01 marca 2021

Pałac w Radziejowicach. Spacerem nad strugą i stawem

Park pałacowy w Radziejowicach to miejsce co najmniej spektakularne. Jest podzielony na dwie części, południowa, rozciągająca się wokół pałacu olśniewa. W alejkach można się zagubić. Roi się tu od ptaków, w tym wodnych, które korzystają ze stawów i leniwie płynącej rzeczki o frapującej nazwie Pisia Gągolina.
Park rozciąga się także po drugiej stronie drogi. W pobliżu rzeczki jest królestwo bobrów. Walka ludzi z tymi zwierzętami nie należy do równych. Sprytne zwierzęta tu i ówdzie co nieco podgryzą, albo i zetną.

Czytaj więcej: Zamek w Gołuchowie

Człowiek stawia pastucha elektrycznego, owija pnie zieloną siatką i patrzy na swoją klęskę. Przy odrobinie szczęścia można dojrzeć gryzonia na wydeptanych przez te ziemno-wodne zwierzęta błotnistych "autostradach". Spacery umilają liczne rzeźby, w tym popiersia znanych Polaków, w większości tych, którzy bywali w Radziejowicach. Pałacyku i zameczku nie zwiedziliśmy z powodu koronawirusa, ale po zdjęciu ograniczeń warto przyjrzeć się wnętrzom, a nawet zanocować, bo pokoje są w zaskakujących miejscach.

Od mieszkalnej wieży do pałacu

W XV wieku w Radziejowicach powstała wieża mieszkalna, która była siedzibą rodu Radziejowskich. W XVII wieku Stanisław Radziejowski, wojewoda łęczycki zbudował pałac w stylu wczesnobarokowym z arkadami. Bywali tam królowie - Zygmunt III Waza i Władysław IV Waza, później także Jan III Sobieski. Kolejni Radziejowscy rozbudowali założenie. Na przełomie XVIII i XIX wieku pałac i zameczek przebudowali: oboźny koronny Kazimierz Krasiński, według projektu znanego architekta Jakuba Kubickiego, a potem Józef Wawrzyniec Krasiński, który założył park i odbudował neogotycki zameczek. Bywali tu Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz, Józef Chełmoński i Stanisław Masłowski.


W czasie drugiej wojny światowej Niemcy zajęli pałac na lazaret, potem zniszczyli go Rosjanie. Następnie dobra Krasińskich przejął skarb państwa na mocy dekretu Bieruta. W 1959 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki powierzyło pałac Muzeum Narodowemu na składnicę. W 1956 roku majątek przeszedł na Warszawskie Stowarzyszenie Historyków Sztuki, które otworzyło tu w 1965 roku Dom Pracy Twórczej. W Pałacu kręcono odcinki programu "Projekt Lady" telewizji TVN.

Twórcze spanie w Radziejowicach

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach dysponuje dziś pałacem, zameczkiem, dworem, kuźnią, willą szwajcarską, dwoma budynkami czworaków. Można tam wynająć pokoje, które są bardzo różnorodne. W pałacu funkcjonuje także restauracja. W związku z pandemią koronawirusa hotel był jakiś czas zamknięty, tak samo restauracja. Czynne było jedynie "okno wydawcze" na tyłach pałacu. Można było kupić kawę na wynos i sernik z sosem malinowym. 


W pałacu można obejrzeć stałą wystawę dzieło Józefa Chełmońskiego. Wokół zaś rozciąga się malowniczy park o powierzchni 26 hektarów ze stawami. Jest on podzielony na dwie części drogą gminną. W parku przyciąga uwagę kolekcja popiersi znanych Polaków. Większość to regularni bywalcy tego miejsca. Jest też wiele rzeźb, a także instalacja ilustratora i rzeźbiarza Józefa Wilkonia. Niestety ta ostatnia została nieco "uszczuplona" przez zwiedzających. Poznikały z niej najmniejsze zwierzaki.

Jak dojechać do pałacu w Radziejowicach?

Jadąc do pałacu w Radziejowicach z Warszawy trzeba kierować się na trasę S8 w kierunku Wrocławia o Katowic. Po 20 minutach jazdy zjeżdżamy z ekspresówki w Radziejowicach. Następnie zjeżdżamy w prawo do wsi i na rondzie jedziemy dla odmiany w lewo, by wkrótce znowu skręcić w lewo w uliczkę prowadzącą do bramy pałacu.


Zjeżdżamy w dolinkę rzeki, której nazwa brzmi zalotnie: Pisia Gągolina. 
Wkrótce wjeżdżamy przed bramę pałacu z lewej strony i parku z prawej. Samochód można zostawić na bezpłatnych miejscach parkingowych wzdłuż ulicy.
Gdyby był kłopot z dotarciem na miejsce, to najprościej jest kliknąć w Mapy Google. Automat doprowadzi jak po sznurku.Obok pałacowego parku przepływa rzeka Pisia GągolinaCzworaki z pokojami dla gości. Gliniana Matka Boska w drzewie. Staw w Parku Pałacowym jest sztucznie spiętrzony. Woda przepływa przez jaz i spada malowniczym wodospademPałacowy park słynie z pocztu popiersi


Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!