Ławeczka Pawła Adamowicza na Wyspie Spichrzów w Gdańsku przypomina jeden z najbardziej mrocznych momentów w historii stolicy Pomorza. Ten niewymuszony i naturalny pomnik stoi w alejce pomiędzy nowymi gmachami, które wyrosły na kilkudziesięcioletnich ruinach, tworzącymi nową zupełnie panoramę starego miasta. Był to najważniejszy projekt zamordowanego 13 stycznia 2019 r. prezydenta Gdańska, który został tu przedstawiony ze swoim charakterystycznym uśmiechem i z prawą dłonią, chroniącą tutejszą starówkę z dobrze widocznym starym żurawiem portowym.
Przedstawił go jako wizjonera
Ławeczka Pawła Adamowicza została odsłonięta w niedzielę 14 stycznia 2024 r. na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Przedstawia uśmiechniętą postać byłego prezydenta miasta, siedzącą na ławeczke. Prawą rękę były włodarz unosi na tym pomniku nad gdańską starówką ze starym gdańskim żurawiem, umieszczoną na oparciu ławeczki. To właśnie w stronę Głównego Miasta i Starej Motławy zwrócona jest ławeczka. Ławeczkę odsłonięto w piątą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza. Wyspa Spichrzów zabudowana nowymi gmachami była jedną z wizji urzędnika, który chciał, by teren w reprezentacyjnej części stolicy Pomorza przywrócić mieszkańcom miasta i turystom. W odsłonięciu pomnika brali udział bliscy prezydenta Pawła Adamowicza: wdowa Magdalena Adamowicz wraz z ich córkami Teresą i Antoniną oraz jego brat Piotr Adamowicz. Ławeczkę ufundowały osoby prywatne i przedsiębiorstwa, które brały udział w zabudowie Wyspy Spichrzów.
Rzeźba ma wysokość 160 cm i jest szeroka na dwa metry, znajduje się na wysokości obrotowej kładki nad Starą Motławą, na środku brukowanej uliczki na północnym cyplu Wyspy Spichrzów. Odlew wykonano z cyzelowanego mosiądzu. Autorem projektu jest warszawski rzeźbiarz Andrzej Renes, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli (Académie Royale des Beaux-Arts ). Wcześniej rzeźbiarz przez kilka miesięcy pracował nad modelem w glinie. Andrzej Renes, ma na swoim koncie pomniki m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego i Stefana Starzyńskiego, a w Gdańsku pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w kaplicy św. Doroty Bazyliki Mariackiej, a także Danuty "Inki" Siedzikówny. Artysta wyjaśnił, że zamierzał przedstawić Pawła Adamowicza jako wizjonera. "Prezydent jest uśmiechnięty i ma zapraszająco wyciągniętą rękę" - mówił autor. Na tabliczce umieszczonej na ławce wkradł się błąd w dacie urodzenia prezydenta, który urodził się w 1965 roku, a nie dziesięć lat wcześniej.
Tragiczny moment w historii Gdańska
13 stycznia 2019 roku, tuż przed godziną 20:00, Paweł Adamowicz wygłosił przemówienie na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w centrum Gdańska. Chwilę później został zaatakowany i zraniony przez mężczyznę, który wtargnął na scenę. 14 stycznia 2019 roku lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie Paweł Adamowicz przeszedł wielogodzinną operację, poinformowali o jego śmierci. Paweł Adamowicz zmarł w wieku 53 lat.
Sprawcą był recydywista, Stefan Wilmont, mieszkaniec Gdańska, z wyrokami m.in. za rozboje. W marcu 2023 roku Stefan Wilmont został skazany prawomocnym wyrokiem na karę dożywotniego więzienia za zabójstwo polityka.
Paweł Adamowicz był prawnikiem, samorządowcem i przez 21 lat pełnił funkcję prezydenta Gdańska. Jego pogrzeb odbył się 19 stycznia 2019 roku, a urna z prochami została złożona w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.
Jak dotrzeć do Ławeczki Pawła Adamowicza?
Ławeczka Pawła Adamowicza znajduje się na Wyspie Spichrzów w Gdańsku, w pobliżu ul. Stągiewnej, tuż przy nabrzeżu Starej Motławy. To miejsce symboliczne, upamiętniające byłego prezydenta Gdańska. Ławeczka Pawła Adamowicza znajduje się w pobliżu Długiego Targu, który jest częścią historycznego gdańskiego Traktu Królewskiego. Na miejsce można dojechać komunikacją miejską. Tramwajem linii 2, 6, 8 lub 9 dojedziemy do przystanku "Brama Wyżynna", a stamtąd spacerem przez Złotą Bramę (około 10 minut) dojdziemy do Długiego Targu. W okolicy zatrzymuje się wiele autobusów, na przykład na przystankach "Żabi Kruk" lub "Wały Jagiellońskie". Stamtąd także łatwo dotrzemy pieszo na Długi Targ. Blisko jest tam m.in z Dworca Głównego, do którego docierają pociągi z całej Polski oraz Szybka Kolej Miejska czyli popularna trójmiejska SKM-ka.
Z Długiego Targu dojdziemy do Ławeczki Pawła Adamowicza, idąc w kierunku Zielonej Bramy, w stronę Motławy. Gdy przez Most Zielony dojdziemy na Wyspę Spichrzów i ulicę Stągiewną. Wtedy trzeba skręcić w lewo i iść brzegiem wzdłuż rzeki. Ławeczka Pawła Adamowicza znajduje się w wąskiej uliczce przy nabrzeżu niemal na samym końcu WYspy Spichrzów prawi naprzeciwko starego żurawia portowego, w sąsiedztwie restauracji i nowych gmachów, których architektura przypomina dawne spichrze. Jeszcze łatwiej do Ławeczki Pawła Adamowicza dotrzeć nową obrotową kładką pzerzuconą przez Starą Motławę. Schodzimy z niej na Wyspę Spichrzów, na brzegu skręcamy w lewo i zaraz po prawej w uliczce znajdziemy Ławeczkę Pawła Adamowicza.
Pamiętajmy, że ścisłe centrum Gdańska to strefa ograniczonego ruchu samochodowego. Najlepiej więc zaparkować auto na jednym z parkingów w samym centrum, np. przy Galerii Forum Gdańsk lub przy Targu Węglowym. Stamtąd jest już tylko krótki spacer nad Motławę. W orientacji pomagają tabliczki systemu informacji miejskiej.
A jeśli przytrafią się problemy z trafieniem, można kliknąć w Mapy Google.
Zobacz więcej zdjęć.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.
Znasz? Skomentuj!