22 marca 2021

Prochownia Wschodnia w Zegrzu. Urbex nad Zalewem Zegrzyńskim

Jedna z trzech prochowni w Twierdzy Zegrze, która powstała w 1907 roku, o czym zaświadcza data budowy wmurowana wysoko na elewacji. Dziś ściana czołowa umocnienia wychodzi wprost na jezioro zegrzyńskie. Trzeba jednak pamiętać, że powstało ono w 1963 roku.  A w latach budowy fortyfikacje wznoszone były nad doliną Narwi, która tędy meandrowała. Rosyjska twierdza wznoszona w latach 1892-95 miała bronić przeprawy przez Narew na północ od Warszawy. Dawniej Zegrze nazywano Zgierz (pierwsza wzmianka z 1237 r.), co po staropolsku oznaczało bród, stąd też i w tym miejscu liczne mosty w tym rejonie - pierwszy był drewniany i powstał w średniowieczu.


Fortyfikacja wykorzystuje strome zbocze skarpy rzecznej, w którą została wkomponowana. Znajduje się w pobliżu pałacu w Zegrzu. Na stropie znajdowały się czerpnie powietrza, wykonane z blachy "trąbki".Obiekt należy do właściciela prywatnego, jest jednak otwarty, niezabezpieczony i regularnie dewastowany. W środku zalegają śmieci, butelki. Całkiem niedawno był tutaj magazyn żeglarski i niewielka keja. Na brzegu leżały zgromadzone łodzie.

Dewastacja i sterty śmieci

W prochowni można zwiedzić kilka korytarzy i sal. Trzy z nich są bardzo obszerne. A warto wziąć ze sobą latarkę. Być może gromadzą się tutaj nietoperze, ale podczas zwiedzania nie stwierdziliśmy ich. Po prawej stronie na górę prowadzą schodki, którymi można wejść na skarpę. 


Idąc u góry w lewo dojdziemy do stropu prochowni. Na górze jedna wciąż istniejąca czerpnia powietrze przypominająca tubę lub megafon. Drugiej już nie ma a kanał jest zasypany. Obiekt obramowany jest barierką zabezpieczającą przed upadkiem z wysokości ok. 8-10 metrów. Na brzegu opuszczone pływające na pontonach stalowych pomosty dawnej kei.

Dawna przystań w ruinie

Wydaje się, że dawniej funkjonowała tutaj także przystań Akadamii Sztabu Generalnego, która została opuszczona. Pomosty z pływającego sprzętu desantowego rdzewieją.


Ciężko byłoby tutaj plażować, wypoczywać na wodzie. Pomosty mogą być dobro do podpłynięcia kajakiem. Ale dla łodzi czy jachtu raczej się nie nadadzą.

Prochownia Wschodnia, Zegrze. Jak dojechać?

Podążając z Warszawy drogą krajową nr 61 mijamy Zegrze Południowe i przejeżdżając nad Zalewem Zegrzyńskim nowym mostem dojeżdżamy do drogowskazu na Zegrze. Skręcamy w prawo, a następnie jadąc około trzech kilometrów prosto stajemy przed bramą wjazdową do pałacu.


Zostawiamy samochód i parkiem pałacowym schodzimy nad wodę, a następnie kierujemy się w lewo mijając opuszczoną przystań. Po kilku minutach po prawej stronie zobaczymy Prochownię Wschodnią w Zegrzu. Jeśli pojawią się problemy można kliknąć w Mapy Google.

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!