24 czerwca 2025

Góral "pogodynek" z Klikuszowej. Jaka prognoza dla Tatr i Zakopanego?

Nieopodal zakopianki do turystów jadących w stronę Zakopanego i Tatr macha w jednym miejscu góral-wędkarz. Warto na niego spojrzeć, bo to ważna wróżba - jak mówią miejscowi. Trzeba się wpatrywać w czubek wędki. Kiedy się jechało starą zakopianką, to gdy tylko zbliżała się Klikuszowa wiadomo było, że trzeba wyostrzyć wzrok, by dowiedzieć się, jaka jest prognoza pogody dla Podhala. To się zmieniło, bo teraz zakopianka prowadzi nowym wiaduktem i do górala trzeba się specjalnie pofatygować.

Kościół i góral-wędkarz w Klikuszowej

W Klikuszowej przy drodze do Zakopanego, obok skrzyżowania dróg i przystanku autobusowego znajduje się murowany kościół parafialny św. Marcina z 1885 r. Obok zaś stoi plebania. Wewnątrz kościoła w Klikuszowej zachował się siedemnastowieczny barokowy ołtarz boczny, prawdopodobnie z poprzedniego, drewnianego kościoła. Wiele więcej tam nie ma. Ot zwykły kościół, jakich w okolicy wiele.

Czytaj więcej: Skansen w Sierpcu

I to właśnie tam stoi wędkujący góral, który przepowiada pogodę w Zakopanem. Pogodowy pomnik górala z wędką - można by powiedzieć. Nad sadzawką przy plebanii obok kościoła stoi ta niepozorna drewniana figura górala z wędką. Tradycja mówi, że to znak dla turystów i wczasowiczów udających się na Podhale i w Tatry. Kto go wyrzeźbił, tego nie wiem. Ale góral przepowiada pogodę. To tutaj jest prawdziwa prognoza pogody dla Zakopanego. Zamiast szukać w telefonie "pogoda Podhale", "pogoda Tatry", "pogoda Zakopane" trzeba patrzeć, gdzie jest czubek wędki.

Wróżba dla turysty. Co pokaże wędka?

Jeśli wędka jest podniesiona, to będzie słoneczna pogoda w Zakopanem, jeśli opuszczona - będzie lało i pogoda na Podhalu będzie brzydka. Przez lata trzeba się przyglądać uważnie, przejeżdżając zakopianką - i prognoza pogody dla Tatr była gotowa.
Jeśli ktoś chce, to można się tu wygodnie na chwilę zatrzymać, bo przed kościołem jest duży plac. Jednak teraz trudniej tam dotrzeć, bo zakopianka została zbudowana na nowo.

Czytaj więcej: zwiedzanie Powązek Wojskowych


 Ciężko stwierdzić, czy da się zrobić zdjęcie góralowi z bliska. Ale jeśli ktoś podejdzie do plebanii to może się udać. Góral stoi na wysepce, ale na cypelki i może nawed da się dojść do niego całkiem blisko i cyknąć selfie. Jest tam coś w rodzaju mosteczka lub kładki. Chyba jednak na coś tak poufałego musi się wcześniej zgodzić ksiądz proboszcz parafii w Klikuszowej lub wikariusz.
Z innych ciekawostek: w południowej części wsi jest cmentarz w Klikuszowej, a w pobliżu ciekawa góralska kapliczka.

Nowa arganizacja ruchu na zakopiance w Klikuszowej

Nowa, dwujezdniowa droga krajowa nr 47 z Rdzawki do Nowego Targu została otwarta dla kierowców 30 sierpnia 2024 roku. Oznacza to, że kierowcy mogą jechać z Krakowa do Nowego Targu nową, dwupasmową drogą, omijając m.in. Klikuszową i Nowy Targ


Dlatego, żeby teraz zobaczyć, co wskazuje góral pogodynek z Klikuszowej, trzeba zboczyć w trasy do Zakopanego, nadłożyć nieco lokalnymi drogami i przez rondo w Klikuszowej podjechać pod kościół. Wtedy będziemy mieli prognozę, bo z wiaduktów górala nie widać.

