27 lutego 2021

Zamek w Gołuchowie (woj. wielkopolskie)

Zamek i park w Gołuchowie mają w sobie jakiś tajemniczy magnetyzm. Nie mogliśmy się stamtąd wyrwać. Po parku chodziliśmy zachwyceni, okrążając stawy. Na zamek jako taki już nie mogliśmy się załapać ze względu na późną porę. Jednak krajobraz parku w tej nieodległej od Poznania miejscowości jest tak malowniczy, że jeśli ktoś przejeżdża niedaleko, powinien tu zawitać. I na pewno nie pożałuje.

Czytaj więcej: Murale Warszawy

Wielkie wrażenie muszą wywierać na zwiedzających tutejsze łąki. Są to całe hektary zielonych pól, któ©e zapraszają na spacer. W dużej części park jest utrzymany w klimacie nieco dzikim. Zamiast utwardzonych dróżek pojawiąją się wydeptane ścieżki, a las, który okala dolinę rzeczki Trzemny, stawy i rozlewiska, zapraszająco szumi. Przechadzka po całej okolicy to niesamowite przeżycie. Nad drzewami góruje piękna sylweta Gołuchowskiego zamku bogato wyposażonego w wieżyczki. Wygląda to niemal jak czołówka filmów Disneya! Widok jest piękny!

Polski zamek "znad Loary"

Najstarszym elementem zamku w Gołuchowie są piwnice z drugiej połowy XVI wieku odkryte przez archeologów pod zamkowym dziedzińcem. Około 1560 roku starosta radziejowski i wojewodę brzesko-kujawski Rafał Leszczyński wzniósł tu dwór obronny z belwederem i trzema wieżami. Jego syn Wacław Leszczyński, kasztelan i wojewoda kaliski oraz kanclerz wielki koronny odziedziczył Gołuchów w 1592 roku. Na początku XVII wieku rezydencja została przekształcona w okazałą rezydencję magnacką. W 1853 roku Gołuchów kupił  dla jedynego syna Jana, Tytus Działyński – właściciel zamku w Kórniku.


W 1857 roku  Jan Działyński poślubił Izabellę, córkę księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, przywódcy stronnictwa emigracyjnego Hotel Lambert. Izabella sprowadziłą z Francji artystów, wśród których znajdowali się: architekt Maurycy August Ouradou, rzeźbiarz Karol Biberon i malarz Ludwik Breugnot. Biorąc za wzór zamki nadl Loarą przebudowali oni zamek. To stąd wzięły się wysokie, kryte łupkiem dachy, smukłe kominy i wystrój rzeźbiarski typowy dla XVI-wiecznych budowli francuskiego renesansu. Obecny zamek utrzymany jest w stylu renesansowym, a nejwiększe wrażenie robią jego wieże. 

Zrabowane prywatne muzeum

"Zamierzeniem Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej było utworzenie w odbudowanym zamku nie tylko rezydencji, ale i muzeum. Izabella zmarła w roku 1899 we Francji, ale pochowana została w Gołuchowie, w przebudowanej w tym celu kaplicy, znajdującej się na terenie parku. Na sześć lat przed śmiercią utworzyła Ordynację Książąt Czartoryskich w Gołuchowie. W jej statucie gwarantowała ogólną dostępność swoich zbiorów oraz ich niepodzielność. To prywatne muzeum funkcjonowało nieprzerwanie do września 1939 roku. II wojna światowa stała się dla kolekcji Izabelli Działyńskiej tragedią. Zrabowane przez hitlerowców zbiory zostały wywiezione, wiele eksponatów zniszczono, inne zaginęły. Ocalała część kolekcji powróciła do Polski w 1956 roku z byłego Związku Radzieckiego" - napisano na stronie muzeum zamku w Gołuchowie.


W 1951 roku zamek w Gołuchowie przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu. Budowla przeszła dwukrotną konserwację i remont, któ©e usunęły zniszczenia wojenne i powojenne. Wspaniałe gobeliny, renesansowe malarstwo europejskie, rzadkie okazy mebli, kolekcja rzemiosła artystycznego - to wyposażenie, w które sale zamkowe zostały wyposażone przez nowego opiekuna. Zabytki pochodzące z kolekcji Izabelli Działyńskiej wracają stopniowo. Część dawnego zbioru waz antycznych, obrazy malarzy polskich i zachodnioeuropejskich oraz niektóre meble z dawnego wyposażenia zamku można już oglądać w Gołuchowie.

