23 lipca 2023

Pałac zespołu "Mazowsze" w Karolinie

Karolin to muzyczna legenda. Kto nie słyszał o zespole "Mazowsze", kto nie zetknął się z tym tanecznym i muzycznym fenomenem, który bił niegdyś na świecie rekordy popularności i wciąż cieszy się atencją? Pałac Karolin jest tym miejscem, w którym w znoju i pocie narodziła się jego legenda. Pałac Karolin postanowiliśmy odwiedzić, gdy szukaliśmy miejsca na niedzielny spacer. Park, choć niewielki, to dziki. Zimą pusty, monochromatyczny, malarski. Wiosną i latem zielony, rozśpiewany, bo nie brakuje tu ptactwa. Jesienią zmienia się w paletę szalonego pejzażysty pełną pastelowych barw rozlanych z pozoru byle jak byle gdzie. Pośród drzew poutykane odnowione budynki, z uchylonych okien sączy się koncertowa muzyka.

Pałac czy nie pałac? Paradoks Karolina

Siedziba zespołu "Mazowsze" jest nazywana "pałacem". Mówi się o niej "pałac Karolin". Jest w tym ziarno prawdy, bo gmach rzeczywiście przypomina architekturę pałacową. Jednak obiekt w centrum karolińskiego parku nie był siedzibą znamienitych rodów. Na początku XX wieku Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi podjęło decyzję o budowie sanatorium "dla niezamożnych i nerwowo chorych". Budowie służyć miał grunt przekazany przez Feliksa Bobrowskiego. Przy wsparciu Karoliny Bobrowskiej, wdowy po darczyńcy, od której imienia całe założenie wzięło nazwę, budowa rozpoczęła się w 1909 roku. Projekt obiektu wyszedł spod ręki architekta Czesława Domaniewskiego. Całość została ukończona w 1911 roku.

Czytaj więcej: Dąb Mieszko w Warszawie

Po pierwszej wojnie światowej okazało się, że brak jest funduszy na prowadzenie sanatorium. Obiekt przejął Rosyjski Czerwony Krzyż, następnie był tam niemiecki szpital wojskowy, zaś w 1923 roku "pałac" Karolin przejęło na pięć jako dzierżawę Towarzystwo Dobroczynności, które umieściło tam 120 sierot. W 1923 roku wznowiono działalność sanatoryjną, gdy zakończył się remont podupadłego obiektu. Obok leczenia przyjmowano także wczasowiczów. Dość szybko Karolin zyskał renomę ekskluzywnego ośrodka wypoczynkowo-leczniczego, który zaczął gościć m.in. artystów i literatów. Przed wybuchem drugiej wojny światowej bywała tam z przyjaciółmi Mira Zimińska - aktorka, gwiazda filmu i kabaretu. Okupację "pałac" przetrwał w opłakanym stanie.

Powojenna historia Karolina

Po drugiej wojnie światowej, gdy w 1947 roku zostało rozwiązane Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi, w Karolinie miał powstać szpital lub sanatorium dla państwowych oficjeli. Gdy jednak zrodził się pomysł założenia zespołu ludowego, którego utworzeniem mieli się zająć Mira Zimińska i Tadeusz Sygietyński, podsunięta została jego lokalizacja w Karolinie. Obiekt został przekazany Państwemu Zespołowi Ludowemu Pieśni i Tańca "Mazowsze" w 1949 roku, kiedy to rozpoczął oficjalnie działalność. Jeszcze z końcem 1948 roku zaczęli się tam gromadzić pierwsi adepci szkoły, bo tak też trzeba nazwać tę inicjatywę. W Karolinie rozpoczęły się pierwsze zajęcia taneczne, choreograficzne oraz występy grupy.

