30 sierpnia 2024

Karczma Ochota. Dała nazwę dzielnicy

Jest na warszawskiej Ochocie upamiętnienie, które łączy dwie opowieści. Jedna to powstanie nazwy dzielnicy, z którym łączy się ciekawa legenda, zresztą mająca oparcie w faktach. Druga opowieść to historia dramatycznych walk w czasie Powstania Warszawskiego i obrony tego rejonu ulicy Grójeckiej przed natarciem okupantów.

Powstanie Warszawskie. Reduta Kaliska

Niewielki skwer o nazwie Reduta Kaliska mieści się pomiędzy ulicami Kaliską i Grójecką na warszawskiej Ochocie. Nazwa ma związek z Powstaniem Warszawskim, podczas którego w tym miejsu istniał punkt oporu. W 2009 r. wzniesiono tam pomnik z gabionów z siatki drucianej i cegły, imitujący mur, na którym umieszczono pamiątkowe tablice. Obok są wykonane w podobnej technologii ławki. Rosną też drzewa, które latem dają sporo cienia.  Na początku Powstania Warszawskiego dwa oddziały powstańcze dowodzone przez ppor. Janusza Jastrzębskiego ps. "Pobóg" oraz por. Andrzeja Włodzimierza Chyczewskiego ps. "Gustaw" utworzyły w tym rejonie punkt obrony nazwany Redutą Kaliską.


Ten punkt oporu od 2 do 9 sierpnia 1944 r. bronił dostępu do Śródmieścia. Reduta Kaliska była oprócz Reduty Wawelskiej drugą barykadą powstańczą wysuniętą najdalej na południowym-wschodzie stolicy. Placówka Armii Krajowej padła jednak 9 sierpnia 1944 r. Na umieszczonej tu tablicy pamiątkowej znajduje się napis: "W Powstaniu Warszawskim, w dniach 2-10 sierpnia 1944 r., między ul. Grójecką, Kopińską, Białobrzeską i Słupecką oddział powstańców Armii Krajowej pod dowództwem por. Andrzeja Chyczewskiego "Gustawa" bronił przed hitlerowcami ważniej strategicznie ulicy Grójeckiej". Niestety miejsce to jest dziś uczęszczane przez amatorów relaksu pod chmurką. Smutne to, bo nie brak tu petów oraz potłuczonego szkła i wszelakich flaszek

Relaksują się w miejscu dawnej karczmy

To być może nie przypadek, bo już w XVI wieku miała w tym miejscu stać przydrożna karczma myśliwska, którą na przełomie XVIII i XIX wieku kupił pewien Żyd, który bardzo ją rozwinął, dobudowując budynki dla pracowników i gości. Miała się ona znajdować właśnie na obecnym rogu ulic Kaliskiej i Grójeckiej. Opiekunami tego miejsca są dziś Urząd Dzielnicy Ochota i XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Warszawie na ul. Barskiej. 


Prawo pod zaborem rosyjskim wymagało, bo szyldy były dwujęzyczne z obowiązkową nazwą po rosyjsku. Myśliwy w tym języku to "ochotnik", a myślistwo to "ochota". Stąd też na szyldzie pojawiła się owa "Ochota", od której nazwę miała wziąć cała kolonia, przyłączona w 1916 roku do Warszawy. Można stąd wysnuć wniosek, że karczma była o wiele bardziej słynna niż cała okolica, w której się znajdowała. W 1951 roku Ochota uzyskała status dzielnicy stołecznej. Inna interpretacja mówi, że nazwa pochodzi od ochoty do wypitki, z jaką miejscowi chłopi do tego miejsca zmierzali.

Jak trafić do pomnika Reduty Kaliskiej?

Pomnik Reduty Kaliskiej znajdziemy na rogu ulic Grójeckiej i Kaliskiej w Warszawie pod adresem ul. Kaliska 1a. W jego pobliże można bardzo łatwo dojechać samochodem. To świetny pretekst, by przy okazji pospacerować po starej Ochocie.


Można też dojechać komunikacją miejską. Kursują tu tramwaje linii: 1,7,9,15,22,25,35 i autobusy linii 167, 191, 517, 521
A jeśli trudno trafić, to zawsze można kliknąć w Mapy Google.



Zobacz zdjęcia pomnika Reduty Kaliskiej na Ochocie.







Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!