Pozostałe atrakcje Gołuchowa

W Gołuchowie warto także zwiedzić zagrodę żubrów. Łatwo do niej trafić. Trzeba wyjść z parku w kierunku zachodnim i aleją wśród drzew dojść do ośrodka Lasów Państwowych. Na miejscu zobaczymy króla polskich puszcz, a jakże oraz trochę innych, mniej królewskich zwierząt.
Równie ciekawe jest tutejsze Muzeum Leśnictwa - Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. Można się tu zapoznać z tajnikami gospodarki leśnej, ochrony lasów, poznać surowce pozyskiwane z lasów i maszyny, które do tego są wykorzystywane.

Zamki w Wielkopolsce

Ile zamków jest w Wielkopolsce? W Wielkopolsce jest 29 zamków. Nie ma już wśród nich zamku Opalińskich w Opalenicy, który popadł w ruinę, następnie został rozebrany, a resztki gruzów zostały wykorzystane do zasypania fosy, po której zostały dziś tylko nieznaczne zarysy. Laik ich nie dostrzeże. Niektóre są dziś malowniczymi ruinami. Kilka jest tak przebudowanych, że ledwie przypominają pierwociny. Ale jest też kilka, które mogą zachwycić. Pięknie prezentuje się zamek w Gołuchowie w ogromnym parku i z dodatkowymi atrakcjami, np. hodowlą żubrów. Jego wnętrza są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. Wspaniale prezentuje się także zamek w Kórniku m.in. ze zbiorami etnograficzno-przyrodniczymi z Australii i Oceanii. Według legendy nocą po parku i zamkowych komnatach przechadza się Teofilia z Działyńskich zwana "Białą Damą". Zamek otacza malownicze arboretum. Wart wizyty jest ogromny zamek w Rydzynie, który dziś jest ośrodkiem konferencyjnym i hotelem jednocześnie. Goście hotelowi mogą zwiedzać cały zamek, w tym dwie wystawy stałe i okresowe. Wart obejrzenia jest zamek w Koninie, gdzie można obejrzeć jeden z najbardziej kompletnych szkieletów słonia leśnego. Przyjemny jest także zamek w Sierakowie.


W Wielkopolsce znajdziemy następujące historyczne obiekty architektury zamkowej: zamek w Borysławicach Zamkowychzameczek Myśliwski "Bażantarnia" w Bugaju,
zamek w Chojnicyzamek w Gołańczyzamek w Gołuchowiezamek w Gorajuzamek na Jeziorze Góreckimzamek w Jarociniezamek królewski w Kaliszuzamek królewski w Kolezamek w Koninie Gosławicachzamek w Koźminiezamek w Krajencezamek w Kórnikuzamek w Lędyczkuzamek w Osiecznejzamek w Ostroroguzamek w Ostrowie Lednickimzamek w Ostrzeszowiezamek w Przedczuzamek w Poznaniuzamek w Pyzdrachzamek w Rydzyniezamek w Sierakowiezamek w Szamotułachzamek w Wąsowiezamek w Wyszynie oraz zamek w Zbąszyniu. A ile zamków jest w Polsce? W Polsce są 402 zamki. Wyliczył to Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Jak trafić do zamku w Gołuchowie?

Do muzeum bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 8 zł, a dla młodzieży uczącej się w wieku od 7 do 26 lat - 1 zł. We wtorki zwiedzanie za darmo. W poniedziaki nieczynne, w pozostałe dni od 9:00 do 16:00 (sezon zimowy) i od 10:00 do 17:00 latem.


Gołuchów leży mniej więcej w połowie drogi nr 12 między Pleszewem a Kaliszem. Można tam jechać z Poznania przez Środę Wielkopolską i Jarocin. Można także dojechać do Kalisza i skręcić tam na Poznań. Do Kalisza można z kolei dojechać drogą nr 25 z autostrady A2 w Koninie, lub przez Turek drogą 470.
Jeśli pojawią się trudności z trafieniem, można kliknąć w Mapy Google.A to inne ujęcie zamku.
 


Po parku w Gołuchowie można spacerować zdalnie w Google Street View.Rozpocznij dyskusję

Prześlij komentarz