Msze święte w kościele w Klikuszowej

W niedzielę i święta msze święte w kościele w Klikuszowej odbywają się w godzinach: 7:30, 9:30, 11:30 (dla dzieci), 17:00.


W dni powszednie msze święte w parafii w Klikuszowej są o godz. 6:30 i 18:00 (latem) oraz o godz. 17:00 (zimą). W okresie adwentu: msze św. roratnie o 17:00 od poniedziałku do soboty.

Nowotarskie centrum Podhala

Z Klikuszowej zjeżdżamy prosto do Nowego Targu. Nowy Targ to liczące ponad 33 tys. mieszkańców miasto w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, rzut beretem od Klikuszowej. Od północy wznoszą się góry Gorce, od południa Podtatrze i Tatry, w pobliżu są Pieniny.
W Nowym Targu mieści się powiat nowotarski oraz Euroregionu Tatry. Co warto zobaczyć w Nowym Targu? Można zwiedzić rezerwat przyrody torfowisko Bór na Czerwonem.


Historia Nowego Targu jest burzliwa. Ale w skrócie Nowy Targ został założony w XIII wieku, prawa miejskie uzyskał 22 czerwca 1346 roku. Ma około 51 kilometrów kwadratowych powierzchni i leży na wysokości od 585 do 1138 metrów nad poziomem morza. Spora rozpiętość. Nowy Targ leży u połączenia Białego i Czarnego Dunajca, które łączą się w Dunajec, który wpada do akwenu, który nazywa się jezioro czorsztyńskie. Zalew czorsztyński, inaczej zbiornik czorsztyński, to sztuczny zalew budowany w latach 1970 - 1997, który powstał przez zbudowanie ziemnej zapory w NiedzicyMiasto Nowy Targ jest centrum handlowym, przemysłowym i komunikacyjnycm dla całego Podhala.

Jak dojechać do Klikuszowej?

Jak dojedziemy do Klikuszowej (woj. małopolskie)? Ttrzeba kierować się drogą krajową nr 47 z Rabki-Zdroju do Nowego Targu. To trasa Kraków - Myślenice - Rabka-Zdrój - Chabówka - Rdzawka - Klikuszowa - Nowy Targ - Zakopane. Z Krakowa do Klikuszowej dojedziemy  tak jak zakopianką do Nowego Targu, czyli najpierw do Rabki-Zdroju drogą krajową nr 7, a potem drogą krajową nr 47. Dojazd do Nowego Targu stał się łatwiejszy, dzięki temu, że w listopadzie 2022 roku otwarto tunel zakopianki pod górą Luboń Mały.

Czytaj więcej: Murale Warszawy


Jest tylko jeden problem. Trwa remont trasy do Zakopanego. Remont zakopianki powoduje teraz spore perurbacje z powodu korków, choć pomógł je rozładować tunel zakopianki. Kiedy trasa zostanie ukończona do miejsca, gdzie stoi góral-wędkarz, będzie o wiele trudniej dojechać. Nie będzie go też tak widać, bo kto dostrzeże go z obwodnicy? Raczej nikt. Możliwe więc, że niejaka ekscytacja, zwłaszcza dziecięca, związana z wędkującym bacą, kiedyś zniknie. Bo na razie było widać, że góral ma nową wędkę z kołowrotkiem.
Kliknij w Mapy Google i zobacz, jak dojechać zakopianką do Klikuszowej.



Górala z wędką przed plebanią w Klikuszowej dobrze widać z zakopianki.



Zobacz zdjęcia z Klikuszowej z 2018 roku, kiedy jeszcze nie było wiaduktów zakopianki otwartych w 2024 r.





Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!