Czytaj więcej: Pomnik Jana Zachwatowicza w Warszawie

W pierwszych latach działalności w głównym budynku mieściły się sale do ćwiczeń i sypialnie. "Pałac" był domem i jednocześnie szkołą. "Odbywały się zajęcia z tańców ludowych, teorii muzyki, lekcje śpiewu i gry na instrumentach oraz nauka przedmiotów ogólnokształcących. W budynku zorganizowano także świetlicę, w której prowadzono zajęcia między innymi z haftu i wycinanki. W suterenie była kuchnia ze stołówką, magazyny i kotłownia" - napisano na stronie Karolina.
Pierwsze pamiątki z działalności, w tym z wyjazdów, zaczęto gromadzić w zabudowanych loggiach parteru i piętra. W 2009 roku została nieopodal otwarta sala widowiskowa z garderobami i salami do prób. Od tej pory pałac stał się siedzibą biur zespołu i muzeum z ekspozycją zbiorów oraz wystawą o historii "Mazowsza". W 2017 roku został rozpoczęty unijny projekt modernizacji pałacu. Obecnie pałac i obiekty na terenie Karolina są od 2020 roku odnowione, a teren jest uporządkowany.

Karolin ceny biletów, godziny otwarcia

W Karolinie funkcjonuje obecnie Centrum Folkloru Polskiego. Wystawę stałą można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa około godziny. Godziny otwarcia:
  • od kwietnia do października wtorek - niedziela: 10:00 - 18:00;
  • od listopada do marca wtorek - niedziela: 10:00 - 17:00 .
Bilety można kupić w kasie Karolina. Upoważniają one do zwiedzenia wystawy lub udziału w warsztatach. Ile kosztują bilety na wystawę w Karolinie? Bilet normalny kosztuje 20 zł. Ulgowy to koszt 15 zł. TYle samo kosztują za osobę bilety grupowy i rodzinny (od 4 do 6 osób, 2 osoby dorosłe i dzieci powyżej trzech lat). Bilet z Kartą Dużej Rodziny kosztuje 10 zł za osobę. A dzieci do trzech lat mają wstęp za darmo.

Jak dojechać do Karolina?

Centrum Folkloru Polskiego w Karolinie ma adres Otrębusy, ul. Świerkowa 2 (woj. mazowieckie). Jak dojechać do Karolina? Karolin dojazd ma dość skomplikowany. Aby dostać się do Karolina najlepiej wybrać się z Warszawy Alejami Jerozolimskimi do Pruszkowa, a następnie wybrać drogę 719 na Grodzisk Mazowiecki. W Otrębusach na głównym skrzyżowaniu trzeba skręcić w lewo w ul. Natalińską (droga wojewódzka nr 720), a po minięciu dworca Warszawskiej Kolejki Dojazdowej (WKD) za torami skręcamy w lewo w ul. Piaseckiego. Następnie jedziemy w prawo ulicą Poziomki i zaraz w lewo w ulicę Malinową, która doprowadzi pod bramę pałacu Karolin.

Czytaj więcej: Cmentarz żołnierzy radzieckich w Rabce-Zdroju

Można też wybrać wariant bez samochodu i przyjechać z Warszawy pociągiem WKD. Wtedy z przystanku trzeba się kawałek przejść, oglądając po drodze urokliwe zabytkowe wille Karolina, na przykład willę "Zosinek". Pod bramą pałacu oraz obok nowoczesnej sali widowiskowej jest sporo miejsca do zaparkowania. To dobrze, bo przy okazji to otulina Lasu Młochowskiego i okazja do wielu dłuższych spacerów. Las rozciąga się zaraz za ogrodzeniem parku karolińskiego.
Jeśli te rady nie pomogą, to można skorzystać z internetu i kliknąć w Mapy Google.Kolekcja betonowych miśków w Zakątku Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej przed kameralną salą baletową obok pałacu, po jego lewej stronie.
Kamienie, na których uwieczniono podróże zagraniczne zespołu Mazowsze oraz rok premiery w Warszawie.


Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!