11 lutego 2021

Grób księdza Popiełuszki w Warszawie. Symbol męczeństwa

To już któryś z kolejnych razów, kiedy to kościół św. Stanisława Kostki przyciąga jak niewidzialny magnes. Były przypadki, że znaleźliśmy się tutaj przy okazji spaceru, były i takie, że weszło się tutaj "tak po prostu", teraz zdarzyło się dłuższe czekanie w jakiejś sprawie w pobliżu i okazało się, że w tym miejscu też można spędzić ten kwadrans z okładem. W miejscu tak przesyconym tragiczną historią paradoksalnie można znaleźć chwilę wyciszenia.


Tak oddziałuje grób błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki Trzeba sobie zdawać sprawę, że miejsce to stało się przez lata rodzajem sanktuarium, celem pielgrzymek. Ludzie przyjeżdżają tutaj, by modlić się i zawierzać los swój i swoich rodzin błogosławionemu, męczennikowi Kościoła katolickiego. Właściwie przez cały czas ktoś tutaj stoi. Gdy się tu przebywa, wyczuwa się tę niezwykłość unoszącą się w powietrzu.

Męczennik za wiarę i Polskę

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem "Solidarności", jako wikariusz parafii Stanisława Kostki odprawiał w latach 1982-84 msze święte za ojczyznę, które m.in. w stanie wojennym przyciągały wielu wiernych, w tym opozycjonistów. "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" - mawiał kapłan, zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku w okolicach Włocławka. Został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Grób ks. Popiełuszki początkowo miał znaleźć się na cmentarzu na Powązkach. Jednak pod naciskiem próśb wielu środowisk ks. Teofil Bogucki, ówczesny proboszcz parafii, podjął decyzję o pogrzebaniu zamordowanego wikariusza na terenie przykościelnym. 


Księdza Jerzego pochowano 3 listopada 1984 roku. W 1986 roku krzyż, który stał na mogile zastąpiono głazem. Pomnik ten ma kształt pagórka otoczonego "różańcem" z kamieni polnych, który odwzorowuje granice Polski. To niezwykłe epitafium projektował Jerzy Kalina. Centralnie umieszczona jest płyta nagrobna w kształcie krzyża zrobiona z granitowego głazu. Nad nim rośnie wysokie drzewo. W pobliżu jest krucyfiks autorstwa Gustawa Zemły, który wisi na jednym z drzew. W 20. rocznicę śmierci kapłana przyszło tutaj 20 tys. wiernych, którzy wzięli udział w uroczystościach. 

Jak trafić do grobu ks. Popiełuszki?

W podziemiach kościoła znajduje się muzeum księdza Jerzego Popiełuszki, które warto zobaczyć.
Miejsce to jest licznie odwiedzane.  Ekspozycja jest otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 10 - 16, a w soboty i niedziele w godz. 10 - 17.
Szacuje się, że w ciągu 10 lat po śmierci księdza Popiełuszki miejsce jego pochówku odwiedziło około 18 mln ludzi. Przy grobie kapłana modlili się najważniejsi światowi przywódcy. Był tu także papież Jan Paweł II.


Aby trafić do grobu ks. Popiełuszki trzeba dojechać do Placu Wilsona autobusem, tramwajem lub metrem i przejść się kawałek ul. Zygmunta Krasińskiego, która przylega do ronda. Po dosłownie kilkudziesięciu metrach zobaczymy sylwetę kościoła. Można tez dojechać samochodem na ul. Alojzego Felińskiego, gdzie można postawić auto.
Jeśli będzie problem, wystarczy kliknąć w Mapy GoogleZobacz zdjęcia grobu ks. Jerzego Popiełuszki (luty 2021).
Wejście do muzeum ks. Jerzego.
Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!