20 czerwca 2023

Skansen w Janowcu

Tuż obok zamku w Janowcu na wysokiej skarpie stoją trzy krzyże. To prawie Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu. Idąc z zamku, zagłębiamy się w park, by po chwili znaleźć się w skomponowanym kawałek dalej niewielkim skanseniku. Jego centralną częścią jest okazały dwór wiejski z Moniak. A otaczają go klasyczne wiejskie zabudowania, bez których jeszcze na początku XX wieku nie mogła się obejść żadna wiejska gospodarka w okolicy. Dziś można spotkać podobne budynki na przykład w pobliskim Mięćmierzu, ale jest ich stoponiowo coraz mniej. A zachowanych w stanie pierwotnym najprawdopodobniej po wsiach już nie zobaczymy. Tutaj ocalały przeniesione z innych miejsc.

Skansen w Janowcu

Niewielki skansen przy zamku w Janowcu, to zespół dawnego budownictwa drewnianego, który składa się z czterech obiektów. Najważniejszy jest wybudowany w latach 1760-1770 we wsi Moniaki, niedaleko Urzędowa na Lubelszczyźnie drewniany dwór z Moniak z mansardowym dachem, pobitym gontem. Wnętrze jest regularne,  charakterystyczne dla dworów z drugiej połowy XVIII wieku. Budynek przeniesiono do Janowca w latach 1978-1985. W środku zobaczymy stałą ekspozycję przedstawiającą wnętrze domu ziemiańskiego. Zamek w Janowcu noclegi oferuje w pokojach gościnnych, które znajdują się we dworze z Moniak. Wokół dworu są pięknie zaaranżowane rabaty kwiatowe, strzyżony gazon oraz podjazd w stylu rezydencji ziemiańskiej.

Są tu jeszcze trzy inne budowle. Obecna sala na wystawy czasowe, koncerty, spotkania i spektakle to stodoła z Wylągów, XIX-wieczny drewniany budynek z okolic Kazimierza Dolnego. Spichlerz pochodzi z XIX wieku i został przeniesiony z Podlodowa nad Wieprzem. Obecnie udostępniania jest w nim etnograficzna wystawa sezonowa "Życie między dwoma brzegami. Ludowe wierzenia - obrzędy - zwyczaje - praktyki". Jest jeszcze lamus z przełomu XIX i XX wieku, przeniesiony do Janowca z Kurowa. To budynek drewniany na podmurówce, na planie wydłużonego prostokąta, jednokondygnacyjny z naczółkowym dachem krytym gontem. Jest to piękne założenie, latem z zamku idzie się tam przez park, w którym gęsto od cienistych drzew.

Noclegi Janowiec

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym odostępnia turystom miejsca do nocowania na zamku w Janowcu i w skansenie w Janowcu. "Są to bardzo klimatyczne pokoje dwuosobowe z łazienkami" - pisze muzeum. Miejsce jest "ciche i spokojne, pozwalające obcować z naturą i samym sobą". Dwie komnaty są na zamku, reszta pokoi we dworze z Moniak wybudowanym w latach 1760-1770 we wsi Moniaki, niedaleko Urzędowa na Lubelszczyźnie. "Drewniany z mansardowym dachem, pobitym gontem, wyróżnia się regularnym ukształtowaniem wnętrza charakterystycznym dla dworów z drugiej połowy XVIII wieku. Został przeniesiony do Janowca w latach 1978-1985" - podkreśla muzeum. Przenoszenie trwało długo, ale efekt jest wspaniały.


Pokoje noszą czasem wiele mówiące nazwy: Komnata "Przy Bastei", Komnata "Czarna Dama" - to na zamku. A we dworze pokoje: Ludwika, Tadeusza, Babci Broni, Zofii, Ewy i Marysi
Ceny są przystępne, a najtaniej ma "grupa docelowa" czyli pracownicy, emeryci i renciści muzem w Kazimierzu i ich rodziny, które płacą 30 zł za dobę za osobę, lub pracownicy innych muzeów, którzy mogą nocować za 50 zł za osobę. Ci, którzy lubią takie noclegi obudzą się rano na zamku. Jeśli nie zapomną kontusza, mogą już od rana witać turystów. Szeczegóły można sprawdzić na stronie Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu.

Gdzie zjeść w Janowcu?

Na jedzenie wybraliśmy się do restauracji Czarna Dama, z której rozciąga się ładny widok na wzgórze zamkowe z zamkiem w Janowcu. Weszliśmy tam pełni obaw, czy w małym miasteczku na Lubelszczyźnie da się smacznie zjeść.


Obawy pierzchły i okazało się, że dla tutejszego kucharza gotowanie jest życiową pasją. Szef kuchni pokazał, co potrafi. Dobre było wszystko. Smacznego!

Skansen w Janowcu godziny otwarcia

Godziny otwarcia skansenu w Janowcu są takie jak godziny otwarcia zamku w JanowcuZamek Janowiec jest czynny codziennie z wyjątkiem środy. Zamek w Janowcu jest otwarty w sezonie zimowym od 1 października do 31 marca w godzinach od 09:00 do 16:00 z wyjątkiem środy. Podobnie działa skansen w Janowcu.

W sezonie letnim od 1 kwietnia do 30 września godziny otwarcia zamku w Janowcu to 10:00-17:00. Dodatkowo od 1 maja do 31 sierpnia otwarte pozostają w godzinach od 17:00 do 20:00 dziedziniec i krużganki. W takich samych godzinach odwiedzimy skansen w Janowcu. Dlatego spóźnialscy mają szansę na zdjęcia o zachodzie słońca.

Skansen w Janowcu. Jak dojechać?

Po bilety do skansenu w Janowcu, a raczej na zwiedzanie dworu z Moniak trzeba się przejść na zamek w Janowcu. Warto wybrać bilet na zamek w Janowcu i razem z nim bilet do dworu z Moniak za 12 zł dla dorosłego oraz za 8 zł dla uprawnionych do ulg. Dobrym pomysłem jest też karnet na wszystkie ekspozycje Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, którego zamek w Janowcu jest oddziałem. Karnet kosztuje 35 zł dla dorosłego, ulgowy - 25 zł. Bilet rodzinny na zamek w Janowcu i jednocześnie bilet do dworu w Janowcu to z kolei łącznie 30 zł.


Skansen Janowiec, jak dojechać z Kazimierza Dolnego? Aby dojechać do skansenu w Janowcu z Kazimierza trzeba jechać tak samo jak do zamku w Janowcu można się wybrać na przejażdżkę przez Wisłę korzystając z promu Kazimierz Dolny - Janowiec. Dojechać można na przeprawę dość sprawnie z Kazimierza Dolnego. Za przepłynięcie trzeba zapłacić, a dodatku gotówką, ale warto. Prom Kazimierz Dolny - Janowiec płynie szybko i sprawnie. Po przepłynięciu rzeki jesteśmy w zasadzie u stóp masywu, na którym wznosi się zamczysko, a droga prowadzi wprost do wsi Janowiec, która wszkże ma wygląd miasteczka i potem w górę do warowni.
Aby znaleźć się w Janowcu można także wybrać inną, okrężną trasę.
A najłatwiej kliknąć w Mapy Google.


Zobacz zdjęcia ze skansenu w Janowcu.Trzy krzyże w Janowcu przypominają Górę Trzech Krzyży z Kazimierza Dolnego.Więcej ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdziesz pod adresem www.wycieczkazadyche.pl lub po prostu wycieczkazadyche.pl.


Znasz? Skomentuj!