23 marca 2021

Opuszczona przystań w Zegrzu

Opuszczona przystań w Zegrzu leży u podnóża skarpy na dawnym brzegu Narwi. W falach Zalewu Zegrzyńskiego toną powoli jej fragmenty niszczone przez upływ czasu i brak zainteresowania. Jeden krzywy pomost wygląd jak dziób tonącego statku zanurzający się powoli w odmętach.


Na brzegu stoi pawilon magazynowy przystani z fantastyczną modernistyczną budką - nazwijmy to - ratownika na górnym poziomie, który zabezpiecza barierka. Super miejsce do opalania się w lecie. Z pomostu w kształcie litery "t" można pływać. Mimo, że przystań jest opuszczona, od czasu do czasu ktoś tu cumuje.

Rozpadająca się dziurawka

Wielkie wrażenie robią rozpadające się ściany pawilonu garażowego z cegły dziurawki. Elewacja ceglasto "krwawi" - można by rzecz. Drzwi drewniane są pozamykane, wisi też tabliczka informująca, że obiekt jest chroniony. Kształt budki ratownika narzuca skojarzenia z falującymi betonowymi dachami modernistycznych dworców kolejowych autorstwa Romanowicza i Szymaniaka. Przypomina się też zespół basenów w Zalesiu Górnym z podobną architekturą. Obok pawilonu stoi goły szkielet ze stalowych rurek. Wygląda jak upiorna scenografia.


Po lewej stronie cypel, który nieco chroni przed falą, porzucona barka i zrujnowane pomosty na cysternach. Ścieżką wzdłuż brzegu można dojść w kierunku zachodnim do Zegrza. Po drodze zobaczymy Prochownię Wschodnią. W pobliżu na wniesieniu jest Pałac Zegrzyński. Z kolei idąc w kierunku północno-wschodnim dojdziemy skrajem wody do Umocnienia Małego Twierdzy Zegrze. Niestety jest pilnowane przez ochronę na strzeżonym terenie wojskowym.

Opuszczona przystań w Zegrzu. Jak dojechać?

Podążając z Warszawy drogą krajową nr 61 mijamy Zegrze Południowe i przejeżdżając nad Zalewem Zegrzyńskim nowym mostem dojeżdżamy do drogowskazu na Zegrze. Skręcamy w prawo, a następnie jadąc około trzech kilometrów prosto stajemy przed bramą wjazdową do pałacu. 


Zamiast do pałacu idziemy w dół drogą brukowaną betonową kostką, trylinką. Schodzimy nią nad Zalew Zegrzyński, gdzie od razu dostrzeżemy infrastrukturę porzuconej przystani. 
Jeśli pojawią się problemy można kliknąć w Mapy Google.Zobacz zdjęcia. 


Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!