12 września 2024

Pomnik Syreny nad Wisłą. Co to za Krystyna?

Charakterystyczny pomnik Syreny nad Wisłą w Warszawie to jeden z najbardziej znanych symboli stolicy i jedna z wielu warszawskich Syrenek. Spiżowa Syrena wznosi nad głową miecz, spoglądając przed siebie, jakby pełniła straż, by obronić Warszawę, gdy nadejdzie właściwa chwila. Odkąd Wisłostradę wkopaną w tunel zakrył skwer utworzony na betonowym stropie, miejsce to nabrało spokojnego i spacerowego charakteru. Łatwo stąd zejść na bulwary wiślane i udać się na długi spacer wzdłuż koryta królowej polskich rzek.

Syrena pilnuje królowej polskich rzek

Nad Wisłą obok mostu Świętokrzyskiego przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie cieszy oko inna Syrenka. Nieopodal jest most Świętokrzyski, Centrum Nauki Kopernik i stacja drugiej linii metra o tej samej nazwie. Autorką modernistycznej rzeźby jest Ludwika Kraskowska-NitschowaPomnik syrenki nad Wisłą odsłonięto z inicjatywy prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego w kwietniu 1939 roku, w przeddzień drugiej wojny światowej. Inaugurował go sam prezydent Stefan Starzyński, który szermował wówczas hasłem "Frontem do Wisły". Syrena z włosami zebranymi w kok patrzy na północ, dzierży w lewej ręce lekko wypukłą tarczę z orłem w koronie, na której jest napis "Warszawa". W uniesionej prawej ręce tkwi miecz. Pozowała 23-letnia studentka i poetka Krystyna Krahelska, która później, biorąc udział w Powstaniu Warszawskim, zasłynęła pieśnią "Hej chłopcy, bagnet na broń".

Czytaj więcej: Kościół drewniany w Skrzydlnej

Łatwo do niej trafić, bo stoi na skraju bulwarów wiślanych niedaleko Centrum Nauki KopernikRzeźba Syrenki warszawskiej ma 3,1 metra wysokości, a odlano ją w 1938 r. w pracowni odlewniczej braci Łopieńskich przy ul. Hożej w Warszawie. Monument sfinansowało miasto Warszawa. Pomnik Syrenki nie ucierpiał w czasie okupacji. Cokół został uniesiony i znajduje się w basenie z 1966 r., w którym latem szemrze miło fontanna. Przed pomnikiem Syrenki nad Wisłą znajduje się tablica informująca o nadaniu Warszawie przez naczelnego wodza generała Sikorskiego w Paryżu orderu Virtuti Militari  i jej mieszkańcom za bohaterstwo w czasie wojny.

Syrena miała stać w nurcie Wisły

Początkowo zakładano, że nowa warszawska Syrena będzie wysoką na 20 metrów konstrukcją w formie postaci z zielonego szkła, ustawionej na filarze wynurzającym się z nurtu Wisły. Ten projekt był niezwykle nowatorski i odważny, jak na tamte czasy. Jednak ze względu na ogromne koszty realizacji tak futurystycznego pomnika zrezygnowano z tego pomysłu. Zamiast tego zdecydowano o ustawieniu bardziej tradycyjnego pomnika na brzegu po stronie Powiśla.


Nad rzeźbą jej autorka Ludwika Nietschowa pracowała w hali na terenie warszawskich filtrów przy ul. Koszykowej przez kilka miesięcy, najprawdopodobniej od jesieni 1936 do początku 1937 roku. Model figury został zaprezentowany w maju 1937 r. podczas I Ogólnopolskiego Salonu Rzeźby w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie. Rzeźba o wysokości 2,75 m była odlewana w częściach, które po wygładzeniu i dopasowaniu skręcono śrubami, a następnie figura Syreny została spatynowana. Dzieło stanęło na cokole z trzech bloków piaskowca umieszczonych w basenie autorstwa Stanisława Pomiana-Połujana.

Załatali jej przestrzeliny

W czasie niemieckiej okupacji pomnik Syreny nad Wisłą nie został rozebrany. Niemcy nie zakwalifikowali go do demontażu. Figura nie została także zniszczona w czasie Powstania Warszawskiego. Najprawdopodobniej peryferyjne położenie sprawiło, iż rzeźba nie ucierpiała w sposób znaczny


Nie znaczy to jednak, że uszkodzeń nie było. W 1949 r. pracownia braci Łopieńskich, która odlewała pomnik załatała 35 przestrzelin Syreny bez jej zdejmowania z cokołu. Syrena z Powiśla ucierpiała więc znacznie mniej, niż jej imienniczka ze Starego Miasta, która w czasie drugiej wojny światowej również znajdowała się na Powiślu.

Niedokończona koncepcja z mewami

Projekt całego założenia pomnika Syreny pozostał jednak niedokończony. Przy krawędzi basenu miały się znaleźć m.in. rzeźby zrywających się do lotu mew. Jednak ich modele i odlewy przepadły w czasie wojny. Na bulwarze nad Wisłą, poniżej pomnika miał powstać taras widokowy, by można było podziwiać Syrenę od strony rzeki. Jednak i to się nie udało. W 1966 roku przeprowadzono za to remont pomnika, to wtedy uruchomiono fontannę z basenem.


Dopiero dziś dookoła pomnika Syreny znajduje się zaaranżowana przestrzeń przeznaczona do wypoczynku. Są ławki i kwiaty. Warto wiedzieć, że mniejsza kopia Syreny z Powiśla eksponowana jest w Muzeum Powstania Warszawskiego, na wystawie na antresoli, dokumentującej przebieg walk w sierpniu 1944 roku, w części, w której upamiętniona została Krystyna Krahelska.

Jak dojechać do Syreny nad Wisłą w Warszawie?

Jak dojechać do pomnika Syrenki nad Wisłą w Warszawie? Dojazd do pomnika Syreny nad Wisłą w Warszawie nie powinien sprawić wielkich problemów. Samochodem dojeżdżamy na Powiśle w okolice Mostu Świętokrzyskiego. Tam szukamy miiejsca do zaparkowania w okolicach Centrum Nauki Kopernik lub w drugą stronę wzdłuż ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie.


Na miejsce można dotrzeć komunikacją publiczną. Najwygodniej linią metra M2, z której wychodzimy na stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Pod sam pomnik na Most Świętokrzyski dojeżdża autobus linii 162. W pobliżu na ulicach Tamka i Zajęczej zatrzymują się autobusy linii 100, 118, 127, a na Dobrej - 106
Jeśli trudno znaleźć drogę, można kliknąć w Mapy Google.



Zobacz więcej zdjęć Syreny znad Wisły.






Stacja metra M2 "Centrum Nauki Kopernik".



W 2006 roku tuż obok pomnika Syreny została odsłonięta tablica poświęcona nadaniu Warszawie w 1939 r. Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.



Krystyna Krahelska, poetka, uczestniczka Powstania Warszawskiego pozowała do pomnika Syreny znad Wisły. Jej inną podobiznę można oglądać na przystanku autobusowym GUS w galerii przy Trasie Łazienkowskiej.



Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!