj parku kursuje z Sochaczewa do Wilczy Tułowskich zabytkowa Sochaczewska Kolej Muzealna. Warto się nią przejechać, taka podróż wąskotorówką jest bardzo urozmaicona, jest też czas na wycieczkę do lasu. Puszcza Kampinoska jest tak wyjątkowa, że od 2000 roku cały Kampinoski Park Narodowy wraz z jego otuliną jest umieszczony na liście skarbów UNESCO jako Rezerwat Biosfery "Puszcza Kampinoska".

Czy to miejsce cudu, czy nieszczęścia?

Z jakiego powodu stoi tu akurat w tym miejscu Puszczy Kampinoskiej ta figura? Nie wiadomo. Czy wiąże się z tym faktem jakaś opowieść? Czy ktoś tutaj zbłądził i cudem go odratowano? A może wydarzył się tutaj jakiś cud? Brak takich danych.
Jak trafić do Matki Boskiej z Opalenia? Trzeba się kierować na "figurkę Maryi". Kapliczka jest oznaczona w Google Maps i nawigacja na pewno doprowadzi w to miejsce bez problemu. Idziemy z parkingu leśnego przy ul. Rękopis w Warszawie. To niedaleko cmentarza północnego na Bielanach. Później kierujemy się nieco w lewo, po niedługim spacerze zobaczymy figurę Maryi, wyłaniającą się zza drzew.
Kilka zdjęć ze stycznia 2024 r.


Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!