16 września 2018

Góral "pogodynek" z wędką z Klikuszowej

Nieopodal zakopianki do turystów jadących w stronę Zakopanego i Tatr macha góral-wędkarz.
Warto spojrzeć, bo to ważna wróżba - jak mówią miejscowi. Trzeba się wpatrywać w czubek wędki. Gdy tylko zbliża się Klikuszowa wiadomo, że trzeba wyostrzyć wzrok, by dowiedzieć się, jaka jest prognoza pogody.

W Klikuszowej przy drodze do Zakopanego, obok skrzyżowania dróg i przystanku autobusowego znajduje się murowany kościół parafialny św. Marcina z 1885 r. Obok zaś stoi plebania. I to właśnie tam stoi wędkujący góral. Pomnik górala z wędką - można by powiedzieć.

Kościół i góral-wędkarz w Klikuszowej

Wewnątrz kościoła w Klikuszowej zachował się siedemnastowieczny barokowy ołtarz boczny, prawdopodobnie z poprzedniego, drewnianego kościoła. Wiele więcej tam nie ma. Ot zwykły kościół, jakich w okolicy wiele.

Czytaj więcej: Skansen w Sierpcu


Za to nad sadzawką przy plebanii obok kościoła stoi niepozorna drewniana figura górala z wędką. Tradycja mówi, że to znak dla turystów i wczasowiczów udających się na Podhale i w Tatry. Kto go wyrzeźbił, tego nie wiem. Ale góral przepowiada pogodę. To tutaj jest prawdziwa prognoza pogody dla Zakopanego. Zamiast szukać w telefonie "pogoda Podhale", "pogoda Tatry", "pogoda Zakopane" trzeba patrzeć, gdzie jest czubek wędki.

Wróżba dla turysty. Co pokaże wędka?

Jeśli wędka jest podniesiona, to będzie słoneczna pogoda w Zakopanem, jeśli opuszczona - będzie lało na Podhalu. Trzeba się przyglądać uważnie, przejeżdżając zakopianką - i prognoza pogody dla Tatr gotowa.
Z innych ciekawostek: w południowej części wsi jest cmentarz w Klikuszowej, a w pobliżu ciekawa góralska kapliczka.

Czytaj więcej: zwiedzanie Powązek Wojskowych


Jeśli ktoś chce, to można się tu wygodnie na chwilę zatrzymać, bo przed kościołem jest duży plac. Ciężko stwierdzić, czy da się zrobić zdjęcie góralowi z bliska. Ale jeśli ktoś podejdzie do plebanii to może się udać. Góral stoi na wysepce, ale na cypelki i może nawed da się dojść do niego całkiem blisko i cyknąć selfie. Jest tam coś w rodzaju mosteczka lub kładki. Chyba jednak na coś tak poufałego musi się wcześniej zgodzić ksiądz proboszcz parafii w Klikuszowej lub wikariusz.

Msze święte w kościele w Klikuszowej

W niedzielę i święta msze święte w kościele w Klikuszowej odbywają się w godzinach: 7:30, 9:30, 11:30 (dla dzieci), 17:00.


W dni powszednie msze święte w parafii w Klikuszowej są o godz. 6:30 i 18:00 (latem) oraz o godz. 17:00 (zimą). W okresie adwentu: msze św. roratnie o 17:00 od poniedziałku do soboty.

Nowotarskie centrum Podhala

Z Klikuszowej zjeżdżamy prosto do Nowego Targu. Nowy Targ to liczące ponad 33 tys. mieszkańców miasto w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, rzut beretem od Klikuszowej. Od północy wznoszą się góry Gorce, od południa Podtatrze i Tatry, w pobliżu są Pieniny.
W Nowym Targu mieści się powiat nowotarski oraz Euroregionu Tatry. Co warto zobaczyć w Nowym Targu? Można zwiedzić rezerwat przyrody torfowisko Bór na Czerwonem.


Historia Nowego Targu jest burzliwa. Ale w skrócie Nowy Targ został założony w XIII wieku, prawa miejskie uzyskał 22 czerwca 1346 roku. Ma około 51 kilometrów kwadratowych powierzchni i leży na wysokości od 585 do 1138 metrów nad poziomem morza. Spora rozpiętość. Nowy Targ leży u połączenia Białego i Czarnego Dunajca, które łączą się w Dunajec, który wpada do akwenu, który nazywa się jezioro czorsztyńskie. Zalew czorsztyński, inaczej zbiornik czorsztyński, to sztuczny zalew budowany w latach 1970 - 1997, który powstał przez zbudowanie ziemnej zapory w NiedzicyMiasto Nowy Targ jest centrum handlowym, przemysłowym i komunikacyjnycm dla całego Podhala.

Jak dojechać do Klikuszowej?

Jak dojedziemy do Klikuszowej (woj. małopolskie)? Ttrzeba kierować się drogą krajową nr 47 z Rabki-Zdroju do Nowego Targu. To trasa Kraków - Myślenice - Rabka-Zdrój - Chabówka - Rdzawka - Klikuszowa - Nowy Targ - Zakopane. Z Krakowa do Klikuszowej dojedziemy  tak jak zakopianką do Nowego Targu, czyli najpierw do Rabki-Zdroju drogą krajową nr 7, a potem drogą krajową nr 47. Dojazd do Nowego Targu stał się łatwiejszy, dzięki temu, że w listopadzie 2022 roku otwarto tunel zakopianki pod górą Luboń Mały.

Czytaj więcej: Murale Warszawy


Jest tylko jeden problem. Trwa remont trasy do Zakopanego. Remont zakopianki powoduje teraz spore perurbacje z powodu korków, choć pomógł je rozładować tunel zakopianki. Kiedy trasa zostanie ukończona do miejsca, gdzie stoi góral-wędkarz, będzie o wiele trudniej dojechać. Nie będzie go też tak widać, bo kto dostrzeże go z obwodnicy? Raczej nikt. Możliwe więc, że niejaka ekscytacja, zwłaszcza dziecięca, związana z wędkującym bacą, kiedyś zniknie. Bo na razie było widać, że góral ma nową wędkę z kołowrotkiem.
Kliknij w Mapy Google i zobacz, jak dojechać zakopianką do Klikuszowej.Górala z wędką przed plebanią w Klikuszowej dobrze widać z zakopianki.Zobacz zdjęcia z Klikuszowej:

Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!