21 marca 2021

Pałac w Zegrzu. Był nad rzeką, jest nad jeziorem

Kiedy w XIX wieku budowano pałacyk w Zegrzu, u jego stóp w dolinie obramowanej wysoką skarpą 
wiła się szeroka i leniwa Narew. Jednak od 1963 roku rozpościera się u podnóża stromizny rozległe Jezioro Zegrzyńskie, które powstało, gdy rzekę przegrodziła zapora ziemna w Dębem. Neorenesansowy pałac i jego dziki park o powierzchni 17 hektarów przedstawiają piękny jak rzadko widok. Wysoko nad jeziorem wznosi się niezbyt wielki dworek, a przed jego wejściem rozpościera się widok na nieco dziczejący park, a dalej na zalew.


Przeważają wysokie, pomnikowe drzewa. Teren lekko opada w stronę wody piękną łąką, która musi tonąć w zieleni i kwiatach wiosną i latem, zaś jesienią przysypana jest złocisto-krwistymi liśćmi. Po kilkudziesięciu metrach teren zaczyna coraz gwałtowniej opadać, aż znajdujemy się nad spokojną taflą wody, która jednak w dni wietrzne lubi pokazać swoją siłę siekąc bezlitośnie falą kruszejący beton nadbrzeżnych umocnień.

Okruchy historii pałacu Zegrze

W pierwszej połowie XIX wieku dzierżawcą Zegrza został Adam Pągowski, który pochodził z Galicji. Był wcześniej guwernerem braci Skrzyneckich. To od nich dowiedział się o nim Stanisław Ossoliński, u którego Adam Pągowski był zarządcą dóbr sterdyńskich.


Niestety nie powiodło się Pągowskiemu w Zegrzu, bo w trzy lata doprowadził majątek do ruiny. Następnie zrujnował wieś Skrzyneckich w radomskiem, by ją ostatecznie stracić, gdy Rosjanom doniósł o nim jego własny brat. Adam Pągowski zmarł w biedzie w 1841 r.

Pałac w Zegrzu. Jak dojechać?

Brzegiem można spod pałacu udać się na wycieczkę w jedną lub drugą stronę. We dworze, który należy do Centrum Konferencyjnego "Warszawianka" z  siedzibą w Jachrance, funkcjonuje restauracja Hotel Pałac Zegrzyński. Można tam zjeść obiad (w czasie obostrzeń tylko na wynos), napić się kawy, grzanego wina, bądź aromatycznej herbaty. Hotel zachęca do pozostawania w nim na dłużej, na przykład długi weekend. Płatność kartą.


Podążając z Warszawy drogą krajową nr 61 mijamy Zegrze Południowe i przejeżdżając nad Zalewem Zegrzyńskim nowym mostem dojeżdżamy do drogowskazu na Zegrze. Skręcamy w prawo, a następnie jadąc około trzech kilometrów prosto stajemy przed bramą wjazdową do pałacu. Jeśli pojawią się problemy można kliknąć w Mapy Google.Zobacz więcej zdjęć.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!