22 marca 2021

Twierdza Zegrze. Prochownia Wschodnia (woj. mazowieckie)

Jedna z trzech prochowni w Twierdzy Zegrze, która powstała w 1907 roku, o czym zaświadcza data budowy wmurowana wysoko na elewacji. Dziś ściana czołowa umocnienia wychodzi wprost na jezioro zegrzyńskie. Trzeba jednak pamiętać, że powstało ono w 1963 roku.  A w latach budowy fortyfikacje wznoszone były nad doliną Narwi, która tędy meandrowała. Rosyjska twierdza wznoszona w latach 1892-95 miała bronić przeprawy przez Narew na północ od Warszawy. Dawniej Zegrze nazywano Zgierz (pierwsza wzmianka z 1237 r.), co po staropolsku oznaczało bród, stąd też i w tym miejscu liczne mosty w tym rejonie - pierwszy był drewniany i powstał w średniowieczu.


Fortyfikacja wykorzystuje strome zbocze skarpy rzecznej, w którą została wkomponowana. Znajduje się w pobliżu pałacu w Zegrzu. Na stropie znajdowały się czerpnie powietrza, wykonane z blachy "trąbki".Obiekt należy do właściciela prywatnego, jest jednak otwarty, niezabezpieczony i regularnie dewastowany. W środku zalegają śmieci, butelki. Całkiem niedawno był tutaj magazyn żeglarski i niewielka keja. Na brzegu leżały zgromadzone łodzie.

Dewastacja i sterty śmieci

W prochowni można zwiedzić kilka korytarzy i sal. Trzy z nich są bardzo obszerne. A warto wziąć ze sobą latarkę. Być może gromadzą się tutaj nietoperze, ale podczas zwiedzania nie stwierdziliśmy ich. Po prawej stronie na górę prowadzą schodki, którymi można wejść na skarpę. 


Idąc u góry w lewo dojdziemy do stropu prochowni. Na górze jedna wciąż istniejąca czerpnia powietrze przypominająca tubę lub megafon. Drugiej już nie ma a kanał jest zasypany. Obiekt obramowany jest barierką zabezpieczającą przed upadkiem z wysokości ok. 8-10 metrów. Na brzegu opuszczone pływające na pontonach stalowych pomosty dawnej kei.

Prochownia Wschodnia, Zegrze. Jak dojechać?

Podążając z Warszawy drogą krajową nr 61 mijamy Zegrze Południowe i przejeżdżając nad Zalewem Zegrzyńskim nowym mostem dojeżdżamy do drogowskazu na Zegrze. Skręcamy w prawo, a następnie jadąc około trzech kilometrów prosto stajemy przed bramą wjazdową do pałacu.


Zostawiamy samochód i parkiem pałacowym schodzimy nad wodę, a następnie kierujemy się w lewo mijając opuszczoną przystań. Po kilku minutach po prawej stronie zobaczymy Prochownię Wschodnią w Zegrzu. Jeśli pojawią się problemy można kliknąć w Mapy Google.

Rozpocznij dyskusję

Prześlij komentarz